Hyperaktívny močový mechúr je symptóm súhrnne označujúci stav, keď močový mechúr nie je schopný normálne udržať moč.
Pod symptóm hyperaktívneho močového mechúra môže byť podpísaných viac príčín. Medzi najčastejšie patria:
diabates
parkinsonova choroba
skleróza multiplex
ochorenie obličiek
hyperplázia prostaty
dlhodobo zavedený močový katéter
plastické operácie
užívanie niektorých liekov -alfa-adrenergných antagonistov, antihistaminík, diuretík, svalových relaxanciá a sedatíva, narkotiká, ako je oxykodón a morfín
niektoré závislosti
Príznaky hyperaktívneho močového mechúra
Príznaky hyperaktívneho močového mechúra môžu zahrňovať:
Naliehavosť: Silná a náhla potreba močenia s neschopnosťou oddialiť ju. Toto je definujúci symptóm hyperaktívneho močového mechúra.
Frekvencia: Mnoho ľudí s hyperaktívnym močovým mechúrom potrebuje močiť častejšie ako je priemer. Priemerný človek močí 6-8 krát denne a raz v noci. Pacienti s hyperaktívnym močovým mechúrom majú tendenciu močiť viac ako 8-krát denne a dvakrát alebo viackrát v noci.
Inkontinencia: pacienti s hyperaktívnym močovým mechúrom môžu pociťovať stratu kontroly nad močovým mechúrom, ktorá vedie k úniku moču.
Najlacnejšie a najúčinnejšie liečby hyperaktívneho močového mechúra máme v rukách mi sami. Možno by sme mohli začať zmenjou stravovacích návykov a vypustiť zo svojho jedálnička jedlá obsahujúce dráždivé látky
alkohol
umelé sladidlá
kofeín
čokoláda
citrusové plody a šťavy
kukuričný sirup
brusnicová šťava
mliekareň
sódovky a šumivé nápoje
korenené jedlá
cukor a med
paradajky
ocot
Aj pri optimalizácii stravovacích návykov platí, koľko ľudí, toľko receptov. Možno bude dobré viesť si denník a prevziať úplnú kontrolu nad svojim stravovaním. Jeden z benefitov môže byť, ktoré potraviny spôsobujú zmenu symptómov hyperaktívneho močového mechúra.
Mnoho diskusii sa vedie o obmedzení príjmu tekutín, ktoré má spravidla za následok menší výdaj moču a tým menšiu frekvenciu močenia. Na túto tému sme pripravení diskutovať, v tomto čase však odporúčame našim klientom pacientom neobmedzovať príjem tekutín. Zvlášť pri prvých stretnutiach, keď ešte nepoznáme dôkladnú anamnézu a nie je možné vylúčiť polyúriu, ktorá musí byť dotovaná zvýšeným príjmom tekutín. Tiež je zrejmé, že obmedzenie príjmu tekutín môže viesť okrem iného k zvýšenej koncentrácii moču, ktorý môže dráždiť výstelku močového mechúra, čím sa zvyšuje nutkanie.
Druhou skupinou režimových opatrení na zvýšenie kontroly nad močovým mechúrom sú techniky kontroly močového mechúra:
Plánované močenie
Pacient s hyperaktívnym močovým mechúrom si môže viesť denník o močových návykoch, vrátane návštev toalety, úniku a symptómov naliehavosti. Na základe vzorov zaznamenaných z denníka môžu začať plánovať výlety pridaním 15 minút k zvyčajnému času močenia.
Napríklad, ak močenie prebieha každých 60 minút, mali by si naplánovať prestávky v kúpeľni na každých 75 minút.
Je dôležité používať kúpeľňu v naplánovaných časoch bez ohľadu na to, či je potrebné močiť. Osoba potom môže postupne zvyšovať čas medzi návštevami kúpeľne.
Oneskorené močenie
Zakaždým, keď sa objaví nutkanie na močenie, osoba by sa mala pokúsiť oddialiť močenie na 5 minút, ak je to možné. Pomôcť môžu relaxačné techniky, ako je hlboké dýchanie.
takto možno postupne zvyšovať čas zdržania, kým medzi návštevami toalety nebude časové rozmedzie 3 až 4 hodiny.
Dvojitá technika
Táto technika je užitočná pre tých, ktorí majú pocit, že ich močový mechúr sa úplne nevyprázdni. Pred spaním je tiež dobré sa vyprázdniť.
Každý, kto chce vykonať dvojité vyprázdňovanie, by mal postupovať podľa týchto krokov:
sadnite si na toaletu a mierne sa nakloňte dopredu
položte ruky na kolená alebo stehná
močiť ako normálne
zostaňte na toalete a počkajte 30 sekúnd
nakloňte sa trochu viac dopredu a ešte raz sa vymočte
Kegelove kontrakcie
Kegelove kontrakcie zahŕňajú posilnenie svalov panvového dna, ktoré sa používajú na kontrolu prietoku moču.
Ak chcete zistiť umiestnenie svalov panvového dna, človek sa môže pokúsiť zastaviť močenie uprostred. Ak je úspešný, znamená to, že boli nájdené správne svaly.
Mali by ste cvičiť stláčanie týchto svalov 10 sekúnd a potom relaxujte na 3 sekundy. Tento vzor by sa mal opakovať 10-krát
Mali by ste sa pokúsiť urobiť tri série po 10 opakovaní denne. Techniky hlbokého dýchania môžu tento proces uľahčiť.
Zmeny životného štýlu
Dôrazne odporúčame prestať fajčiť, pretože fajčenie môže zhoršiť príznaky hyperaktívneho močového mechúra.
Odporúčame udržiavať optimálnu hmotnosť - nadmerná hmotnosť môže spôsobiť tlak na močový
mechúr a panvové svaly. Zostať v rámci zdravého rozsahu hmotnosti môže
pomôcť pri kontrole močového mechúra.
Vzdelávanie o liekoch Niektoré lieky môžu viesť k úniku močového mechúra. Ak máte hyperaktívny močový mechúr, a súčasne užívate nasledujúce lieky, by mali s lekárom alebo liečiteľom prediskutovať možnosť alternatív: