IL-6 je jednoreťazcový fosforylovaný glykoproteín. IL-6 prenáša svoje signály prostredníctvom komplexného receptora typu I na bunkovom povrchu, ktorý sa skladá z ligand viažuceho glykoproteínu označovaného ako receptor IL-6 (IL-6R) a zložky transdukujúce signál gp130.
IL-6 sa viaže na svoj špecifický membránovo viazaný receptor IL-6R s následnou tvorbou signálneho komplexu prostredníctvom homodiméru gp130. Na rozdiel od gp130 je IL-6R exprimovaný iba na obmedzenom počte bunkových typov, ako sú hepatocyty , megakaryocyty a niektoré leukocyty → monocyty, makrofágy, B bunky a podtypy T buniek.
IL-6 prenáša signál cez klasickú signálnu dráhu, alebo cez trans-signálnu dráhu. V oboch prípadoch sa IL-6 najprv viaže na receptor a potom na gp130. Klasická signalizácia sa prejavuje hlavne v leukocytoch a pečeňových bunkách. Tieto IL 6 podporujú protizápalové reakcie. Naproti tomu trans-signalizácia sa môže prejaviť vo všetkých bunkách exprimujúcich gp130 a vedie k prozápalovým reakciám.
Ktoré choroby indikukuje IL 6?
Interleukín-6 sprosredkuje zápalové a autoimunitné procesy pri mnohých chorobách → cukrovka, llzheimerova choroba, lupus, reumatoridná artritída, rakovina prostaty, ateroskleróza ai.
Rakovina - IL 6 je zásadným mediátorom zápalu a môže byť nájdený v mikroprostredí mnohých druhov rakoviny, vrátane kolorektálneho, vaječníkového, prsného, prostatického, pľúcneho, pankreatického, hlavy a krku a renálnych bunkových karcinómov, rôznych lymfómov a mnohopočetný myelóm. IL-6 môže byť produkovaný samotnými nádorovými bunkami. Kľúčovým faktorom, ktorý v tejto súvislosti riadi uvoľňovanie IL-6, je nukleárny faktor-kappa B (NF-kB), ktorý je u mnohých druhov rakoviny hyperaktivovaný. V mikroprostredí nádoru môže IL-6 podporovať niekoľko protinádorových aktivít, vrátane zvýšeného prežitia, rastu, invázie a angiogenézy. Medzi ďalšie účinky IL-6 patrí aktivácia stromálnych fibroblastov, inhibícia imunitných odpovedí typu 1, zvýšenie pomeru intratumorálnych regulačných buniek k typom CD8+ T-buniek