bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje slovník liečiteľa, hypovolémia, nízke množstvo krvi v riečisku, ambulancia, prírodná lekáreň, dom byliniek

Hypovolémia

Stručne

Hypovolémia je pojem označujúci znížený objem extracelulárnej  tekutiny, vrátane krvi,  oproti fyziologickému, normálnemu objemu krvi → normovolémia. Vyskytuje sa pri výraznom alebo dlhodobom miernom krvácaní, poruchách pečene, najčastejšie pri dehydratácii organizmu → pobyt v prehriatom prostredí s nedostatkom vody, vracanie alebo hnačky. Pri hypovolémii sa znižuje krvný tlak → hypotenzia. 

Príznaky hopovolémie, hypovolemický šok

Medzi príznaky a symptómy hypovolémie patrí zrýchlená srdcová frekvencia, nízky krvný tlak, bledá alebo studená pokožka a zmenený duševný stav. Okrem toho môže hypovolémiu sprevádzať bolesť hlavy, únava, hlavne únava končatín, slabosť, smäd a závraty. 

Závažnejšie príznaky a symptómy hypovolémie sú často spojené s hypovolemickým šokom. Patria sem oligúria, cyanóza, bolesť brucha a hrudníka, hypotenzia, tachykardia, studené ruky a nohy.

Patogenéza hopovolémie

Vo väčšine prípadov  je príčinou hypovolémie porucha funkcie obličiek a následná strata telesného sodíka a následná strata primárneho moču v dôsledku zhoršenej reabsorpcie soli a vody v tubuloch obličiek. Okrem toho sa môže na hypovolémii podieľať osmotická diuréza → zvýšenie produkcie moču v dôsledku nadmernej osmotickej záťaže konkrétne glukózou a močovinou v tubuloch obličiek alebo poranenia tubulov, napríklad pri hydronefróze, nadmerné používanie farmakologických alebo bylinných  diuretík. V časti prípadov sa na hypovolémii podieľa znížená odpoveď organizmu na mineralokortikoidy → hormóny kontrolujúce rovnováhu soli a vody.

K hypovolémii dochádza aj v dôsledku gastrointestinálnych strát → vracanie, hnačka, strát vody cez kožu → potenie, popáleniny, resporačnými stratami vody → zrýchlený dych, hromadením tekutiny v tkanivách, v dôsledku akútnej pankreatídy, hypoalbuminémii a pod.

Kľúčovým regulátorom nedostatku krvi v riečisku sú baroreceptory v tele → predovšetkým tie, ktoré sa nachádzajú v karotických dutinách a oblúku aorty, snímajú zníženie cirkulujúcej tekutiny a vysielajú signály do mozgu na zvýšenie sympatickej odozvy. Touto sympatickou odpoveďou je uvoľnenie adrenalínu a norepinefrínu, čo vedie k periférnej vazokonstrikcii (zmenšovaniu veľkosti krvných ciev), aby sa zachovali cirkulujúce tekutiny pre orgány životne dôležité pre prežitie  → mozog a srdce. Periférna vazokonstrikcia má na svedomí studené končatiny (ruky a nohy), zvýšenú srdcovú frekvenciu, zvýšený srdcový výdaj (a s tým spojenú bolesť na hrudníku). Nakoniec dôjde k menšej perfúzii obličiek, čo bude mať za následok znížený výdaj moču.

bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje