Koreň puškvorca má z terapeutického hľadiska jedinečné zloženie. Obsahuje rôzne koncentrácie silíc, uhľovodíkov a mastných kyselín. Najzastúpenejšie terpény sú asarón, kalamén, klamenenol, kalameón, a -pinénu, β -pinén, kamfén, p -cymén, eugenylacetát, eugenol, izoeugenol, metylizoeugenol, kalamol, azulén, eugenolmetyléter, dipentén, metyleugenol, asaronaldehyd, terpinolén, 1,8-cineol, gáfor. Mastné kyseliny palmitová a jej estery, kyselina heptylová a ester kyseliny maslovej. Koreň puškvorca tiež obsahuje 13 aminokyselín, z ktorých arginín, lyzín, fenylalanín, treonín a tryptofán sú esenciálne aminokyseliny, ktoré si organizmus nevie syntetizovať. Ďalšími identifikovanými aminokyselinami sú a. -alanín, asparagín, kyselina asparágová, kyselina glutámová, norvalín, prolín a tyrozín. V poslednom čase bolo vykonaných niekoľko vedeckých štúdii s cieľom identifikovať terapetické pôsobenie koreňa puškvorca na inhibíciu buniek rakoviny žalúdka. Bolo zistené, že koreň puškvorca, ak je pripravený ako etanolový alebo metanolový extrakt, resp esenciálny olej má inhibičný účinok nielen na bunkové línie rakoviny žalúdka ale aj na angiogenézu, ktorá rozvoj týchto buniek podporuje.
Koreň puškvorca obsahuje výnimočné zastúpenie fenolov (viď vyššie). V tradičných kultúrach sa používal na zmiernenie klinických príznakov, ako je chronická hnačka, úplavica, horúčka a reumatizmus, pri liečbe rôznych ochorení vrátane neuralgie, dyspepsie, problémov s obličkami a pečeňou, ekzémov, sinusitídy, astmy, bronchitídy, vypadávania vlasov.
V našej krajinke má používanie koreňa puškvorca tradíciu pri liečení ochorení pečene, pri zápaloch pečene, ikteroch, cholestázach, ale aj pri podozrení na autoimunitné ochorenie. V poslednej dobe prichádzajú do Domu byliniek ľudia s rôznymi postcovidovými syndrómami, vrátane únavy, nechute do jedla a porúch orientácie. Veľmi dobrú odpoveď na uvedené syndrómy má liečenie vodným macerátom koreňa puškvorca v dávke 31 mg sušiny na kg váhy. Hypotézou ostáva metabolické pôsobenie fenolov a éterických olejov pri možnom zápale hepatocitov vplyvom ataku vírusu Covid 19 a úspešná terapia prostredníctvom bioaktívnych látok z puškvorca. Okrem toho odporúčame použiť koreň puškvorca pri idiopatických zápaloch žalúdka a i zápale žalúdka spôsobených baktériou helicobacter pylori, i pri pokročilých žalúdočných vredoch spojených s dyspepsiou.
Niektorí liečitelia odporúčajú použiť koreň puškvorca pri odvykaní si od fajčenia. My sme presvedčení, že každá závislosť je predovšetkým výzva pre pevnú vôľu človeka, ako pre liečiteľa.