bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár orech

Vedeli ste?

V roku 2019 bola svetové produkcia orechov v škrupine  450 mil ton, pričom celková ročná hodnota produkcie sa medzi rokmi 2016 a 2018 pohybovala od 5,8 do 13,2 miliardy USD. Čína (56 % celosvetovej produkcie), USA (13 %) a Irán (7 %) sú hlavnými svetovými producentmi vlašských orechov.

čo je nové?   herbár    orech kráľovský

Orech kráľovský

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Rosids

  7. Čeľaď: Fagales

  8. Podčeľaď: Juglandaceae

  9. Rod: Juglans

  10. Druh: Juglans regia

POPIS

Orech kráľovský je strom, dosahujúci výšku 25 - 35 m s priemerom kmeňa do 2 m. Orech kráľovský má  krátky kmeň, zvvyčajne do 2 m a širokú korunu.

Kôra je hladká, v mladosti olivovohnedá a na starších konároch striebristosivá a vyznačuje sa roztrúsenými širokými puklinami s hrubšou textúrou. Ako všetky vlašské orechy, aj dreň vetvičiek obsahuje vzduchové medzery; táto komorová dreň má hnedastú farbu. Listy sú striedavo usporiadané, 25-40 cm dlhé, nepárnoperovité s 5-9 lístkami, striedavo párované s jedným koncovým lístkom . Najväčšie listy sú  na vrchole, 10-18 cm dlhé a 6-8 cm  široké; bazálny pár je oveľa menší, 5-8 cm  dlhý, s okrajmi celých cípov. Samčie kvety sú jahňady 5-10 cm dlhé a samičie kvety sú koncové, v strapcoch po dvoch až piatich, dozrievajúce na jeseň do plodov so zelenou, polomäsitou šupkou a hnedým, vlnitou dužinou. Plody sú jedlé, majú bohatú sýtu chuť a využívajú sa v gastronómii. Okrem toho, kôra, listy, oplodie aj plody sa využívajú v liečiteľstve a farmácii. Cenné a kvalitné drevo stromu je dôležité aj z ekonomického hľadiska, využíva sa na výrobu nábytku a dýh.

STANOVIŠTIA

Vysledovať pôvodné regióny orecha kráľovského nie je jednoduché. Možný región pôvodu je dnešný Irán Ako pri iných starých a rozšírených kultúrnych rastlinách však nie je jednoduché zrekonštruovať pôvodné rozšírenie a určiť hranice minulých prirodzených areálov. Existuje mnoho správ týkajúcich sa najskoršieho fosílneho peľu a orechov J. regia a závery, ktoré rôzni autori vyvodzujú, sú do istej miery protichodné. Celkovo tieto nálezy naznačujú, že Orech kráľovský možno prežil posledné zaľadnenia práve v Iráne, alebo v južnej Európe.

Najväčšie súvislé orechové porasty v Kirgizsku s výmerou 40 tis ha, kde sa stromy vyskytujú v rozsiahlych lesoch v nadmorskej výške 1 000 - 2 000 metrov, najmä v Arslanbobe v provincii Jalal-Abad.

Dnes sa orech kráľovský pestuje v miernom podnebí po celom svete a niekedy sa vyskytuje hybridizovaný s orechom čiernym ( Juglans nigra ).  Orech kráľovský potrebuje na prosperovanie pomerne špecifické podmienky: vyžaduje teplo a dostatok svetla a uprednostňuje hlboké a bohaté pôdy s hodnotami pH medzi 6 a 7,5. Strom rastie v čistých porastoch alebo ako samostatné stromy, citlivé na konkurenciu iných rastlín.

LIEČITEĽSTVO

Nadzemné časti orecha kráľovského, vrátane kôry, listov, oplodia a plodov, sa po tisícročia používajú v ľudovom liečiteľstve na liečenie mnohých ochorení.

Orech kráľovský proti cukrovke. Alkoholové extrakty z listov orecha kráľovského znižujú hladinu glukózy v tele. Podávanie hydroalkoholového extraktu z orechových listov pacientom s diabetom typu 1 vedie k zníženiu hladiny cholesterolu, triglyceridov, hemoglobínu A1c (HbA1c), LDL a zvýšeniu hladiny vysokej hustoty lipoproteín (HDL) a hyperinzulinémia. Synergické pôsobenie flavonoidov a alkaloidov má významný vplav na obnovenie a/alebo zlepšenie funkcie Langerhansových ostrovčekov a obnove β-buniek pankreasu a  tým k zvýšeniu hladinu inzulínu.

Pre zlepšenie markerov diabetu sa list orecha kráľovského môže použiť do bylinných zmesí, napríklad so žihľavou, koreňom čakanky, púpavy alebo kozobrady, prípadne s krvavcom lekársky.

Orech kráľovský na zlepšenie funkcie pečene a obličiek. Alkoholové extrakty z listov orecha kráľovského môžu chrániť pečeň pred oxidačným poškodením spôsobeným tetrachlórmetánom.  Okrem toho majú listy z orecha kráľovského, zvlášť pripravené ako alkoholový extrakt alebo macerát významný vplyv na liečbu akútneho zlyhania obličiek a sú účinné pri regenerácii nefrónových buniek. Súčasne  znižujú alanínaminotranferázu, aspartátaminotransferázu, celkové proteíny a plazmatický albumín, pričom zachovávajú hladiny bilirubínu, kreatinínu a alkalickej fosfatázy.

Okrem toho sa oplodie z orecha kráľovského používa v bylinných zmesiach na podporu funkcie pečene a pri autoimunitných ochoreniach - psoriáza a pod. Známa je zmes liečiteľky Márie Trebenovej, bylinné formuly zo staroanglických liekopisov ako aj Avicenove a Dioskoridove odporúčania.

V dôsledku rozvoja cukrovky sa organizme produkuje viac kyseliny močovej. So zvýšenou spotrebou glukózy v krvi a zníženou hladinou bielkovín sa znižuje aj produkcia kyseliny močovej.

Orech kráľovský a poruchy metabolizmu lipidov. Výťažok z plodov orecha kráľovského vo forme oleja v závislosti od dávky znižuje hladinu triglyceridov, cholesterolu a LDL-C cholesterolu pri poruchách distribúcie lipidov s  vysokým cholesterolom. Okrem toho aj alkoholové maceráty z listov orecha kráľovského znižujú hladiny triglyceridov a cholesterolu. Užívanie oleja z plodov orecha kráľovského a macerátu z listov priaznivo pôsobí ma distribúciu lipidov v rôznych lipoproteínových skupinách a  okrem toho je spojené s antiaterogénnymi účinkami.

Orech kráľovský a vysoký tlak. Vodné maceráty z listov orecha kráľovského znižuje systolický, diastolický a stredný arteriálny tlak. Toto zníženie krvného tlaku sa pripisuje relaxačným účinkom extraktu na svaly arteriálnych stien pri vysokom účinku noradrenalínu. Toto pôsobenie sa zvyšuje so súčasným podávaním vodného extraktu z listov orecha kráľovského vlašských orechov a acetylcholínu. Pri bylinnej liečbe vysokého tlaku odporúčame kombinovať vodný macerát listov orecha kráľovského so zvýšeným príjmom vajec, brokolice alebo hovädzej pečene, v ktorých je cholín, prekurzor acetylcholínu bohato zastúpený.

Orech kráľovský proti baktériám. Za svoje významné antibakteriálne aktivity vďačí orech kráľovský svojim listom a oplodiu - zelenému obalu okolo škrupiny plodu. Práve v nich sa nachádza množstvo flavonoidov vrátane juglonu, kvercetínu, kyseline kremičitej a tanínov, ktoré disponujú významnými antioxidačnými vlastnosťami. okrem toho bol vedecky skúmaný inhibičný účinok na rast grampozitívnych baktérií, najmä Bacillus cereus. Oplodie orecha kráľovského, zvlášť vodný alebo alkoholový macerát sa používa v bylinných zmesiach pri infektoch v gastrointestinálnom trakte, pri ulceróznej kolitíde, crohnovej chorobe, napríklad s repíkom, lastovičníkom, krvavcom, veronikou, kozobradou.

ZBER A SUŠENIE

Orech kráľovský je strom dostupný v našej krajinke, čo je dobrá správa, vzhľadom na jeho obrovské liečebné pôsobenie. Jednotlivé časti orecha zberáme nasledovne:

  1. kôra  →  apríl, máj

  2. list → jún, júl

  3. oplodie →júl, august

  4. plod → október, november

Kôru zberáme z mladých dvoj až päťročných výhonkov tak, že narežeme konár pozdĺžne, na jednom konci urobíme obvodový rez a kôru z konára ošúpeme. Sušíme v jednej vrstve nie na priamom slnku, najlepšie v prievane.

Listy sušíme v celosti, prípadne ich narežeme na pásy, sušíme v jednej vrstve nie na priamom slnku, najlepšie v prievane.

Oplodie zbierame v čase, keď sa ešte nelúpe z plodu samo od seba. Od plodu ho oddelíme tak, že ho buď zostrúhame na struháku, alebo orežeme nožom. Býva to poriadna fuška a počítajte s tým, že budete mať ruky pár dní  pekne orechovo zafarbené.

herbár orech bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje