Karcinóm pankreasu ambulancia
Rakovina pankreasu je ochorenie, pri ktorom sa v tkanive pankreasu vyvíjajú malígne rakovinové bunky. Kvôli skrytým klinickým prejavom, obmedzeným možnostiam liečby a vedľajším účinkom sa rakovina pankreasu považuje za jednu z najťažšie liečiteľných druhov rakoviny.
Rakovina pankreasu sa prvotných štádiách symptomaticky neprejavuje. Pacienti s rakovinou pankreasu sa často šťažujú ma bolesti brucha, nechuť do jedla, chudnutie, svrbenie kože, žltačka, depresie. Príznaky, ktorými sa rakovina pankreasu prejavuje, závisia od umiestnenia nádoru v pankrease:
Rakovina hlavy pankreasu - spôsobuje stratu hmotnosti, žlté sfarbenie, zažltnutie pokožky, tmavé sfarbenie moču, svetlé zafarbenie stolice, svrbenie, nevoľnosť, zvracanie, bolesť brucha, bolesť chrbtice, zväčšenie lymfatických uzlín
Rakovina tela alebo chvosta pankreasu - obyčajne spôsobuje bolesti žalúdka a/alebo chrbta a stratu hmotnosti.
Epikríza ochorenia - rizikové faktory
Druhy a diagnostika karcinómu pankreasu
Najčastejšie sa vyskytujúcim karcinómom pankreasu je duktálny adenokarcinóm. V stróme obklopujúcej tento typ karcinómu prebieha intenzívna desmoplastická reakcia. Viac ako polovica duktálnych karcinómov [65 %] pankreasu v hlave, nasleduje 15 % v tele, 10 % v chvoste a 10 % je multifokálnych. Nádory hlavy pankreasu sa zvyknú prejavovať skôr obštrukčnou žltačkou alebo akútnou pankreatitídou. Nádory tela a chvosta sa zvyčajne prejavujú neskoro a sú spojené s horšou prognózou.
Diagnostika karcinómu pankreasu je otázkou použitia niektorej zo zobrazovacích techník vrátane CT a MR. Preferovanou neinvazívnou metódou je použitie kontrastného multidetektorového CT.
Predoperačná endoskopická retrográdna cholangiopankreatografická kefka na cytológiu sa má vykonať vo všetkých prípadoch, keď sa podrobuje endoskopickému stentovaniu.
Laparoskopia s laparoskopickým ultrazvukom môže byť vhodná v selektívnych prípadoch na zlepšenie stagingu. Vo všetkých prípadoch, ktoré sa považujú za neresekovateľné, je potrebné diagnostikovať tkanivo. Transperitoneálne techniky tkanivovej biopsie majú relatívne nízku citlivosť a treba sa im vyhnúť v prípadoch, keď je možná resekcia.
Liečba karcinómu pankreasu
terapeutické ciele pri karcinóme pankreasu sú potláčanie bolesti, chirurgické riešenie a paliatívna liečba. Na potláčanie bolesti sa používajú perorálne opiáty. Na udržanie hmotnosti a zvýšenie kvality života by sa používajú doplnky pankreatických enzýmov.