čo je nové? prírodná lekáreň ochorenia štítnej žľazy - hypotyreóza, znížená funkcia štítnej žľazy
Hypotyreóza, znížená funkcia štítnej žľazy - prírodná lekáreň
Farmakologická liečba hypotyreózy je liečbou substitučnou a je spravidla doživotná. Je preto prirodzené, že mnohí ľudia trpiaci touto chorobou hľadajú vzhľadom na možný výskyt zdravotných komplikácii súvisiacich s dlhodobým užívaním alternatívne možnosti liečby. Tradičná bylinná liečba v kombinácii s vybranými terapeutickými technikami môže priniesť želané efekty.
Pozrime sa na to čo o hypotyreóze hovorí čínska medicína.
Hypotyreóza, ako je popísaná v textoch tradičnej čínskej medicíny, je klasifikovaná ako porucha nedostatku. Diagnóza musí byť diferencovaná a často sa líši od prípadu k prípadu v závislosti od individuálneho klinického obrazu. Je dôležité pochopiť, že hypotyreóza je stav vznikajúci v dôsledku chronického nedostatku jednej alebo viacerých životne dôležitých látok tela: Qi, krvi, jangu, jinu a esencie. Ide o systémovú poruchu, ktorá môže začať všeobecným nedostatkom Qi a počas dlhého obdobia progresie ochorenia postihuje všetky orgánové systémy. Slezina, obličky a srdce sú tri primárne orgány, ktoré sa podieľajú na patogenéze hypotyreózy. Nepriamym spôsobom sú ovplyvnené aj pľúca a pečeň. Prejavy rôznych nedostatkov sú rôznorodé a môžu ovplyvniť širokú škálu fyziologických procesov. Medzi vyvolávajúce príčiny hypotyreózy patria ústavné faktory, strava, nadmerná námaha, emocionálny stres, trauma, chronické invalidizujúce ochorenie, ako aj vedľajšie účinky liečby. Vzorce nedostatku sa budú rozlišovať podľa aspektu základného nedostatku jinu, jangu, čchi alebo krvi, pokiaľ ide o nedostatočný orgán alebo kombináciu orgánov, ktoré sa podieľajú na patogenéze: slezina, obličky a srdce.
Klinické prejavy hypotyreózy sa objavujú postupne ako dôsledok spomalenia metabolizmu a vyčerpania Qi tela, ktoré sa rozvinie do deficitu Yang. Keď sa nedostatok jangovej qi stáva závažnejším, začína zlyhávať vo svojich funkciách otepľovania, motivácie a transformácie, čo vedie k poklesu funkcií viacerých orgánov a klasického súboru symptómov, ktoré sa často vyskytujú u pacientov s klinickou hypotyreózou. Počiatočné štádium ochorenia je ekvivalentné subklinickej hypotyreóze a vyznačuje sa najmä deficitom Qi sleziny a je často spojené s jej symptómami. Keďže choroba zostáva neliečená, oheň mužov Ming zlyháva pri kompenzácii nedostatku jangu sleziny. V dôsledku toho sa objavia príznaky nedostatku jangu obličiek a príznaky nedostatku jangu sleziny sa zhoršia, označenie štádia klinickej hypotyreózy. Obličky s nedostatkom Yang teda nedokážu zahriať slezinu Yang Qi, čo vedie k vážnemu vyčerpaniu Yang v oboch orgánoch. Keď je Qi sleziny nedostatočná, generovanie zdroja Qi a krvi je nedostatočné, čo vedie k vyčerpaniu esencií obličiek. Môže to trvať roky, kým mužský oheň v obličkách Ming nezačne zohrievať jang srdca, čo povedie k nedostatku jangu srdca. Neliečený nedostatok yangu bude mať za následok zlyhanie metabolizmu tekutín a spôsobí pretečenie prebytočnej vody smerom k srdcu a vedie k srdcovej dysfunkcii a súvisiacim symptómom, ktoré sa bežne vyskytujú u pacientov s pokročilým štádiom zjavnej hypotyreózy. Napriek tomu je mimoriadne zriedkavé stretnúť sa s pacientmi s ťažkou hypotyreózou vo vyspelých krajinách vďaka správnej diéte a zlepšenému skríningu Pacienti s hypotyreózou, ktorí zostanú neliečení, môžu mať asi desať až pätnásť rokov, kým ich základné telesné funkcie začnú zlyhávať. Závažný nedostatok Yang teda nevyhnutne povedie k úplnému vyčerpaniu a devastácii mingských mužov. požiar, ktorý sa prejaví ako množstvo život ohrozujúcich funkčných porúch. Všimnite si, že oheň mužov Jang a Ming sa vzťahuje na oheň pri bráne vitality a v tejto správe sa budú používať zameniteľne.
Hypotyreóza, podobne ako väčšina iných endokrinných porúch, sa vyvíja postupne v priebehu niekoľkých rokov až desaťročí. Mnohé symptómy možno mylne pripísať všeobecným environmentálnym faktorom a prirodzenému starnutiu. Pacienti často vyhľadajú lekársku pomoc, keď symptómy začnú zasahovať do ich každodenných aktivít.
Ako choroba postupuje, príznaky sa zhoršujú a môžu sa prejaviť závažnejšie príznaky. Napriek tomu, že symptómy hypotyreózy prichádzajú vo veľkej rozmanitosti, všetky pochádzajú z hlavnej patogenézy nedostatku Yang Qi, ktorý sa nedokáže zahriať, brániť, konsolidovať a transformovať.
Únava a slabosť
Toto je najskorší príznak subklinickej hypotyreózy, zatiaľ čo nedostatok štítnej žľazy nemusí byť zjavný. Je veľmi ťažké diagnostikovať subklinickú hypotyreózu tak skoro bez analýzy TSH v sére a aj tak klasický lekár často odloží liečbu, kým sa neobjavia závažnejšie symptómy. V TČM únava a slabosť, najmä pri námahe, súvisí so všeobecným nedostatkom Qi a naznačuje účasť sleziny na včasnej patogenéze ochorenia. Porucha "čchi nôh" a atrofia môžu vzniknúť ako dôsledok vlhkosti alebo chronického nedostatku sleziny. Štyri končatiny nedostávajú výživu z vody a obilia, a preto zoslabnú. Neexistuje žiadny voľný tok cez cievne cesty a nie je tu žiadna qi, ktorá by splodila šľachy, kosti a svaly, ktoré preto nemôžu fungovať. Nedostatok slezinnej Qi teda povedie aj k rozvoju takých symptómov, ako je znížená chuť do jedla, svalová slabosť, oneskorený reflexný čas, anorexia, distenzia a nadúvanie, najmä v neskoršom štádiu ochorenia. Chronický nedostatok sleziny spôsobí nedostatok krvi a anémiu a tiež vedie k stagnácii Qi vedúcej k svalovým kŕčom, kŕčom, myalgii a dokonca ataxii.
Neznášanlivosť chladu
Je to najpresnejší príznak nedostatku štítnej žľazy. Qi je jangová a má hrejivú vlastnosť. Qi udržuje a reguluje telesnú teplotu. Nechuť k chladu je klasicky spojená s nedostatkom Yang qi, ktorá nedokáže telo dostatočne zahriať. Tento príznak môže byť v počiatočných štádiách ochorenia často ignorovaný, pretože pacient zvyčajne začína kompenzačným správaním: vyhýba sa prechladnutiu tým, že sa teplejšie oblieka a zvyšuje teplotu v miestnosti. Keď Yang qi tela oslabuje, začne sa hromadiť vnútorný chlad, tento jav je známy aj ako nedostatok Yang generujúci vnútorný chlad, čo môže viesť k spomaleniu alebo dokonca zmrazeniu fyziologických procesov. Pot sa vytvára premenou tekutín jangovou qi sleziny a obličiek. Nedostatok Yang qi má následne za následok hypohidrózu (čiastočný nedostatok potenia) a následne myxedém (nahromadenie vnútornej tekutiny) v dôsledku zlyhania Qi pri otváraní pórov a regulácii metabolizmu tekutín alebo patogénom chladu, ktorý uzatvára póry. Pacienti sa zvyčajne sťažujú na všeobecné symptómy nedostatku Qi, ako je bledosť, únava, letargia a svalová slabosť, edém, nedostatočná zápcha a poruchy trávenia, depresia, zhoršená pamäť a pomalá reč. Jazyk a pulz budú odrážať základný nedostatok Qi a sú často bledé, opuchnuté so stopami po zuboch, s tenkým klzkým povlakom. Pulz bude hlboký, bez sily a pomalý, ale pravidelný, čo naznačuje nedostatok Yangu. zhoršená pamäť a pomalá reč.
