bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje slovník liečiteľa, kyselina asparagová, neurotransmiter, dom byliniek

čo je nové?   slovník, písmeno K   kyselina asparagová

Kyselina asparagová

Stručne

Kyselina asparagová je neesenciálna -biogénna aminokyselina vyskytujúca sa v organizme vo forme svojej konjugovanej zásady, ktorá sa nazýva aspartát. Obsahuje karboxylovú skupinu, je teda kyslá, polárna a hydrofilná. Kyselina asparagová je súčasťou bielkovín. Kyselina asparagová, presnejšie povedané karboxylová skupina v jej postrannom reťazci, je katalytickou skupinou aspartátových proteáz.

Okrem svojej úlohy v metabolizme je tiež substrátom pre mnoho biochemických pochodov - je intermediátom močovinového cyklu a jedným z hlavných substrátov pre syntézu purínových aj pyrimidinových báz. Je tiež prekurzorom pri syntéze esenciálnych aminokyselín metionínu, treonínu, izoleucínu a lyzínu. Ďalšia významná funkcia  kyseliny asparagovej je v tzv. malát-aspartátovom člnku, slede chemických reakcií, pri ktorých sa prenášajú redukčné ekvivalenty cez membránu mitochondrií. Z aspartátu tiež môže byť fixáciou dusíka syntetizovaná aminokyselina asparagín .

Aspartát môže fungovať aj ako neurotransmiter,  spoločne s glutamátom je hlavný excitačný neurotransmiter mozgu a miechy.

Kyselina asparagová bola prvý krát izolovaná z rastliny Ibiš lekársky [althaea officinalis] v roku 1827 ako kyselina asparagínu, ktorý bol v tej iste rastline izolovaný v roku 1807. V proteínoch bola kyselina asparagová nájdená Ritthausenom (1869), konkrétne v konglutíne a legumíne v lupine mnoholistej [Lupinus polyphyllus]

slovník liečiteľa, kyselina asparagová, neurotransmiter, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje