Kyselina alfa-lipoová je silný antioxidant, chelátor prechodných kovov, regulátor redoxnej transkripcie a protizápalové činidlo. Pôsobí ako kritický kofaktor v mitochondriálnych dehydrogenázach α-ketokyselín, a preto je dôležitá pri mitochondriálnych, oxidačno-dekarboxylačných reakciách.
Kyselina α-lipoová sa klinicky používa ako perorálny doplnok pri liečbe komplikácií spojených s diabetes mellitus, prináša zlepšenia pri rôznych ochoreniach súvisiacich s cukrovkou → neuropatie, zápaly a vaskulitídy.
V dôsledku starnutia a pri mnohých chronických ochoreniach sa určité sfingolipidy – najmä ceramidy a najmä ceramidy s krátkym reťazcom – hromadia v mitochondriách v dôsledku hydrolýzy sfingomyelínu sfingomyelinázou a nakoniec táto akumulácia spomaľuje aktivitu transportu elektrónov. Hromadenie ceramidov v mitochondriách je obzvlášť škodlivé pre srdcové tkanivo. Kyselina a-lipoová používa na zníženie hladín ceramidov vo vaskulárnych endotelových bunkách srdcového svalu prostredníctvom inhibície aktivity sfingomyelinázy, čo vedie k obnoveniu hladín mitochondriálneho glutatiónu a zvýšeniu funkcie transportu elektrónov.
Kyselina α-lipoová ako chelátor prechodného kovu môže odstrániť prebytočnú meď, železo a iné kovy, ktoré sa podieľajú na chronických ochoreniach, ako je hemochromatóza, konečné štádium zlyhania obličiek a Alzheimerova a Parkinsonova choroba, a je potenciálnym terapeutickým činidlom. na prevenciu alebo zmiernenie otravy ťažkými kovmi. Zlepšuje tiež kognitívne funkcie a mitochondriálne funkcie, čo naznačuje súvislosť medzi oxidačným poškodením mitochondrií a kogníciou.
Použitie kyseliny α-lipoovej je používaná ako bezpečný doplnok pri rôznych, prevažne chronických ochoreniach zvyčajne 200–600 mg/d. Toto množstvo poskytne až 1000-násobok množstva dostupného z bežnej stravy. Gastrointestinálna absorpcia je variabilná a znižuje sa s použitím jedla. Preto sa odporúča, aby sa kyselina alfa lipoová užívala ako doplnok stravy 30-60 minút pred jedlom alebo aspoň 120 minút po jedle. Maximálne hladiny v krvi sa dosiahnu 30 – 60 minút po doplnení stravy a predpokladá sa, že sa z veľkej časti metabolizuje v pečeni. Môže byť súčasťou zmesí na podporu mitochondriálnej funkcie a na zníženie oxidačného stresu.
Prírodné zdroje kyseliny alfa lipoovej
Náš organizmus nedokáže syntetizovať dostatok kyseliny alfa-lipoovej. Jej fyziologické hladiny dopĺňame zo stravy, prevažne z zo zeleniny z čelade kapustovité → špenát, brokolica, kel, vrátane rúžičkového, červené mäsá a vnútornosti bohaté na puríny → pečeň, obličky.
Nežiadúce účinky kyseliny alfa lipoovej
Väčšina prijatej kyseliny alfa lipoovej vo forme doplnkov výživy sa metabolizuje v pečeni. Pri patologických stavoch pečene, napríklad pri chronických zápaloch, zvýšenej produkcii pečeňových transamináz a pod. môžu nastať klasické príznaky pečeňovej disfunkcie → alergické prejavy - svrbenie, tvorba vyrážok, prípadne tráviace ťažkosti vrátane bolesti žalúdka.