bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje hnačka, prírodná lekáreň, dom byliniek

Hnačka

práve čítate

Hnačka - prírodná lekáreň

Stručne

Optimálna frekvencia vyprázdňovanie stolice je 1 krát denne, alebo 3 krát týždenne. Stolica má obvykle hnedú farbu a je súdržná. Zvýšený objem vody v stolici sprevádzaný zvýšenou frekvenciou, kŕčmi, bolesťami a nepohodou pri vyprázdňovaní, všetky tieto stavy sa podieľajú na patofiziológii hnačky.

Patogenéza hnačky

Voda sa dostáva do plazmy resorbciou v tenkom a hrubom čreve. Za jeden deň sa takto resorbuje cca 9 l tekutín, z toho 2 l prijmeme zvonka vo forme nápojov  a stravy a 7l tvorí sekrécia tráviacich štiav z pankreasu. Z tohto množstva sa 90% resorbuje v tenkom čreve a cca 8% v hrubom čreve.

Väčšina prípadov hnačky je asociovaná s baktériálnymi nákazami, parazitmi alebo vírusmi, často z potravy alebo vody. Niekedy si hnačku "privodíme" požívaním miestnych potravín a vody počas cestovania. Okrem toho môže hnačku spôsobiť:

  • Reakcie na lieky vrátane niektorých vitamínov, minerálov a antacíd.

  • Reakcie na umelé sladidlá, napr. ako je sorbitol a manitol

  • Konzumácia mlieka alebo mliečnych výrobkov, alebo lepkových potravín v prípade ich intolerancie

  • Niektoré vážnejšie ochorenia najmä hrubého čreva →ulcerózna kolitída, crohnova choroba, salmonelóza, e-coli a pod.

Tradičná alternatívna liečba hnačky

Detská hnačka

Detský organizmus je nepopísaná stránka, ktorá sa zapĺňa infekčnými (najčastejšie vírusovými - rotavírus, adenovírus)  ale aj bakteriálnymi či parazitickými a plesňovými epizódami a nadobúdaním získanej imunity voči nim. Často sa stáva, že pri týchto infektoch dieťa trpí hnačkami.

Pri vírusovej hnačke odporúčame užívať výživové doplnky s bakteriálnymi kmeňmi Lactobacillus reuteri SD2222,  Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus casei a Bifidobacterium lactis BB-12.Okrem toho jestvuje mnoho tradičných ľudových bylinných receptov overených časom a používaných v rodinách. Kojenecká hnačka spôsobená prechodom z prsníka na umelé mlieko môže byť sprevádzaná hnačkou. Odporúčame pridať do stravy mrkvovú šťavu s pridaním ryžového vývaru. Staršie deti a s nimi mnohí dospelí ocenia suchárovo čokoládovú diétu pri dostatočnom príjme tekutín v malých dávkach. potraviny, v ktorých sa probiotické kultúry vyskytujú:

  • vyzreté mäkké syry

  • repný kvas

  • tvaroh

  • tmavá čokoláda

  • zelené olivy

  • kefír

  • kyslá kapusta

  • kyslé uhorky

  • kváskový chlieb

  • jogurt

Osmotická hnačka

Osmotická hnačka je zapríčinená maloabsorbciou prevažne laktózy resp príjmom látok s obsahom uhľohydrátov - škrobov a cukrov, umelé sladidlá, mliečne výrobky a niektoré antacidá.

Charakteristickým znakom osmotickej hnačky je, že sa zastaví po krátkej prestávke v príjme jedla. Takže najlepším prírodným liekom na osmotickú, alebo aj intolerančnú hnačku je - jednodňová hladovka za súčasného príjmu vody alebo rehydratačného roztoku v malých dávkach . Aj z toho dôvodu neodporúčame žiadne farmaká ani prírodné látky vrátane výživových doplnkov. Nechajme naše telo, nech si s tým poradí.

Sekrečná hnačka

Sekrečná hnačka je spojená s infekciami baktérii, ktoré produkujú toxické enzýmy, ktoré na rôznych dráhach spôsobujú poruchu absorbcie vody v tenkom čreve. Sú to baktérie vibrio cholerae,  escheria coli a pod. Viac sa o patogenéze sekrečnej hnačky dozviete tu.

Vo väčšine prípadov sekrečné hnačky trvajú 5 až 7 dní, sú spojené s výraznými stratami vody a jednotlivé epizódy vylučovania sú nepríjemné a bolestivé.

V prípade sekrečnej hnačky sa hladovanie neodporúča. Odporúčame užívať bylinné prípravky s adstrigentnými účinkami, zvlášť

Zápalová a infekčná hnačka

Podľa nášho názoru najviac komplikovaná  patogenéza hnačky. Hlavným spúšťačom je porušenie ochranného epitelu tenkého a hrubého čreva spojené so zápalom a s obmedzením absorbčných funkcii. Okrem hromadenia vody v stolici má zápal v tráviacom trakte na svedomí aj exsudáciu séra a krvi do lúmenu. Výsledkom tohto sledu udalostí je hnačka spojená s krvou v stolici. Príklady patogénov často spojených s infekčnou hnačkou zahŕňajú

  • Baktérie: Salmonella, E. coli, Campylobacter

  • Vírusy: rotavírusy, koronavírusy, parvovírusy, norovírusy

Imunitná odpoveď na zápalové stavy v čreve podstatne prispieva k rozvoju hnačky. Aktivácia bielych krviniek vedie k sekrécii zápalových mediátorov a cytokínov, ktoré môžu stimulovať sekréciu tým, že na zápalovú hnačku vložia sekrečnú zložku. Reaktívne formy kyslíka z leukocytov môžu poškodiť alebo zabiť črevné epiteliálne bunky, ktoré sú nahradené nezrelými bunkami, ktorým typicky chýbajú enzýmy a transportéry potrebné na absorpciu živín a vody. Týmto spôsobom sa k problému pridávajú zložky osmotickej (malabsorpčnej) hnačky. Pri liečbe tohto typu hnačky sa zvyčajne odporúčajú protizápalové, imunosupresívne alebo antibiotické farmaká. Ich cieľom je tlmiť zápal a potláčať komplikácie- symptomatická liečba. To isté však dokáže aj tradičná bylinná terapia, možno s väščím nasadením, menším komfortom liečba, ale s menšími kontraindikáciami.

Hnačka spojená s poruchou motility

Aby sa živiny a voda účinne absorbovali, musí byť črevný obsah vystavený slizničnému epitelu a musí byť zadržaný dostatočne dlho, aby sa umožnila absorpcia. Poruchy motility ako zrýchlenie doby prechodu by mohli znížiť absorpciu, čo môže viesť k hnačke, aj keď proces absorpcie ako taký prebieha správne.

Zmeny intestinálnej motility (zvyčajne zvýšená propulzia) sa pozorujú pri mnohých typoch hnačky. Čo nie je zvyčajne jasné a je veľmi ťažké to preukázať, je to, či primárne zmeny motility sú skutočne príčinou hnačky alebo jednoducho dôsledkom.

Tradičná bylinná terapia motilitnej hnačky sa sústre´duje na tlmenie impulzov na motilitu, na používanie spazmolytických bylín.

hnačka, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje