bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje Kosáčiková anémia, ochorenia krvi, dom byliniek, ambulancia

viac mikrocytárnych anémii

Kosáčiková anémia

práve čítate

Kosáčiková anémia ambulancia 

Stručne

Normálne hodnoty hemoglobínu (Hgb) v krvi sú 12 až 16 g/dl u žien a 14 až 18 g/dl u mužov. WHO definuje stupne anémie takto:

  • mierna (1. stupeň) - Hgb od 10 g/dl po spodnú hranicu referenčného rozpätia,

  • stredne ťažká (2. stupeň) - Hgb 8,0 až 9,9 g/dl,

  • ťažká (3. stupeň) - Hgb 6,5 až 7,9 g/dl,

  • život ohrozujúca (4. stupeň) - Hgb < 6,5 g/dl.

Kosáčiková anémia je anémia genetického pôvodu, (označovaná aj ako hemoglobinopatia S) preto je diagnostikovaná najskôr u detí. Kosáčikovú anémiu charakterizuje v klinickom obraze zmena tvaru červených krviniek → erytrocytov. Tie majú za normálnych okolností tvar disku, ktorý je v prostriedku preliačený. V tele človeka s kosáčikovou anémiou však majú krvinky tvar polmesiacov, respektíve kosákov, čo výrazne ovplyvňuje ich funkcie → hlavne výmenu kyslíka a kysličníka uhličitého.

Patogenéza a výskyt kosáčikovej anémie

Kosáčiková anémia je autozomálne recesívnym ochorením, čo znamená, že nie je viazaná na pohlavie a prejaví sa vtedy, ak jedinec zdedí oba poškodené gény, teda od matky aj otca. V prípade, že jedinec zdedí len jeden chybný gén, neprejaví sa u neho ochorenie, no daný gén môže ďalej prenášať na potomstvo. Na kosáčikovú anémiu možno ochorieť aj vplyvom rôznych mutagénnych faktorov 

  • fyzikálnych →  ionizačné žiarenie, UV žiarenie, radioaktivita

  • chemických  → lieky, niektoré konzervačné látky, pesticídy, riedidlá

  • biologické - → niektoré vírusy

Toto ochorenie sa vo zvýšenej miere vyskytuje u obyvateľov tropického a subtropického pásma. Ukázalo sa, že porucha spôsobujúca kosáčikovú anémiu pomáha chrániť pacientov proti infekcii malárie.

Normálny hemoglobín zdravej červenej krvinky tvoria dva polypeptidové reťazce Tense → t reťazec a Relaxed → R reťazec. V reťazci T šiesta v poradí je za normálnych okolností kyselina glutamová. Mutáciou kyseliny glutámovej za valín sa zmení tvar molekuly hemoglobínu. Po deoxygenácii je hemoglobín menej rozpustný a preto sa jeho hemoglobínu radia do dlhých polymérov, ktoré zapríčiňujú kosáčikový tvar červených krviniek. Tie spôsobujú oklúziu kapilár a tým hypoxiu tkanív a ischemické poškodenie orgánov. Pokiaľ je červená krvinka v kosáčikovom tvare krátkodobo, je tento stav reverzibilný. Pri opakovanej alebo dlhšej zmene tvaru sa stáva erytrocyt rigidný a je odstránený z krvného obehu v slezine alebo v pečeni, niekedy nastáva aj intravaskulárna hemolýza. 

Príznaky kosáčikovej anémie

Abnormálna únava, obličkové zlyhanie, nočné pomočovanie,  žltačka, opuch a bolesť rúk a nôh, časté infekcie, bolesť v hrudníku, chrbte, ramenách alebo nohách.

Niektoré nižšie vymenované akútne komplikácie vyplývajúce z kosáčikovej anémie, pri ktorých postihnuté červené krvinky blokujú cievy v rôznych oblastiach tela → kosáčikové krízy, môžu byť spôsobené vonkajšími a vnútornými vplyvmi → vrátane choroby, zmeny teploty, stresu, slabej hydratácie či nadmorskej výšky.


  • Syndróm ruka-noha → červené krvinky blokujú cievy v rukách alebo nohách, môže to spôsobovať zväčšenie týchto končatín.

  • akútna splenomegália → zablokovanie slezinných ciev kosáčikmi, zapríčiňuje náhle bolestivé zväčšenie sleziny.

  • Oneskorený rast. Deti sú nižšieho vzrastu, ale výšku opäť naberú v dospelosti. Oneskorené môže byť aj sexuálne dozrievanie, lebo krvinky kosáčikové nie sú schopné dodávať dostatok kyslíka a živín.

  • Neurologické komplikácie. Choroba môže zaviniť záchvaty, mŕtvicu, dokonca kómu. Sú následkom blokád mozgu.

  • Ochorenia oka. Slepota je spôsobená zablokovaním ciev, ktoré vyživujú oči. To môže poškodiť sietnicu.

  • Kožné vredy na nohách.

  • Ochorenie srdca a hrudníka. Pretože choroba narúša prívod kyslíka, môže spôsobiť i srdcové problémy vedúce k infarktu, srdcovému zlyhaniu a k abnormálnym srdcovým rytmom.

  • Pľúcna choroba. Poškodenie pľúc súvisiace so zníženým prietokom krvi môže mať za následok vysoký krvný tlak v pľúcach (pľúcna hypertenzia) a zjazvenie pľúc (pľúcna fibróza)

  • Priapizmus –pretrvávajúca bolestivá erekcia.

  • Žlčové kamene. Ide o jednu z komplikácií, ktoré nie sú spôsobené zablokovaním ciev, ale rozpadom červených krviniek. Jeho vedľajším produktom je bilirubín. Vysoká hladina bilirubínu môže viesť ku vzniku žlčových kameňov.

  • Syndróm kosáčikov. Je to závažný typ kosáčikových krviniek. Vyvoláva silnú bolesť v hrudníku a je spojený s príznakmi ako kašeľ, horúčka, dýchavičnosť a nízka hladina kyslíka v krvi.

Klinický obraz kosáčikovej anémie

V klinickom obraze dominuje hemolytická anémia, zhoršovaná vazookluzívnymi krízami kosáčikovania, niekedy aj aplastickou krízou. U detí sú časté infekcie, niekedy až život ohrozujúce. V dospelosti je zvýšené riziko náhlych cievnych mozgových príhod, akútnych koronárnych príhod, ulcerácií dolných končatín, pľúcnej hypertenzie a ďalších komplikácií. Pacienti s kosáčikovou anémiou potrebujú pravidelné transfúzie a dožívajú sa podstatne kratšieho veku ako zdravá populácia. V priemere je to iba 40 až 60 rokov.

Medicínska liečba kosáčikovej anémie

Dodržiavať pitný režim, v prípade akútnych stavov rehydratovať intravenózne. Súčasťou medicínskej liečby by mal byť dohľad nad akútnymi relapsami a súvisiacimi infekciami.

Transfúzia krvi zlepšuje transport kyslíka a živín podľa potreby. Z darcovskej krvi sa odstránia červené krvinky a podajú sa pacientovi.

Pomocou masky sa podáva doplnkový kyslík. Zjednodušuje dýchanie a zlepšuje hladinu kyslíka v krvi.

Liečba bolesti sa používa na jej zmiernenie počas akútnych stavov kosáčikovej krízy. Imunizácia môže pomôcť predchádzať infekciám. Pacienti majú tendenciu mať slabšiu imunitu, preto je jej podpora dôležitou súčasťou liečby.

Na liečbu už bola úspešne použitá aj transplantácia kostnej drene. Ideálna je u detí mladších ako 16 rokov, ktoré majú závažné komplikácie a vhodného darcu.

Iba nedávno sa francúzskym lekárom podarilo genetickou manipuláciou červené krvinky zmeniť a s veľkou pravdepodobnosťou pacienta vyliečiť.

Ako sa im to podarilo? Pacientovi s kosáčikovou anémiou odobrali kostnú dreň a izolovali z nej kmeňové bunky. Pomocou vírusového nosiča do nich vložili genetickú informáciu na tvorbu normálneho hemoglobínu. Potom pacientovi podali silnú chemoterapiu, aby odstránili choré kmeňové bunky.

Nakoniec geneticky upravené bunky pacientovi vrátili. Pätnásť mesiacov od liečby má krvné vyšetrenia v norme, nepotrebuje transfúziu a červené krvinky sa správajú ako zdravé. Je to veľký úspech genómovej medicíny.

Kosáčiková anémia, ochorenia krvi, dom byliniek, ambulancia bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje