bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár púpava lekárska

Výrobky z púpavy

Vedeli ste?

Púpava lekárska je najskôr najpopulárnejšia bylina v kráľovstve rastlín. Podľa slovanskej mytológie predstavuje púpava tri nebeské telesá slnko, mesiac a hviezdy. Žltý kvet pripomína slnko, zatiaľ púpavová guľa obklopená semenami sa vzťahuje na mesiac. Rozptyľujúce semená sú ako hviezdy.

Niektorí ľudia púpavu nepoznajú, poniektorí ju považujú za burinu, zatiaľ čo je púpava plná vitamínov a minberálov a bioaktívnych zlúčenín. Listy púpavy sa používajú na dochutenie šalátov, sendvičov a čajov. Korene sa používajú v niektorých náhradách kávy a kvety sa používajú na výrobu vína.

V tradičnej čínskej medicíne sa púpava používa na liečbu žalúdočných problémov, zápalu slepého čreva a problémov s prsníkmi, ako je zápal alebo nedostatok mlieka. V Európe sa púpava používala na liečbu horúčky, vriedkov, očných problémov, cukrovky a hnačky.

čo je nové?   herbár    púpava lekárska

Púpava lekárska

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheofyty

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Asteridy

  7. Čeľaď: Asterales

  8. Podčeľaď: Astraceae

  9. Rod: Taraxacum

  10. Druh: Taraxacum officinale

POPIS

Púpava lekárska rastie z  nerozvetvených koreňov a nad prízemnou ružicou bazálnych listov vytvára niekoľko dutých bezlistých stoniek kvetov, ktoré sú zvyčajne vysoké 5-30 cm. Stonky môžu byť sfarbené do fialova, sú vzpriamené a vytvárajú hlávky žltých kvetov. Stonky môžu byť holé alebo riedko pokryté krátkymi chĺpkami s mliečnym latexom vo vnútri. Žlté hlávky kvetov nemajú listene a všetky kvety sú obojpohlavné.  Kvety po dozretí vytvárajú guľovú plochu nažiek so semenami.

Listy sú, podlhovastého ajcovitého tvaru, pričom báza sa postupne zužuje k stopke. Okraje listov sú typicky plytko laločnaté až hlboko laločnaté a často roztrhané alebo ozubené s ostrými alebo tupými zubami.  Kalich (kalichovité listene, ktoré držia kvietky) sa skladá z 12 až 18 segmentov: každý segment je reflexný a niekedy glaukózny. Náramky kopijovitého tvaru sú v dvoch sériách, pričom vrcholy majú hrotitý tvar. 14-25 mm (0,55-0,98 palca) široké zákrovy sú zelené až tmavozelené alebo hnedozelené, s hrotmi tmavosivými alebo fialovými. Počet kvietkov je 40 až viac ako 100 na hlavu, s korunami, ktoré sú žlté alebo oranžovo-žlté.

STANOVIŠTIA

Púpava  rastie prakticky všade, no obzvlášť sa jej darí na vlhkých lúkach v polotieni, kde uprednostňuje humóznu a dobre prehnojenú a prevzdušnenú  pôdu. Púpava môže slúžiť ako indikátorová rastlina pre pôdny draslík a vápnik , pretože rastlina uprednostňuje pôdy s relatívne nízkymi koncentráciami vápnika, ale uprednostňuje pôdy s relatívne vysokými koncentráciami draslíka.

Púpava je častým kolonizátorom narušených biotopov, prevažne zo semien nafúkaných vetrom. Semená zostávajú životaschopné  po mnoho rokov. Odhaduje sa, že z hustého porastu púpavy by sa dalo ročne vyprodukovať viac ako 97 000 000 semien na hektár .

Aj keď má púpavový peľ pre včely zlú nutričnú kvalitu , ľahko ho konzumujú.  Nepreukázalo sa, že by včely znížili svoju opeľovaciu aktivitu na okolitých ovocných plodinách pri hľadaní potravy na púpavách.

