bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje liečba včelím jedom, dom byliniek


Medzi včelami je Apis mellifera  hlavným druhom používaným na opeľovanie plodín na svete. Používanie všetkých včelích produktov, vrátane včelieho jedu a medu, sa datuje tisíce rokov späť.

Apiterapia je odvetvie alternatívnej medicíny, ktoré sa opiera o používanie produktov včiel, ktoré pozostávajú z medu, peľu, propolisu, materskej kašičky a hlavne včelieho jedu, ktorý je známy aj ako apitoxín.

Terapia včelím jedom je medicínska aplikácia včelieho jedu z včiel medonosných do ľudského tela na liečbu niektorých chorôb, ako je napríklad reumatoidná artritída, a iné, ktoré uvádzame v tejto správe. Táto stratégia sa používa v alternatívnej medicíne už viac ako 5000 rokov. Pozostáva buď z nepriamej aplikácie, extrakcie včelieho jedu elektrickým stimulom s následnou injekciou do tela alebo priamo postredníctvom včelieho bodnutia. Myšlienka použitia včelieho jedu na terapeutické použitie v medicíne vznikla pravdepodobne z presvedčenia, že včelári takmer netrpia reumatizmom alebo problémami s kĺbmi.

čo je nové?    liečebné kúry   liečba včelím jedom

Liečba včelím jedom

Liečba včelím jedom, alebo aj apiterapia je alternatívna terapia, ktorá sa opiera o využitie produktov včely medonosnej, predovšetkým včelieho jedu na liečbu mnohých ľudských chorôb. Jed sa môže dostať do ľudského tela manuálnou injekciou alebo priamym včelím bodnutím. Včelí jed obsahuje niekoľko aktívnych molekúl, ako sú peptidy a enzýmy, ktoré majú  potenciál pri liečbe kĺbových zápalov - artritíd, chorôb centrálneho nervového systému, ako je Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba a veľmi sľubné výsledky sú pre pacientov, ktorí trpia zápalom žíl v dôsledku cukrovky. Okrem toho aplikovanie včelieho jedu preukázalo sľubné výsledky proti rôznym typom rakoviny, ako aj antivírusovú aktivitu, dokonca aj proti náročnému vírusu ľudskej imunodeficiencie (HIV). Mnohé štúdie opísali biologické aktivity zložiek včelieho jedu a spustili predklinické štúdie na zlepšenie potenciálneho využitia apitoxínu a jeho zložiek ako ďalšej generácie liekov.

Chemické zloženie včelieho jedu

Včelí jed je priehľadná kvapalina bez zápachu obsahujúca hydrolytickú zmes bielkovín s kyslým pH (4,5 až 5,5), ktorú včely používajú ako obranný nástroj proti predátorom. Jedna kvapka včelieho jedu pozostáva z 88 % vody a len 0,1 µg suchého jedu. Ten je komplexnou zmesou peptidov vrátane melittínu, adolapínu, apamínu a MCD-peptidu. Obsahuje tiež enzýmy, predovšetkým fosfolypázu A2 (PLA2), a zlúčeniny s nízkou molekulovou hmotnosťou, ako sú bioaktívne amíny (napr. histamín a epinefrín a minerály.

Viac o samotnej liečbe

K samotnej liečbe sa používajú živé včely, ktoré liečiteľ pinzetou priblíži k postihnutému miestu pacienta, najčastejšie k zapálenému bolestivému kĺbu. Včely inštinktívne bodnú svojho "nepriateľa" a odumierajú. Žihadlo sa nechá v rane od niekoľko minút do niekoľko hodín.

Liečiteľ rozhodne, ako dlho zostane žihadlo v tele pacienta a najmä koľko včiel má byť použitých. Jedno sedenie zahrňuje minimálne štyri bodnutia, niekedy ich však môže byť viac, v závislosti na dĺžke trvania kúry.

Praktická terapia bodnutia včelami v ambulancii domu byliniek môže trvať až 8 týždňov, počas ktorých sa spravidla odohrá 28 sedení. Na každom sedení absolvuje pacient 4 až 10 bodnutí do oblasti postihnutého miesta, spravidla podľa Ashi bodov. Dĺžka ponechania žihadla v mieste vpichu nepresahuje 5 min  celé sedenie trvá 15 min.

Dôležité upozornenie

Terapiu včelím jedom neodporúčame alergikom, alebo pacientom s kardiovaskulárnymi príhodami.

liečba včelím jedom, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje