Karcinóm prostaty ambulancia
Prostata je mužský reprodukčný orgán gaštanového tvaru umiestnený pod močovým mechúrom. Šírka je asi 4 cm, výška 3 cm a hrúbka 2 cm. Hmotnosť priemerne 20 g. Do normálnej veľkosti dorastá v 17 rokoch. Prostata produkuje sekrét - výlučok 30 - 50 drobných žliazok, ktorý má za úlohu zvlhčovať močovú rúru pred vystreknutím spermy ale nie je objemovo najväčšou súčasťou ejakulátu. Tvorí asi 30% objemu ejakulátu a jej sekrét ma mierne kyslé pH.(pH=6,4). Najväčšiu časť ejakulátu vytvárajú mechúrikovité žľazy (Glandulae vesiculosae) a to až 70%. V starobe sa prostata často zväčšuje, čo má za následok stláčanie močovej rúry a poruchy močenia. Prostata je obalená puzdrom - fasciou, z ktorej do vnútra vystupujú elastické vlákna a spolu s hladkou svalovinou vytvárajú tzv. strómu celej žľazy.
V prípade adenokarcinómu prostaty je vo včasných štádiách toto ochorenie bezpríznakové. Pokročilejšie formy sa môžu prejaviť obštrukciou v odtoku moču, obštrukciou odvodu stolice, resp plynov, krvou v ejakuláte, nepríjemnými pocitmi až bolesťou v oblasti panvy, bolesťou kostí a poruchou erekcie. Tieto príznaky sú v mnohom podobné benígnej hyperplázii prostaty a nie je preto možné iba na ich základe odlíšiť zhubné a nezhubné ochorenie prostaty.
Pri návšteve ambulancie s podozrením na rakovinu prostaty bude navrhnuté rektálne vyšetrenie a odber vzorky krvi s cieľom zmerať antigén PSA → špecifický antigén, serinová proteáza, ktorú produkujú bunky prostaty, spôsobuje skvapalnenie semena. V krvi sa vyskytuje v malom množstve. Zvýšený podiel znamená patalogický nález - nádor, zápal, benígnu hyperpláziu a podobne. PSA je špecifický marker pre prostatu a nie pre nádor na prostate. Zvýšenú koncentráciu PSA nachádzame v sére pri nádore na prostate, pri hyperplázii, po palpačnom vyšetrení, po jazde na bicykli alebo po sexuálnom styku. Po palpačnom vyšetrení môže nasledovať biospia. Najnovšie poznatky z diagnostiky karcinómu prostaty ponúkajú menej "osobné" stanovenie pravdepodobnosti ochorenia cez Index PHI, čo je skratka pre prostate health index a vyjadruje vzájomný vzťah medzi PSA, freePSA a p2PSA
Rakovina prostaty, ktorá je prítomná iba v prostate, sa často lieči buď chirurgickým odstránením prostaty alebo rádioterapiou alebo vložením malých rádioaktívnych častíc jódu-125 alebo paládia-103, nazývaných brachyterapia . Ak karcinóm metastázoval do iných orgánov, sa zvyčajne lieči aj hormonálnou terapiou, aby sa nádor zbavil pohlavných hormónov (androgénov), ktoré stimulujú proliferáciu. Často sa to robí pomocou analógov GnRH alebo činidiel, ktoré blokujú receptory, na ktoré pôsobia androgény, ako je bikalutamid ; príležitostne chirurgické odstránenie semenníkov môže byť vykonané namiesto toho. Rakovina, ktorá nereaguje na hormonálnu liečbu alebo ktorá po liečbe progreduje, sa môže liečiť chemoterapiou, ako je docetaxel . Rádioterapia sa môže použiť aj na pomoc pri bolestiach spojených s kostnými léziami. Niekedy môže dôjsť k rozhodnutiu karcinóm prostaty neliečiť. Ak je nádor malý a lokalizovaný, môže sa urobiť rozhodnutie monitorovať aktivitu rakoviny v intervaloch ("aktívny dohľad") a odložiť liečbu.