Je dôležité odlíšiť averziu voči chladu a nedostatok potu pri hypotyreóze od invázie vetrom a chladom. Chladný vietor je vonkajší patogén, ktorý napáda telo a vedie k "nadmernému" stavu, ktorý nezmierni teplá prikrývka alebo viac oblečenia.
Zápcha
Zápcha je ďalším hlavným príznakom hypotyreózy. Zmenšujúci sa yang nakoniec povedie k nedostatočnej vnútornej akumulácii chladu v hrubom čreve, čo spôsobí zníženú pohyblivosť čriev a obštrukciu. Ďalšími gastrointestinálnymi príznakmi môžu byť studené epigastrické alebo brušné bolesti a kŕče, ktoré sa zmierňujú teplom a tlakom, ako aj zlá chuť do jedla a tráviace ťažkosti, sprevádzané hlbokým pomalým pulzom.
Edém
Obličky uchovávajú oheň Ming men, ktorý pomáha metabolizovať tekutiny. Pri hypotyreóze, keď je nedostatok jangu obličiek, je narušená cirkulácia vody v tele, čo vedie k vzniku patogénnych derivátov, ktoré sú svojou povahou chladné a jinové, čo vedie k systémovému edému. Edém nie je jamkový a často sa vyskytuje na tvári, koža môže byť hrubá a ťažko sa stláča. Neskoršie štádium hypotyreózy je poznačené peritibiálnym edémom, ktorý môže byť s jamkami. Tekutiny sa môžu hromadiť aj v kĺboch, čo spôsobuje opuchy a bolesti kĺbov a dokonca syndróm karpálneho tunela. Ako choroba postupuje do neskoršieho štádia, voda často pretečie srdce a pľúca, čo vedie k perikardiálnym a pleurálnym výpotkom. V dôsledku toho sú u myxedematóznych pacientov časté angína, prekrvenie hrudníka, palpitácie, pomalý pulz a pomalé dýchanie, dýchavičnosť; ako aj pleurálne výpotky, ktoré vedú k chronickým respiračným infekciám a nakoniec vedú k myxedémovej kríze a kóme. Pri TCM je myxedémová kóma vnímaná aj ako nahromadenie zakalených, studených, Yin patogénov v perikarde.
Suchá a šupinatá pokožka, rednutie vlasov alebo vypadávanie vlasov
Nedostatok jangu sleziny a obličiek vedie k vyčerpaniu krvi a esencií. Slezina Yang qi je zodpovedná za generovanie Qi, krvi a esencie. Nedostatok Yang qi sleziny pri hypotyreóze vedie k tomu, že slezina nedokáže distribuovať živiny do tela, čo vedie k nedostatku krvi a Qi, ktorý spôsobuje suchú a šupinatú pokožku. Obličky sa prejavujú vo vlasoch, takže keď sa obličkový jang a esencia vyčerpávajú, vlasy sa stávajú matné, tenké a viac desí.
Nepravidelná menštruácia a menorágia
Hypotyreóza je oveľa bežnejšia u žien ako u mužov a často narúša menštruáciu žien. Qi je jedným z prejavov esencie. Priechodnosť pečeňovej Qi je dôležitá pre dobré fungovanie slezinnej Qi. Ťažký nedostatok Qi a krvi u žien s hypotyreózou často narúša cirkuláciu Qi v pečeni a Chong Mai, ktoré sú zodpovedné za hladké menštruačné cykly a uvoľňovanie menštruačnej krvi, a vedie k menštruácii, ktorá je často nepravidelná a niekedy anovulačná, čo spôsobuje neplodnosť. Častá je aj bledá menorágia. U mužov s hypotyreózou sa chronická obličková Yang Qi a následný nedostatok esencií môže prejaviť ako impotencia a neplodnosť.
Iné znaky a symptómy
Mnoho pacientov s progresívnou hypotyreózou má nedostatok srdca a obličiek, čo vedie k poruche Shen prejavujúcej sa ako depresia, znížená pozornosť, deficit pamäti, spomalená reakcia, chrapľavý hlas a vertigo.
Skoré štádium subklinickej hypotyreózy je spojené s nedostatkom Qi sleziny, ktorý, ak sa nelieči, prerastie do vážnejšieho deficitu jangu sleziny, ktorý ďalej ovplyvní funkciu všetkých zostávajúcich orgánov. Všeobecné symptómy nedostatku Qi zahŕňajú letargiu a únavu, ktoré sú vyvolané fyzickou aktivitou a zlepšujú sa odpočinkom, čo sú kľúčové symptómy spojené so subklinickou hypotyreózou. Ďalšími bežnými príznakmi nedostatku slezinnej Qi sú dýchavičnosť (pri námahe), stručná, pomalá a občas nezrozumiteľná reč, chraplavý hlas, tmavá pleť, znížená chuť do jedla, riedka stolica a slabý pulz. Bylinná liečba: Si Jun Zi Tang alebo receptúra "Four-Gentleman decoction" sa odporúča pri liečbe podprahovo hypotyreóznych pacientov s nedostatkom Qi sleziny. Tento vzorec tonizuje slezinu, zvyšuje Qi a zvyšuje a zdvíha jasnú Yang Qi, podporuje cirkuláciu v strednom jiao a dvíha poklesnuté.
Nedostatok jangu sleziny
Keďže slezina a žalúdok riadia transformáciu a transport potravy a živín, hrajú zásadnú úlohu pri regulácii vzostupu a uváženia Qi. Pri klinickej hypotyreóze, keď je Yang Qi stredného jiao slabá, môže pacient trpieť inváziou vonkajšieho chladu, ktorý môže brániť normálnemu toku Qi a viesť k natiahnutiu epigastrickej a brušnej dutiny alebo dokonca bolesti. Nedostatok jangu sleziny je charakterizovaný neznášanlivosťou a averziou voči chladu, hrudovitými končatinami, zlou chuťou do jedla, bledosťou, únavou (typ prechladnutia), bolesťou v epigastriu a bruchu zmiernenou teplom a tlakom, zápchou, distenziou a nadmernou tenkou bielou leukoreou u žien. Jazyk je zvyčajne ochabnutý a bledý so stopami zubov a s bielym a klzkým povlakom. Pulz je hlboký,
Bylinná liečba: Princípom liečby nedostatku stredného jiao jangu by bolo zahriatie jangu, rozptýlenie chladu, zvýšenie Qi a posilnenie sleziny. Väčšina bylín používaných na liečbu tohto stavu je teda hrejivá, štipľavá a trochu suchá. Koreň zázvoru je jednou z takýchto bylín používaných pri liečbe väčšiny modelov hypotyreózy. Ďalšie často používané bylinky sú aconiti rx lateralis a škoricová kôra, ktoré možno kombinovať s bylinkami, ktoré posilňujú slezinu a zvyšujú Qi, ako sú kozinec blanitý, žen šen alebo koreň atractylodis macrocephalae.
Qi a nedostatok krvi
Hovorí sa, že 'Qi je veliteľom krvi a krv je matkou Qi. Qi a Krv sú vzájomne prepojené, "keď sa Qi hýbe, nasleduje Krv", Krv zase vyživuje Qi, a teda tonizácia jedného bude mať nepriamy účinok na druhého. Nízky počet červených krviniek a hypoxia sú klinickými prejavmi chronickej hypotyreózy spojenej s Qi a nedostatkom krvi, ktorá sa prejavuje únavou, slabosťou, spomalenosťou, búšením srdca, bledou farbou pleti, amenoreou, bledým jazykom a trhaným pulzom.
Menoragia je bežným prejavom klinickej hypotyreózy, príležitostne sprevádzanej opakujúcou sa bolesťou alebo poruchou nepokojného plodu. Z pohľadu tradičnej čínskej medicíny je patogenéza spojená najmä s komplexom funkčného systému pečene, Chong Mai a maternice, známym ako "more krvi" [8]. Ak je pečeňová krv nedostatočná, nie je schopná stúpať a vyživovať hlavu, čo má za následok závraty, vertigo a zhoršené videnie. Keď je more krvi prázdne, menštruačný cyklus je zvyčajne nepravidelný so slabým prietokom; avšak "keď dôjde k poruche krvi, môže sa vyskytnúť aj menorágia. Jazyk je zvyčajne bledý a pulz tenký a šlachovitý; trhaný pulz môže byť pociťovaný v stave stázy krvi.
Bylinná liečba
Použite upravený Shi Quan Da Bu Tang (All-Inclusive skvelý tonifikačný odvar) na zahriatie a tonizáciu Qi a Yang a stimuláciu produkcie a transformácie krvi.
Nedostatok jangu sleziny a obličiek
Rozdiel medzi nedostatočným chladom a vonkajším nadmerným chladom je ten; prechladnutie v dôsledku nedostatku Yang, možno zmierniť jednoduchým nosením väčšieho množstva oblečenia, kde pocit chladu a zimomriavky spojené s vonkajším patogénom nemôžu, dokonca ani zvýšením teploty v miestnosti. Príznaky ako malátnosť, letargia a stiahnutie sa do seba, nechuť k chladu, studené končatiny, bolestivosť a slabosť krížov a kolien, ochabnutý bledý jazyk s bielym vlhkým povlakom a hlboký pomalý a nenútený pulz (najmä v pravej proximálnej polohe ) pozorované pri ťažkej klinickej hypotyreóze sú niektoré z bežných prejavov nedostatku jangu sleziny a obličiek.
Bylinná liečba
You Gui Wan sa môže použiť na liečbu tohto modelu deficitu Yang pri progresívnej klinickej hypotyreóze a jeho primárne zameranie je tonizácia jangu obličiek, pretože oheň mužov Ming v obličkách je zdrojom Yang pri bráne vitality.
Nedostatok jangu srdca a obličiek
Obličky sú koreňom Yang Qi tela, ktorý podporuje generatívne a transformačné procesy všetkých ostatných orgánov, chronický nedostatok Yang obličiek bude mať za následok nedostatok Yang sleziny. Akumulácia vody a vlhkosti v neskorých štádiách hypotyreózy zhorší Yang Qi pri stúpaní čírej a klesajúcej zakalenej, čo môže upchať zmyslové otvory. Preto sa pacienti so zjavnou hypotyreózou často sťažujú na zhoršený sluch, ťažké pocity v hlave, závraty od točenia hlavy cez polohové vertigo až po silné závraty, dokonca aj keď ležia. Pacient tiež pociťuje slabosť a nestabilitu v držaní tela, čo si niekedy vyžaduje vedomé úsilie na udržanie.
Keď patogénna voda stúpa a preteká srdcom, spôsobuje búšenie srdca a keď preteká pľúcami a narúša Qi, spôsobuje kašeľ a dýchavičnosť. Klinické prejavy nedostatku jangu srdca a obličiek sa prejavujú búšením srdca, prekrvením hrudníka, angínou, malátnosťou, letargiou, averziou k chladu, studenými končatinami, absenciou potenia, bolestivosťou a slabosťou krížov a kolien, chrapľavým hlasom, pomalou reakciou na podnety a ťažký systémový myxedém. Bledý alebo tmavý opuchnutý alebo ochabnutý jazyk so stopami po zuboch, biely klzký povlak na jazyku a hlboký, pomalý, tenký, nenútený, nepravidelný pulz sú príznakmi nedostatku yangu s vnútorným zadržiavaním patogénnej vody a vlhkosti.
Bylinná liečba
Variant Zhi Gan Cao Tang (upravený odvar zo sladkého drievka) v kombinácii so Zhen Wu Tang (odvar pravého bojovníka) sa môže použiť na zahriatie a odblokovanie toku srdcového jangu, zahriatie obličiek a podporu močenia u pacientov so zjavnou hypotyreózou.
Vyčerpanie a devastácia jangu
Ak sa stav oslabeného jangu a bujného jinu s chladom vo vnútri nelieči, nakoniec to povedie k tomu, že jin odpudí jang a povedie k syndrómu "vznášajúceho sa jangu". Tento vzorec zdevastovanej Yang Qi v dôsledku jej chronického vyčerpania je spojený s myxedémovou krízou, modelom studenej inverzie a charakterizovaný bledou a tmavou pleťou, závratmi a rozmazaným videním, ľadovo studenými končatinami, plytkým a slabým dýchaním, ochabnutými a slabými svalmi, ospalosťou. alebo dokonca myxedémová kóma; tmavý bledý jazyk a minútový takmer nepostrehnuteľný pulz. V závažných prípadoch sa Yang vznáša a pacient sa môže silne potiť.
Bylinná liečba
Použite Si Ni Jia Ren Shen Tang (odvar z chladných končatín so ženšenom) na zahriatie a záchranu zničeného Yangu pred kolapsom, zvrátenie periférnej frigidity a na zahriatie stredného jiao na transformáciu zákalu.