Jadrový faktor kappa B slovník
Nukleárny faktor-Kappa B → NF-KB je skupina proteínov nazývaných transkripčné faktory kappa B. Táto skupina pozostáva z piatich proteínov, p65 (RelA), RelB, c-Rel, p105/p50 (NF-KB1) a p100/52 (NF-KB2), ktoré sa navzájom spájajú. Všetky zdieľajú konzervovanú aminokyselinovú doménu. Uvedené transkripčné faktory hrajú rozhodujúcu úlohu pri zápale, imunite, bunkovej proliferácii, diferenciácii a apoptóze. Nukleárny faktor KB sa nachádza v cytoplazme buniek v neaktívnom stave. Pri degradácii niektorého z transkripčných faktorov KB, napr. fosforyláciou sa KB aktivuje a dochádza k sprostredkovaniu reakcií na pozoruhodnú rozmanitosť vonkajších stimulov, a preto je kľúčovým prvkom vo viacerých fyziologických a patologických procesoch.
Stimuly Nukleárneho faktora KB
Vďaka schopnosti NF KB ovplyvňovať expresiu mnohých génov je jeho aktivita prísne regulovaná na viacerých úrovniach. Primárny mechanizmus regulácie NF-KB je prostredníctvom inhibičných proteínov IkB (IkB, inhibítor NF-KB) a kinázy, ktorá fosforyluje IkB, konkrétne komplexu IkB kinázy (IKK). Množstvo posttranslačných modifikácií tiež moduluje aktivitu proteínov IκB a IKK, ako aj samotných molekúl NF-κB.
NF-KB je kľúčovým hráčom v prepracovanom systéme, ktorý umožňuje bunkám prispôsobiť sa a reagovať na zmeny vonkajšieho prostredia, čo je proces dôležitý pre prežitie. K aktivácii NF KB môžu viesť napr. bakteriálne a vírusové infekcie prostredníctvom rozpoznávania mikrobiálnych produktov toll-like receptormi, zápalové cytokíny a zapojenie antigénového receptora, čo potvrdzuje jeho kľúčovú úlohu vo vrodenej a adaptívnej imunite. Okrem toho môže byť aktivácia NF-κB indukovaná fyzikálnym (UV- alebo γ-žiarenie), fyziologickým (ischémia a hyperosmotický šok) alebo oxidačným stresom