Popri trieslovinách a flavonoidoch → kyseline katechínovej, kyseline elagovej, kyselina galovej a ziyuglykozidu II
obsahuje krvavec aj vysoký podiel kyseliny askorobovej. Jeho použitie je skutočne široké, od vyplachovania a kloktania pri zápaloch hrdla, liečenia akútnych stavov pri infektoch tráciaceho ústrojenstva a hnačkách, zastavovaniu horúčky, pri silnom menštruačnom krvácaní, pri krvi v stolici a problémoch s hemoroidmi.
Kedy užívať krvavec lekársky
Zápar pripravíme z dvoch kávových lyžičiek sušenej vňate krvavca lekárskeho zaliatím vriacou vodou a odstátím cca 10 min. Krvavec neodporúčame variť. Zápar na vonkajšie použitie pripravíme podobne zaliatim 4 kávových lyžičiek vriacou vodou. Pri príprave záparu na kloktanie a vyplachovanie odporúčam kombinovať krvavec s repíkom lekárskym a harmančekom. V akútnych stavoch - zápal madlí, hrdla, uzlín ale aj ďasien a pri hnisavývh lôžkach zubov pridajme ešte lyžičku dubovej kôry.
Zvýšte pozornosť v prípade že
... ste tehotná alebo dojčíte dieťa, hodláte podať dieťaťu do 3 rokov, užívate zápar alebo výluh z krvavca vnútorne dlhšie ako 2 týždne, užívate alebo ste v nedávnej minulosti užívali fluorochinolónové lieky. Ide o vysoko účinné antibiotické lieky s obsahom ofloxacínu, ciprofloxacínu, pefloxacínu, norfloxacínu, levofloxacínu a moxifloxacínu.