bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje luteín -slovník, dom byliniek

Luteín

Luteín je karotenoid,  jeden zo 600 známych prirodzene sa vyskytujúcich karotenoidov. Je to lipofilná molekula a je všeobecne nerozpustná vo vode. Prítomnosť dlhého chromofóru konjugovaných dvojitých väzieb    (polyénreťazec)   poskytuje charakteristické vlastnosti absorbujúce svetlo. Polyénový reťazec je náchylný na oxidačnú degradáciu svetlom alebo teplom a je chemicky nestabilný v kyselinách.

Luteín je syntetizovaný iba rastlinami a podobne ako iné xantofyly sa nachádza vo veľkých množstvách v zelenej listovej zelenine, ako je špenát , kel a žltá mrkva . V zelených rastlinách pôsobia xantofyly na moduláciu svetelnej energie a slúžia ako nefotochemické činidlá na riešenie tripletového chlorofylu (excitovaná forma chlorofylu), ktorý je nadmerne produkovaný pri veľmi vysokých hladinách svetla počas fotosyntézy. 

Zvieratá získavajú luteín požitím rastlín. V ľudskej sietnici sa luteín absorbuje z krvi špecificky do macula lutea, hoci jeho presná úloha v tele nie je známa.  Luteín sa nachádza aj vo vaječných žĺtkoch a živočíšnych tukoch.

Luteín je prítomný v rastlinách ako ester mastných kyselín, pričom jedna alebo dve mastné kyseliny sú naviazané na dve hydroxylové skupiny. Z tohto dôvodu saponifikácia (deesterifikácia) esterov luteínu za vzniku voľného luteínu môže poskytnúť luteín v akomkoľvek molárnom pomere od 1:1 do 1:2 so zmydelnenou mastnou kyselinou.

Chemický vzorec C40H5602  hmotnosť 568,871 g/mol Vzhľad Červeno-oranžová kryštalická pevná látka

Bod topenia 190 °C (374 °F; 463 K)
Rozpustnosť vo vode Nerozpustný
Rozpustnosť v tukoch Rozpustný 

luteín -slovník, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje