bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje slovník liečiteľa, leukocytóza, vysoký počet bielych krviniek, prírodná lekáreň, ambulancia, dom byliniek

Leukocytóza

Stručne

Leukocytóza je stav, pri ktorom dochádza k zvýšeniu počtu bielych krviniek  leukocytov na viac ako 11 000/ml. Termín leukocyty označuje súhrnne granulocyty (neutrofily, eozinofily a bazofily), monocyty a lymfocyty. Ktorákoľvek z týchto individuálnych línií alebo ich kombinácií môže predstavovať zvýšenie WBC. Leukocytóza je jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich laboratórnych abnormalít klinickej medicíny a je častým dôvodom ambulantnej aj ústavnej konzultácie hematológa. Leukocytóza môže byť akútny alebo chronický proces. Je to najviac často spôsobené vhodnou fyziologickou odpoveďou normálnej kostnej drene na an infekčný alebo zápalový podnet. Menej často je leukocytóza spôsobená a primárna porucha kostnej drene, ako je leukémia, lymfóm alebo myeloproliferatíva novotvar. Definovanie príčiny leukocytózy si vyžaduje dôkladnú klinickú anamnézu, fyzikálne vyšetrenie a preskúmanie náteru periférnej krvi a môže vyžadovať ďalšie laboratórne testy, rádiologické zobrazovanie, vyšetrenie kostnej drene a molekulárne alebo cytogenetické analýzy.  Tri štvrtiny všetkých jadrových buniek v kostnej dreni sa podieľajú na produkcii leukocytov. Každý deň sa vyprodukuje približne 1,6 miliardy leukocytov na kilogram telesnej hmotnosti a viac ako polovicu tvoria neutrofily. Počet periférnych bielych krviniek je nepriamym meradlom celkovej hmotnosti leukocytov v tele, pretože v krvnom obehu cirkulujú iba 2 až 3 % celkových leukocytov; 90 % z WBC sú prítomné v zásobách kostnej drene a 7 % až 8 % je uložených v iných tkanivách.1 Počet WBC, meraný v periférnom krvnom obraze (CBC), je ovplyvnené zmenami v: (1) veľkosti zásobnej zásoby kostnej drene; (2) sadzba uvoľňovania WBC zo skladovacích oblastí; (3) rovnováha aktívne cirkulujúcich WBC verzus reverzibilne adherentné (okrajové) bunky; a (4) miery migrácie a spotreby leukocytov v periférnych tkanivách.

Všetky druhy leukocytov pochádzajú z pluripotentných kmeňových buniek, ktorých malé množstvo je po celý život udržované v kostnej dreni. Pod vplyvom rôznych faktorov sa kmeňová bunka diferencuje na rôzne druhy leukocytov, ktoré je možné na základe vývojovej rady rozdeliť na bunky myeloidnej línie (vznikajúce z myeloidného prekurzoru) a bunky lymfoidnej línie (tzv. lymfocyt, vznikajúce z lymfoidného progenitoru). Zatiaľ čo všetky bunky myeloidnej línie tvoria základ nešpecifickej časti imunitného systému, lymfocyty tvoria (okrem NK buniek) časť špecifickú. Väčšina buniek myeloidnej línie je schopná fagocytózy a niektoré z nich fungujú ako tzv. antigén prezentujúce bunky (APC, z angl. antigen presenting cells). Z myeloidnej línie pochádzajú aj erytrocyty (červené krvinky) a trombocyty (krvné doštičky), ktoré však nepatria medzi leukocyty. Lymfocyty sú zodpovedné za špecifickú imunitnú odpoveď, namierenú proti konkrétnemu antigénu.

Na základe funkcie a morfológie sa leukocyty rozdeľujú do viacerých skupín: granulocyty, monocyty a lymfocyty. Medzi granulocyty patria neutrofily, eozinofily, bazofily a mastocyty. Ostatné bunky patria medzi tzv. agranulocyty. Monocyty sa ďalej diferencujú na makrofágy a dendritové bunky.

slovník liečiteľa, leukocytóza, vysoký počet bielych krviniek, prírodná lekáreň, ambulancia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje