Nadzemné časti orecha kráľovského, vrátane kôry, listov, oplodia a plodov, sa po tisícročia používajú v ľudovom liečiteľstve na liečenie mnohých ochorení.
Orech kráľovský proti cukrovke. Alkoholové extrakty z listov orecha kráľovského znižujú hladinu glukózy v tele. Podávanie hydroalkoholového extraktu z orechových listov pacientom s diabetom typu 1 vedie k zníženiu hladiny cholesterolu, triglyceridov, hemoglobínu A1c (HbA1c), LDL a zvýšeniu hladiny vysokej hustoty lipoproteín (HDL) a hyperinzulinémia. Synergické pôsobenie flavonoidov a alkaloidov má významný vplav na obnovenie a/alebo zlepšenie funkcie Langerhansových ostrovčekov a obnove β-buniek pankreasu a tým k zvýšeniu hladinu inzulínu.
Pre zlepšenie markerov diabetu sa list orecha kráľovského môže použiť do bylinných zmesí, napríklad so žihľavou, koreňom čakanky, púpavy alebo kozobrady, prípadne s krvavcom lekársky.
Orech kráľovský na zlepšenie funkcie pečene a obličiek. Alkoholové extrakty z listov orecha kráľovského môžu chrániť pečeň pred oxidačným poškodením spôsobeným tetrachlórmetánom. Okrem toho majú listy z orecha kráľovského, zvlášť pripravené ako alkoholový extrakt alebo macerát významný vplyv na liečbu akútneho zlyhania obličiek a sú účinné pri regenerácii nefrónových buniek. Súčasne znižujú alanínaminotranferázu, aspartátaminotransferázu, celkové proteíny a plazmatický albumín, pričom zachovávajú hladiny bilirubínu, kreatinínu a alkalickej fosfatázy.
Okrem toho sa oplodie z orecha kráľovského používa v bylinných zmesiach na podporu funkcie pečene a pri autoimunitných ochoreniach - psoriáza a pod. Známa je zmes liečiteľky Márie Trebenovej, bylinné formuly zo staroanglických liekopisov ako aj Avicenove a Dioskoridove odporúčania.
V dôsledku rozvoja cukrovky sa organizme produkuje viac kyseliny močovej. So zvýšenou spotrebou glukózy v krvi a
zníženou hladinou bielkovín sa znižuje aj produkcia kyseliny močovej.
Kôru zberáme z mladých dvoj až päťročných výhonkov tak, že narežeme konár pozdĺžne, na jednom konci urobíme obvodový rez a kôru z konára ošúpeme. Sušíme v jednej vrstve nie na priamom slnku, najlepšie v prievane.
Listy sušíme v celosti, prípadne ich narežeme na pásy, sušíme v jednej vrstve nie na priamom slnku, najlepšie v prievane.
Oplodie zbierame v čase, keď sa ešte nelúpe z plodu samo od seba. Od plodu ho oddelíme tak, že ho buď zostrúhame na struháku, alebo orežeme nožom. Býva to poriadna fuška a počítajte s tým, že budete mať ruky pár dní pekne orechovo zafarbené.