bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje Hnačka,porucha trávenia v črevách, ambulancia, dom byliniek

Hnačka

práve čítate

Hnačka - ambulancia

Stručne

Optimálna frekvencia vyprázdňovanie stolice je 1 krát denne, alebo 3 krát týždenne. Stolica má obvykle hnedú farbu a je súdržná. Zvýšený objem vody v stolici sprevádzaný zvýšenou frekvenciou, kŕčmi, bolesťami a nepohodou pri vyprázdňovaní, všetky tieto stavy sa podieľajú na patofiziológii hnačky.

Patogenéza hnačky

Voda sa dostáva do plazmy resorbciou v tenkom a hrubom čreve. Za jeden deň sa takto resorbuje cca 9 l tekutín, z toho 2 l prijmeme zvonka vo forme nápojov  a stravy a 7l tvorí sekrécia tráviacich štiav z pankreasu. Z tohto množstva sa 90% resorbuje v tenkom čreve a cca 8% v hrubom čreve.

Väčšina prípadov hnačky je asociovaná s baktériálnymi nákazami, parazitmi alebo vírusmi, často z potravy alebo vody. Niekedy si hnačku "privodíme" požívaním miestnych potravín a vody počas cestovania. Okrem toho môže hnačku spôsobiť:

  • Reakcie na lieky vrátane niektorých vitamínov, minerálov a antacíd.

  • Reakcie na umelé sladidlá, napr. ako je sorbitol a manitol

  • Konzumácia mlieka alebo mliečnych výrobkov, alebo lepkových potravín v prípade ich intolerancie

  • Niektoré vážnejšie ochorenia najmä hrubého čreva →ulcerózna kolitída, crohnova choroba, salmonelóza, e-coli a pod.

Z hnačkou je zvyčajne spojená dehydratácia.V prípade, že hnačka neprechádza ani po 2 dňoch pri dodržaní odporúčaných režimových opatrení, bude potrebné navštíviť lekára a poradiť sa o ďalšom postupe. Podobne by ste mali neodkladne navštíviť lekára v prípade, že sa v stolici objaví krv.

Rôzne formy hnačky

Hnačka je z  väčšinou prejavom niektorého zo štyroch mechanizmov opísaných nižšie. Môže sa stať, že na patogenéze hnačky sa podieľa viac z uvedených mechanizmov súčasne.

Osmotická hnačka

Absorpcia vody v črevách závisí od adekvátnej absorpcie rozpustených látok. Ak sa v črevnom lúmene zadržia nadmerné množstvá rozpustených látok, voda sa neabsorbuje a výsledkom bude hnačka. Osmotická hnačka je zvyčajne výsledkom jednej z dvoch situácií:

  • Požitie slabo absorbovaného substrátu: Obťažujúcou molekulou je zvyčajne uhľohydrát alebo dvojmocný ión. Bežné príklady zahŕňajú manitol alebo sorbitol, epsonovu soľ (MgS04 ) a niektoré antacidá (MgOH2 ) .

  • Malabsorpcia: Neschopnosť absorbovať určité sacharidy je najčastejším deficitom v tejto kategórii hnačky, ale môže viesť k prakticky akémukoľvek typu malabsorpcie. Bežným príkladom malabsorpcie, ktorý postihuje mnohých dospelých ľudí  je intolerancia laktózy, ktorá je výsledkom nedostatku enzýmu laktázy. V takýchto prípadoch sa konzumuje mierne množstvo laktózy (zvyčajne ako mlieko), ale črevný epitel má nedostatok laktázy a laktóza nemôže byť účinne hydrolyzovaná na glukózu a galaktózu, aby sa mohla absorbovať. Osmoticky aktívna laktóza sa zadržiava v lúmene čreva, kde "zadržiava" vodu. Neabsorbovaná laktóza prechádza do hrubého čreva, kde je fermentovaná baktériami hrubého čreva.čo vedie k tvorbe nadmerného množstva plynu.

Charakteristickým znakom osmotickej hnačky je, že sa zastaví po jednodňovej hladovke. Je zrejme, že osmotická hnačka je hnačka zo zlej stravy bez asistencie infekcie zvonka.

Sekrečná hnačka

Voda sa väčšinou vylučuje do lúmenu tenkého čreva, takže väčšina prijatej vody sa efektívne absorbuje skôr, ako sa dostane do hrubého čreva. Hnačka nastáva, keď príjem vody plus sekrécia vody do lúmenu  čreva prevyšuje absorpciu.

Sekrečná hnačka je spojená s cholerou. Zodpovedný organizmus, Vibrio cholerae, produkuje toxín, ktorý silne aktivuje adenylylcyklázu, čo spôsobuje predĺžené zvýšenia intracelulárnej koncentrácie cyklického adenozínmonofosfátu v kryptocytoch. Táto zmena má za následok predĺžené otvorenie chloridových kanálov, ktoré sú nápomocné pri vylučovaní vody z krýpt, čo umožňuje nekontrolovanú sekréciu vody. Okrem toho toxín cholery ovplyvňuje črevný nervový systém, čo vedie k nezávislému stimulu sekrécie.

Vystavenie toxínom z niekoľkých ďalších typov baktérií (napr . tepelne labilný toxín E. coli ) vyvoláva rovnaký rad krokov a masívnu sekrečnú hnačku, ktorá je často smrteľná, pokiaľ nie je pacient liečený na udržanie hydratácie.

Okrem bakteriálnych toxínov môže sekrečnú hnačku vyvolať veľké množstvo iných činidiel zapnutím črevného sekrečného aparátu, vrátane:

  • niektoré laxatíva

  • hormóny vylučované určitými typmi nádorov (napr. vazoaktívny črevný peptid )

  • široké spektrum liekov (napr. niektoré druhy liekov na liečbu astmy, antidepresíva, lieky na srdce)

  • niektoré kovy, organické toxíny a rastlinné produkty (napr. arzén, insekticídy, hubové toxíny, kofeín)

Vo väčšine prípadov sekrečné hnačky trvajú 5 až 7 dní, sú spojenné s výraznými stratami vody a jednotlivé epizódy vylučovania sú nepríjemné a bolestivé.

Zápalová a infekčná hnačka

Častou príčinou hnačiek je zápalové porušenie ochranného epitelu tenkého a hrubého čreva spojené s obmedzením absorbčných funkcii. Okrem hromadenia vody v stolici má zápal v tráviacom trakte  na svedomí aj exsudáciu séra a krvi do lúmenu. Výsledkom tohto sledu udalostí je hnačka, niekedy spojená s krvou v stolici. Príklady patogénov často spojených s infekčnou hnačkou zahŕňajú:

  • Baktérie: Salmonella, E. coli, Campylobacter

  • Vírusy: rotavírusy, koronavírusy, parvovírusy, norovírusy

Imunitná odpoveď na zápalové stavy v čreve podstatne prispieva k rozvoju hnačky. Aktivácia bielych krviniek vedie k sekrécii zápalových mediátorov a cytokínov, ktoré môžu stimulovať sekréciu tým, že na zápalovú hnačku vložia sekrečnú zložku. Reaktívne formy kyslíka z leukocytov môžu poškodiť alebo zabiť črevné epiteliálne bunky, ktoré sú nahradené nezrelými bunkami, ktorým typicky chýbajú enzýmy a transportéry potrebné na absorpciu živín a vody. Týmto spôsobom sa k problému pridávajú zložky osmotickej (malabsorpčnej) hnačky.

Hnačka spojená s poruchou motility

Aby sa živiny a voda účinne absorbovali, musí byť črevný obsah  vystavený slizničnému epitelu a musí byť zadržaný dostatočne dlho, aby sa umožnila absorpcia. Poruchy motility ako zrýchlenie doby prechodu by mohli znížiť absorpciu, čo môže viesť k hnačke, aj keď proces absorpcie ako taký prebieha správne.

Zmeny intestinálnej motility (zvyčajne zvýšená propulzia) sa pozorujú pri mnohých typoch hnačky. Čo nie je zvyčajne jasné a je veľmi ťažké to preukázať, je to, či primárne zmeny motility sú skutočne príčinou hnačky alebo jednoducho dôsledkom.

Diagnostika hnačky

Výsledkom diagnostiky hnačky je vylúčenie, resp potvrdenie infekčného ochorenia, s ktorým si organizmus vlastnými silami nie je schopný poradiť. Ak sa infekčný agens nepotvrdí, pacient najskôr odíde od liečiteľa s režimovými odporúčaniami, maximálne s predpisom na voľne dostupné farmaká na báze aktívneho uhlia → Carbosorb, Carbocit a ďalšie. Okrem toho diagnostika hnačky zahŕňa vyšetrenie stolice, sérové ​​elektrolyty, sérovú močovinu a kreatinín a kolonoskopiu pri podozrení na ulceróznu kolitídu.

Liečenie hnačky

Akútna hnačka je nepríjemná skúsenosť, ale zvyčajne nie je vážna a sama odíde za niekoľko dní. Hnačka je z 90% spôsob, akým sa telo zbavuje toxínov, napríklad antibiotickej liečby, produktov bakteriálneho metabolizmu a podobne. Značka väčšinou ustúpi do 48 hodín. V takom prípade je najlepšie je nechať tomu voľný priebeh.

Ako postupovať v prípade, že hnačka neprechádza ani po 48 hodinách, resp sa k nej pridali iné závažné príznaky?  Napríklad zvýšená teplota a  vracanie?

Liečba hnačky bude v takom prípade pozostávať zo štyroch aktivít

Režimové opatrenia pozostávajú z obmedzenia klasickej stravy a zaradenia ryže, mrkvy, duseného alebo vareného kuracieho alebo morčacieho mäsa, banánov, suchárov. Piť sa odporúča voda v malých dávkach, bylinkové čaje samozrejme. Možno každý z nás pozná suchárovo čokoládovú diétu, ktorá pri akútnych hnačkách prináša uvoľnenie.

Dehydratácia a strata elektrolytov je sprievodný stav pri hnačke. Zvlášť malé deti a novorodenci sú týmto stavom najviac ohrozené. Ak má vaše dieťa - novorodenec do 38 dní života a spozorujete príznaky hnačky, neodkladne navštívte pediatra. Ak postihne dehydratácia staršie deti a dospelých, sú odporúčané rehydratačné roztoky, ktoré sa podávajú perorálne, vo vážnych prípadoch intravenózne ako infúzia. Najpoužívanejšie  perorálne rehydratačné roztoky sú → prášok Rehydron, tablety efervences fluidex.  Všetky spomenuté farmaká sú  voľne dostupné v lekárňach. Rehydratačný roztok sa dá pripraviť aj v domácich podmienkach, recept nájdete tu.

V prípade ľahších hnačiek bez prítomnosti teploty sa používajú črevné adsorbenciá. Patrí sem spomínané aktívne uhlie. Je buď v základnej forme v podobe tabliet, alebo ako prášok s prídavkom dezinfekčného bizmutu, napr.  carbocit, ktorý je vhodný ak sa jedná pravdepodobne o hnačku spôsobenú kontaminovanou potravinou, alebo s tiosulfátom, napr. carbotox, ktorý účinkuje preháňavo.

Aktívne uhlie na seba viaže škodlivé látky a toxíny, viaže však aj liečivá podané súčasne s ním, preto je vhodné ho podávať najskôr v 2-hodinovom odstupe od iných liekov (aj keď sa kombinujú s inými liekmi proti hnačke). Znižuje aj účinnosť hormonálnej antikoncepcie.

Podobný účinok má aj farmaká s aktívnou látkou diosmektit, napr smecta. Je to prášok s pomarančovou príchuťou, rozpúšťa sa vo vode, alebo kašovitej strave. Podobne ako aktívne uhlie, súčasné užitie s inými liekmi môže znížiť ich účinok.

Aktívne uhlie, na rozdiel od smecty farbí stolicu, čo môže prekrývať stopy krvi v stolici.

Pri ťažších hnačkách asociovaných s infekciou alebo zápalom sa odporúčajú farmaká s účinnou látkou nifuroxazid, napr endiex. V prípade hnačky asociovanej s poruchou motility sú odporúčané farmaká s účinnou látkou loperamid hydrochlorid, napr. imodium, belopera, lopacut a pod.  Tieto farmaká nie sú vhodné pri hnačkách s horúčkou, krvou alebo hlienom v stolici nakoľko sa vtedy jedná pravdepodobne o infekčnú hnačku a zastavenie črevných pohybov má za následok hromadenie pôvodcov infekcie v čreve. Takto môžu prenikať do črevnej steny a spôsobiť jej prederavenie.


Ako doplnková liečba hnačky sa používajú lieky na zníženie horúčky s účinnou látkou paracetamol → paralen, panadol, lieky znižujúce nadúvanie a tvorbu plynov v črevách, ktoré uľavujú aj od kŕčov a bolestí brucha spojených s tvorbou plynov s účinnou látkou  simeticon, napr espumisan. Proti kŕčom a bolestiam sa môžu podávať spazmolytiká - lieky tlmiace kŕče - no-spa, buscopan.

Probiotiká obnovujú normálnu črevnú flóru, ktorá je pri hnačke porušená. Sú výborným doplnkovým opatrením pri liečbe aj prevencii hnačiek. Hylak forte kvapky - koncentrát metabolických produktov baktérii Escherichia coli, Lactobacillus (acidophili, helvetici) a Streptococcus faecalis, ktoré zaisťuju správnu pH črevného obsahu, pôsobia proti črevným patogénom a urýchľujú rast normálnej črevnej flóry. Je vhodný aj pre deti, užíva sa pred jedlom (prípadne v priebehu jedla) a zapije sa dostatočným množstvom tekutiny, nie mliekom alebo mliečnymi produktami.

Hnačka,porucha trávenia v črevách, ambulancia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje