Kliešťová encefalitída ambulancia
Patogenéza kliešťovej encefalitídy
Epikríza a príznaky ochorenia
Kliešťová encefalitída prebieha v dvoch fázach. 7 až 14 dní po napadnutí kliešťom sa prejaví prvá fáza → príznaky sú podobné ako u chrípky (bolesti svalov, kĺbov, zvýšená teplota, bolesti hlavy, únava, nechutenstvo). Táto fáza trvá približne týždeň a potom nastáva obdobie zlepšenia, keď sa pacient cíti zdravý.
Po nej sa však môže, ale aj nemusí prejaviť druhá fáza ochorenia kliešťovou encefalitídou → vysoká horúčka, stuhnutosť šije, kruté bolesti hlavy, zvracanie, svetloplachosť. Dochádza k postihnutiu centrálneho nervového systému s prejavmi nervovej obrny, stuhnutím svalov, trasom, zvracaním, poruchami pamäte, spánku, dezorientáciou.
Trvalé následky 2. fázy ochorenia môžu byť: chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, poruchy sústredenosti, depresie, tras, poruchy rovnováhy, obrny svalov tváre, obrny končatín.
Imunitná odpoveď na infekciu kliešťovou encefalitídou
Imunitná odpoveď sa spustí, keď sú vírusové zložky rozpoznané receptormi na rozpoznávanie cytosolických vzorov, ako sú napríklad Toll-like receptory. Rozpoznávanie spôsobuje uvoľňovanie cytokínov vrátane interferónov α, β a γ a chemokínov, ktoré priťahujú migračné imunitné bunky na miesto uhryznutia. Infekcia môže byť zastavená v tomto štádiu a vyliečená pred objavením sa viditeľných symptómov. Najmä sliny kliešťov zvyšujú infekciu moduláciou imunitnej odpovede hostiteľa, tlmením apoptotických signálov. Ak infekcia pokračuje, makrofágy sa infikujú a cestujú do lokálnej drenážnej lymfatickej uzliny, kde prebehne aktivácia polymorfonukleárnych leukocytov, monocytov a komplementárneho systému.
Drenážna lymfatická uzlina môže slúžiť aj ako vírusové amplifikačné miesto, odkiaľ vírus klieťovej encefalitídy získava systémový prístup. Toto viremické štádium zodpovedá prvej symptomatickej fáze vo vyššie spomínanej prvej fáze kliešťovej encefalitídy. Vírus kliešťovej encefalitídy má silnú preferenciu pre neurónové tkanivo → je neuroinvazívny. Počiatočné viremické štádium umožňuje prístup k množstvu preferenčných tkanív. Existuje niekoľko navrhovaných mechanizmov napadnutia nervového systému vírusom → mechanizmus "trójskeho koňa napríklad a pod. Infekcia centrálneho nervového systému prináša druhú fázu infekcie.
Diagnostika kliešťovej encefalitídy
Niektoré z príznakov vyššie uvedených sú všeobecné pre viac ochorení, preto je potrebné pri podozrení na kliešťovú encefalitídu vykonať spinálnu punkciu, prípadne skenovanie mozgu a k tomu odobrať niektoré krvné markery.
Medicínska liečba kliešťovej encefalitídy
Neexistuje žiadny liek na liečbu infekcie vírusom kliešťovej encefalitídy. V súčasnosti dostupná liečba odporúča použitie všeobecných antivírusových liekov → aciklovir, antibiotiká na bakteriálne typy a imunomodulačné lieky na autoimunitnú encefalitídu → steroidy, intravenózny imunoglobulín, výmena plazmy.
Okrem toho je liečba kliešťovej encefalitídy zameraná na potláčanie symptómov a tlmenie komplikácii vyplývajúcich z encefalitídy (napr. záchvaty, nepokoj) a na podporu pacienta, keď nie je schopný vykonávať svoje obvyklé telesné funkcie (napr. ventilácia, zavedenie močovej trubice alebo prívodnej trubice).
Niektoré z liekov (napr. steroidy) majú potenciálne vedľajšie účinky, ale aj dôležité výhody. U každého pacienta sa pomer rizika a prínosu môže líšiť, takže výber liečby závisí od každého individuálneho prípadu. Je dôležité, aby sa liečba začala rýchlo, niekedy ešte pred zistením definitívnej príčiny, pretože oneskorenie liečby môže byť spojené s nepriaznivými výsledkami.
Niekedy sa pacient môže dostať do indukovanej kómy, čo je dočasná kóma vyvolaná kontrolovanou dávkou liekov na vypnutie mozgu a poskytnutie času na zotavenie sa z opuchu spôsobeného encefalitídou. Lekári rozhodujú o dĺžke kómy v závislosti od rozsahu poranenia a spôsobu reakcie pacienta.
Počas a po akútnej fáze encefalitídy môže byť pacient netypicky nespolupracujúci, agresívny a dokonca násilný → akútny stav zmätenosti. Počas tejto doby si pacient neuvedomuje svoje správanie ani vplyv, ktorý má na svoje okolie, alebo ho nie je schopný ovládať. V tomto stave majú pacienti prospech z prostredia "nízkej stimulácie". To znamená tiché prostredie, v ktorom je minimalizovaný hluk (napr. z televízie alebo telefónu) a návštevy iných osôb.
Prevencia proti kliešťovej encefalitíde
Najúčinnejšiu ochranu ponúka imunizácia. V súčasnosti existujú 4 široko používané vakcíny zaručenej kvality: FSME-Immun a Encepur, vyrobené v Rakúsku a Nemecku a založené na európskych kmeňoch vírusu; a TBE-Moscow a EnceVir, vyrobené v Rusku a založené na kmeňoch Ďalekého východu. Tieto 4 vakcíny sa považujú za bezpečné a účinné.