Kyselina ursodeoxycholová
Kyselina ursodeoxycholová, tiež známa ako ursodiol, je sekundárna žlčová kyselina, ktorá sa vytvára metabolizmom črevných baktérií v pečeni. Prvý krát bola identifikovaná v žlči medveďov rodu Ursus, z čoho je odvodený aj jej názov. V purifikovanej forme sa používa na liečbu alebo prevenciu niekoľkých ochorení pečene alebo žlčových ciest.
Je kyselina ursodeoxycholová užitočná pre človeka?
Ako kyselina ursodeoxycholová pôsobí v organizme?
Choleretické účinky
Primárne žlčové kyseliny sú produkované pečeňou a skladované v žlčníku. Pri vylučovaní do čreva môžu byť primárne žlčové kyseliny metabolizované črevnými baktériami na sekundárne žlčové kyseliny. Primárne a sekundárne žlčové kyseliny pomáhajú telu tráviť tuky. Kyselina ursodeoxycholová pomáha regulovať cholesterol tým, že znižuje rýchlosť, akou črevo absorbuje molekuly cholesterolu a zároveň rozkladá micely obsahujúce cholesterol. Liek znižuje absorpciu cholesterolu a používa sa na rozpustenie (cholesterolových) žlčových kameňov u pacientov , ktorí chcú alternatívu k chirurgickému zákroku. Na cholestatických ochoreniach pečene sa podieľa viacero mechanizmov.
Imunomodulačné účinky
Kyselina ursodeoxycholová potláča imunitnú odpoveď cestou fagocytózy imunitných buniek. Dlhodobá expozícia a/alebo zvýšené množstvá systémovej (v celom tele, nielen v tráviacom systéme) kyseliny ursodeoxycholovej môžu byť toxické.
Protizápalové účinky
Kyselina ursodeoxycholová má protizápalové a ochranné účinky v ľudských epiteliálnych bunkách gastrointestinálneho traktu. Je spájaná s reguláciou imunoregulačných odpovedí reguláciou cytokínov antimikrobiálnych peptidov defenzínov a aktívne sa podieľa na zvýšenej reštitúcii rany v hrubom čreve. Okrem toho sa ukázalo, že jej účinky pôsobia aj mimo epitelových buniek.