LIEČITEĽSTVO

Napriek tomu, že liečiteľské skúsenosti s púpavou lekárskou presahujú mnoho storočí, ba až tisícročí (o ktorých si povieme neskôr), skúseností liečiteľov v posledných rokoch poukazujú na významné pôsobenie pri potláčaní príznakov metabolického syndrómu, vrátane obezity, hypertenzie, kardiovaskulárnych porúch, ochorením koronárnych artérií a dyslipidémie. nie je nnáhoda, že všetky spomenuté symptómy sú spoločným menovateľom diabetu typu 2. Toto neprenosné ochorenie je metabolická porucha, ktorá zahŕňa zmeny metabolizmu uhľohydrátov, lipidov a bielkovín, ako aj funkcie pankreasu,  ktoré je súčasne výsledkom porúch sekrécie a účinku inzulínu a glukagónu, ktoré môže spôsobiť progresívne zvýšenie hladín glukózy v plazme a narušenie biologických mechanizmov v pečeni, endokrinnom pankrease, kostrovom svalstve, tukovom tkanive, centrálnom nervovom systéme, a čriev, čo spôsobuje dysreguláciu glukózovej homeostázy, ktorá hrá kľúčovú úlohu vo vývoji T2D. na povrhu javov sa DM 2 prejavuje zvýšenou spotrebou vody a potravy, tvorbe lipidov, hyperglykémii a zvýšenej produkcii inzulínu, čo posilňuje existujúcu inzulínovú rezistenciu a prispieva k zlyhaniu pankreasu. Necitlivosť na inzulín vedie k dysregulácii svalov, tukov a pečeňových buniek v dôsledku neadekvátneho transportu glukózy a abnormálneho ukladania lipidov. V konečnom dôsledku môže chronický diabetes spôsobiť slepotu a zlyhanie obličiek a je hlavným rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení a mŕtvice. V závažných prípadoch môže viesť k amputáciám dolnej končatiny.

Bioaktívne zložky v púpave preukázali sériu antidiabetických účinkov, ktoré sú spôsobené farmakologickými účinkami zložiek, ako sú seskviterpénové laktóny, triterpény/fytosteroly (taraxasterol), fenoly, flavonoidy a fenolové kyseliny. Metformín je v súčasnosti prvou voľbou a najpoužívanejšou antidiabetickou medikamentóznou liečbou a bol získaný pôvodne z galegínu objaveného v Galega officinalis. Podobne akarbóza, používaná ako antidiabetický liek na inhibíciu alfa glukozidázy, bola objavená z baktérie.

Koreň púpavy obsahuje inulín, ktorý obsahuje frukto-oligosacharidy (FOS). FOS je komplexný sacharid; jeho príjem prospieva bifidobaktériám, ktoré eliminujú patogény v gastrointestinálnom trakte. V dôsledku absorpcie minerálov FOS stimuluje imunitný systém, a tým potláča abnormálny rast buniek. Tento komplexný sacharid môže pomôcť normalizovať hladinu cukru v krvi. metabolicky dostupné sú účinné látky z koreňa pri vodných macerátoch a vývaroch.

Mechanizmy, ktorými zlúčeniny získané z púpavy prejavujú svoje antidiabetické vlastnosti:

  1. Inhibícia renálnej reabsorpcie glukózy

  2. Zníženie aktivity sacharidových enzýmov (α-amyláza s β-galaktozidázou a α-glukozidázou)

  3. Zníženie hladiny cukru v krvi v potrave (ktorá stimuluje pečeňovú glykolýzu a glykogenézu)

  4. Inhibícia toku draslíkového kanála

Okrem toho majú rôzne časti púpavy terapeutické účinky známe po mnohé storočia až tisícročia. Známe sú zápisy v prvých perzských kronikách, egyptských papyrusoch aj v Dioskoridesovej  De Materia medica, ktoré popisujú čistiace účinky listov a koreňa, protizápalové účinky. Účinné látky z celej rastliny púpavy lekárskej sú metabolicky dostupné už pri vodných záparoch, pri etanolových mecerátoch, alebo pri sirupoch, či fermetovaných výrobkoch.

ZBER A SUŠENIE

Taraxalizín je serínová proteináza nachádzajúca sa v latexe koreňov púpavy, kľúčová zlúčenina pri inhibícii  aktivity sacharidových enzýmov (α-amyláza s β-galaktozidázou a α-glukozidázou).  Maximálna aktivita proteinázy v koreňoch sa dosiahne v apríli, na začiatku vývoja rastlín po zimnom období. Preto je rozumné zbierať korene púpavy v apríli. Sušíme riadne umyté a ošetrené korene pri teplote do 40 C.

Kvety zbierame v čase najväčšieho kvetu, od konca apríla do konca mája. Sušené kvety sa používajú ako farebné a aromatické korigens do bylinných zmesí.

Listy púpavy zbierame súčasne s kvetmi, sušíme ich však osobitne, nakoľko majú odlišné terapeutické využitie (používajú sa ako diuretikum → zvyšujú denný výdaj moču, tlmia tvorbu obličkových kameňov a podporujú glomerulovú filtráciu).

herbár púpava lekárska bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje