bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje laterálna epikondylitída, tenisový lakeť,mediálna epikondylitída, golfový lakeť, oštepársky lakeť - ambulancia. diagnostika, dom byliniek

Laterálna epikondylitída práve čítate

čo je nové?    ambulancia    ochorenia kĺbov   laterálna epikondylitída

Laterálna epikondylitída  ambulancia

Stručne

Laterálna epikondylitída [tenisový lakeť] je ochorenie zahrňujúce rôzne bolestivé stavy, ktoré sa vyskytujú v lakti a okolo neho. V súčasnosti sa predpokladá, že laterálna epikondylitída lakťa je spôsobená nadmerným zaťažením šľachy a jej  neúspešného hojenia. V mnohých prípadoch je toto ochorenie spojené so zápalom.  

Príznaky

Pacienti s tenisovými lakťami majú bolesť v laterálnom epikondyle lakťa a slabosť pri naťahovaní zápästia a prstov. Zovretie povrchového radiálneho nervu, lézia lakťového kĺbu, osteochondritis dissecans, rádiohumerálna artritída, nestabilita inverzie a vyžarujúca bolesť ramena v dôsledku radikulopatie krčnej chrbtice majú symptómy podobné príznakom laterálnej epikondylitídy. Bolesť  môže z lakťa niekedy vystreľovať do ramena.

Diagnostika

RTG nález nie je pre toto ochorenie charakteristický.  Pre lepšie odlíšenie laterálnej epikondylitídy od iných ochorení - humerálna artritída alebo  osteochontritída môže byť odporúčaná magnetická rezonancia.  Jednoduchý a spoľahlivý pre diagnostiku laterálnej epikondylitídy je Cozenov test. Pri tomto teste je testovacia pozícia v stoji alebo v sede. Predlaktie je stabilizované, päsť je zovretá. Predlaktie sa podvihne, nakloní do vnútornej strany. Pri tejto polohe asistent pôsobí miernou silou proti odporu predlaktia. Pozitívnym výsledkom je  bolesť lakťa.   

Liečba

Začiatkom liečby je konzervatívna liečba: šetrenie (zníženie fyzickej záťaže,  nesteroidné antiflogistiká - Ibalgin, Panadol, Brufen, Ibuprofen, Flector a pod., používanie ortézy prípadne krátkodobá imobilizácia alebo metódy liečebnej rehabilitácie.

Metódou voľby môže byť perkutánna ihlová tenotómia  s následnou aplikáciu liečiva pod ultrasonografickou kontrolou ako semi invazívna metóda.

Ak nevedú spomínané konzervatívne prostriedky k ústupu bolesti, je indikovaná operačná liečba epikondylov. Vykonáva sa artroskopický alebo otvorene.      

Proces choroby sa u jednotlivých pacientov líši a existuje veľa diskusií o účinkoch konzervatívnej liečby a chirurgického zákroku. Preto je výber vhodnej liečby zložitý. V poslednom období sa mnoho pacientov obracia na liečiteľov so žiadosťou o pomoc pri liečení laterálnej epikondylitídy.

Laterálna epikondylitída, tiež známa ako tenisový lakeť. Je jedným z najčastejších ochorení lakťa, ktorého hlavným príznakom je citlivosť a bolesť pri opakovanom použití extenzorových svalov zápästia. Zvyčajne sa vyskytuje vo veku od 35 do 50 rokov. Nadmerné používanie lakťového kĺbu a svalov predlaktia je hlavným faktorom laterálnej epikondylitídy, ale náhle extrémne úsilie alebo aktivita, ako je trauma , môže spôsobiť aj poškodenie epikondylárnej oblasti.

laterálna epikondylitída, tenisový lakeť,mediálna epikondylitída, golfový lakeť, oštepársky lakeť - ambulancia. diagnostika, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje