Niektoré časti tohto príspevku a obrázky sú prevzaté z National Library of Medicine.
Slnečné žiarenie degraduje fenolické účinky kurkumínu. Stabilita kurkumínu vo vodnom roztoku je závislá od pH, s optimálnym hraničným bodom v rozmedzí pH 1–6. Jeho farba sa v nabitom stave zmení na červenú (pH<1 alebo pH>7).
Použitie kurkumínu v liečiteľstve
Protizápalová aktivita
Kurkumín má významný potenciál na liečbu mnohých zápalových ochorení cestou
a) inhibície prozápalových transkripčných faktorov → NF-κB a AP-1
b) zníženia prozápalových cytokínov TNFa, IL-1b, IL-2, IL-6, IL-8, MIP-1a, MCP-1, CRP a PGE2;
c) zníženia aktivity enzýmov → 5-lipoxygenáza a COX-2
d) inhibície mitogénom aktivovaných proteínkináz →MAPK a dráh zapojených do syntézy enzýmov syntázy oxidu dusnatého → NOS
Neuroprotektívny účinok
Neurodegeneratívne poruchy → ako je Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba, depresie a epilepsia postihujú milióny ľudí na celom svete s rastúcou incidenciou. Neurozápal je chronický zápal, ktorý vedie k zmenám metabolizmu neurónov, ktoré vedú k ich degradácii. Pri neurozápalových stavoch je smrť neurónov zvýšená aktiváciou mikroglií a astrocytov. Posledne menované sú zodpovedné za uvoľňovanie prozápalových cytokínov, ako sú TNFa a IL-1. Kurkumín používa ako potenciálna terapeutická látka pri spomínaných neurologických poruchách vďaka svojmu antioxidačnému, protizápalovému a antiagregačnému účinku.
Protirakovinový účinok
V literatúre možno nájsť rozsiahle predklinické štúdie hodnotiace protirakovinový účinok kurkumínu, pričom zvýšená pozornosť sa venuje súvisiacemu mechanizmu účinku. Kurkumín zabraňuje karcinogenéze tým, že ovplyvňuje dva procesy: angiogenézu a rast rakovinových buniek. Tiež potláča metastázy rakovinových buniek a vyvoláva apoptózu rakovinových buniek.
Hepatoprotektívny účinok
Kurkumín znižuje hladin NADH oxidázy a zvyšuje hladiny GR a GST a aktivitu sukcinátdehydrogenázy. Okrem toho zvyšuje hladinu glutatiónu v pečeni a znižuje hladiny lipidovej peroxidázy a aktivity alaníntransaminázy → ALT a aspartátaminotransferázy → AST. Liečba kurkumínom zvyšuje hladiny endogénnych antioxidantov → kyselina askorbová, GSH, SOD a CAT).
V prípade hepatotoxicity vyvolanej liekmi je kurkumín schopný tieto účinky zmierniť. Pri nealkoholickej steatohepatitíde je liečba kurkumínom schopná znížiť oxidačný stres, zápal a lipogenézu a zmierniť fibrózu a translokáciu. Pri hepatotoxicite asociovanej s paracetamolom podávanie kurkumínu zmierňuje mitochondriálnu dysfunkciu vychytávaním voľných radikálov, indukciou expresie antioxidačných enzýmov a inhibíciou NF-kB..
Kardioprotektívny účinok
Účinky kurkumínu pri ochrane pred kardiovaskulárnymi ochoreniami súvisí s ochrannými účinkami na aterosklerózu, srdcovú hypertrofiu, srdcové zlyhanie, aneuryzmu aorty, mŕtvicu, infarkt myokardu a diabetické komplikácie.
kurkumín aktivuje erytroidný jadrový faktor 2 →NFE2 a súvisiaci faktor 2 → Nrf2. → ktoré faktory sú členmi podrodiny transkripčných faktorov leucínového zipsu, čo vedie k indukcii HO-1, zodpovednej za cytoprotektívne a protizápalové účinky proti oxidačnému stresu. Okrem toho je kurkumín prirodzený inhibítor p300 histón acetyltransferázy → HAT a zvýšuje endotelovú funkciu a znížiť TNFα-indukovanú adhéziu monocytov v endotelových bunkách prostredníctvom inhibície NF-κB.
Biologická dostupnosť kurkumínu
Kurkumín je lipofilný polyfenol, t.z. že nie je rozpustný vo vode, len v tukoch. Táto skutočnosť značne obmedzuje jeho biologickú dostupnosť a farmakokinetické vlastnosti. Dobrou správou jem že kurkumín je bezpečný polyfenol aj pri vyšších dávkach. Za bezpečnú dávku považujeme vo všeobecnosti 8 g kurkumínu denne, čo predstavuje cca 250 g surového čerstvého koreňa kurkumy. Kurkumíny z kurkumového prášku nie sú účinné, sú degradované vonkajšími vplyvmi - slnečné žiarenie, vlhkosť, teplota a pod. Navyše sa v poslednej ukazuje, že ich farebná stálosť je dotovaná olovom, čo predstavuje zvýšené riziko karciogenézy.
Použitie kurkumínu v gastronómii
Pre nutričné účely sa kurkumín bežne aplikuje v dávke 5-500 mg/kg, v závislosti od kategórie potravín. Používa sa najmä v mliečnych výrobkoch, nápojoch, cereáliách, horčici, potravinových koncentrátoch, uhorkách, údeninách, cukrovinkách, zmrzline a mäse, rybách, vajciach a pekárenských výrobkoch ( Lakshmi, 2014 ; Solymosi et al., 2015 ). V zmesi s annattom sa pridáva aj do sezónnych omáčok, majonézových omáčok a masla ( Satyanarayana et al., 2010 ). Kurkumín je dobrou a lacnou alternatívou šafranu, hoci nemôže nahradiť chuť šafranu, napriek tomu, že je v Európe nazývaný "indický šafran" ( Scartezzini a Speroni, 2000 ). Ako prísada je kurkumín stabilný počas tepelnej úpravy a v suchých potravinách. Je relatívne inertný voči reakciám s inými zložkami, hoci môže tvoriť soli s ftalátmi a citrátmi, a je inertný v reakciách s fosfátmi, chloridmi a hydrogénuhličitanmi ( Stankovic, 2004 ).