bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje uhryznutie kliešťom, lymská borelióza, ambulancia, prírodná lekáreň, dom byliniek

Lymská borelióza

práve čítate

Bodnutie včelou

Bodnutie osou

Bodnutie sršňom

Bodnutie komárom

Lymská borelióza ambulancia 

Stručne

Lymská borelióza je infekčné ochorenie, ktorého spúšťačom je uhryznutie infikovaného kliešťa.  Prejavuje sa ako multisystémové zápalové ochorenie pričom najznámejšími príznakmi včasnej lokalizovanej formy je migrujúci erytém. Postupnou bakteriálnou kolonizáciou a krížením protilátok a ich reakciou so spojivovým a neurálnym tkanivom môžu vzniknúť multiorgánové postihnutia.

Epikríza lymskej boreliózy

Borélie zo skupiny Borrelia burgdorferi sensu lato sú ako všetky spirochéty typické svojím špirálovitým tvarom, ktorý im umožňuje pohyb, vďaka ktorému prekonávajú epiteliálnu a často aj hematoencefalickú bariéru. Na prenos infekcie je potrebné dostatočne dlhé prisatie kliešťa. V odbornej literatúre sa uvádza potreba prisatia v trvaní minimálne 24 hodín, ale prax ukazuje na možnosť prenosu aj za kratší čas. Riziko infekcie však jednoznačne stúpa s dĺžkou prisatia kliešťa a šanca prenosu po 36 hodinách je až 70 %. Počet borélií v kliešti je na začiatku pricicania nedostatočný, sú fyziologicky nezrelé a nachádzajú sa v tráviacom trakte kliešťa. Pri dlhšom cicaní dochádza k multiplikácii borélií na infekčnú dávku, aktívne migrujú do slín kliešťa a dozrievajú. Až vtedy sú schopné preniesť infekciu na človeka. .

Príznaky a klinický obraz lymskej boreliózy

Klinické prejavy ochorenia sú heterogénne, multisystémové, často sa pri opakovanej infekcii vzájomne prekrývajú. Medzi hlavné klinické prejavy Lymskej boreliózy patrí erytém → postihnutie kože, neurologické prejavy, postihnutie srdca a muskuloskeletálne prejavy. Priebeh lymskej boreliózy zahŕňa tri štádiá:

  • včasná lokalizovaná forma
  • včasná rozšírená  forma
  • neskorá rozšírená  forma.

Infekcia progreduje do diseminovanej formy asi u 50 % neliečených pacientov. Predpokladá sa, že 70 – 95 % všetkých infekcií spôsobených baktériou Borrelia burgdorferi sensu lato je asymptomatických.

Typickým úvodným klinickým prejavom je erytém → erythém migrans na koži. Ide o erytém často s centrálnym vyblednutím. Periférne okraje lézie sú typicky zreteľné, často intenzívne sfarbené, bez vyvýšenia. Erytém sa objaví 3 – 30 dní po prisatí kliešťa v mieste jeho prisatia. Má anulárny, alebo mapovitý vzhľad. Koža je nebolestivá, teplejšia než zdravé okolie, niekedy mierne svrbí. Erytémy sa môžu objaviť aj na iných miestach na tele. Toto štádium môže byť sprevádzané bolesťami svalov, kĺbov, únavou, bolesťami hlavy, zvýšenou telesnou teplotou a zväčšením lymfatických uzlín. Všimnite si, že väčšina príznakov sa nápadne podobá nastupujúcej chrípke.

Dôležité je odlíšiť zápalovú reakciu v mieste prisatia kliešťa. Drobné začervenanie do priemeru 1,5 cm, niekedy bolestivé ako reakcia na mechanické poškodenie pri cicaní, ktoré sa objaví za 6 – 24 hodín po prisaní kliešťa alebo po jeho odstránení, nie je erythema migrans a netreba ho liečiť.

Štádium skorej rozšírenej formy lymskej boreliózy sa môže objaviť  týždne až mesiace po vypuknutí infekcie vo forme sekundárnych kožných lézií, ktoré sú však menšie a nie sú v mieste prisatia. Menej často sa objaví aj boreliový lymfocytóm – nebolestivé zdurenie na ušnom laloku alebo prsnej bradavke .

Neuroborelióza je postihnutie nervového systému boréliovou infekciou. Prejavuje sa ako meningitída s/bez parézy tvárového nervu alebo iných kraniálnych nervov. U detí prebieha najčastejšie ako meningitída → 20 – 30 % alebo  izolovaná paréza tvárového nervu.

Lymská karditída sa prejavuje ako náhle vzniknutá atrioventikulárna blokáda, alebo iná porucha srdcového rytmu. Zriedkavo sa môže prejaviť ako myokarditída alebo pankarditída. Obyčajne vzniká po 2 mesiacoch od začiatku infekcie. Ťažké alebo fulminantné srdcové zlyhávanie či rozvoj chlopňovej chyby nie sú obrazom lymskej choroby.

Lymská artritída je definovaná ako bolestivé opuchy jedného alebo viacerých veľkých kĺbov, ktoré môžu prerásť do chronickej artritídy. Lymská artritída postihuje spravidla kolenný kĺb či iné veľké kĺby vrátane temporomandibulárneho kĺbu → kĺb spájajúci lebku s dolnou čelusťou. Pre lymskú artritídu,  ak je neliečená, je typický spontánny ústup zápalu kĺbu po niekoľkých týždňoch až mesiacoch. Ako bolo uvedené, často sa stáva, že opuchy a zápaly kĺbov sa opakujú a lymská artritída prerastie do autoimunitnej reumatickej artritídy.

Očná forma lymskej boreliózy sa môže prejaviť v ktoromkoľvek štádiu ochorenia. Zriedka však vo včasnom štádiu. Postihuje ktorékoľvek časti oka. Spočiatku sa prejaví ako zápal očného viečka, jačmeň v oku, neskôr ako fotofóbia a červené oko.

Diagnostika lymskej boreliózy

Úvodné štádia lymskej boreliózy sú úspešne diagnostikované na základe fyzikálneho vyšetrenia v kombinácii s anamnézou. Neskoršie štádia sú diagnostikové prevažne ako výsledok jestvujúcich komplikácii na základe kultivácie, resp analýzy imunoglobínov podľa Elise, resp Western blot.  Kultivácia sa využívaja menej často, pretože obvykle nevykazujú dostatočnú citlivosť pre nízku hustotu borélií v tkanivách. Kultivácia býva často neúspešná.

Western blok vykazuje vyššiu špecifickosť v detekcii antiborréliových protilátok ako ELISA. Stále však môže byť falošne pozitívny, najmä v triede IgM, a to u pacientov s autoimúnnymi ochoreniami alebo s inými infekciami. Protilátky sa tvoria oproti infekcii oneskorene, preto je niekedy v prípade negatívneho výsledku potrebné vyšetrenie opakovať. Na hodnotenie výsledku WB testu ako pozitívneho vyžaduje väčšina laboratórií pozitivitu aspoň dvoch z troch prúžkov v triede IgM (p24((OspC), p39 (BmpA) a p41 (Fla)) a piatich z desiatich prúžkov v triede IgG (p18, p21, p28, p30, p39, p41, p45, p58, p66, p93).

Medicínska liečba lymskej boreliózy

Liečba lymskej boreliózy, pozostáva zvyčajne s antibiotickej intervencie s individuálne rôznymi odpoveďami. Jej včasné zahájenie do značnej miery podmieňuje účinnosť a rozhoduje o vývoji ochorenia. Problém spočíva v tom, že väčšina prípadov je odhalení v pokročilých štádiách ochorenia, v ktorých je ťažko odhadnúť, kedy reálne prišlo k infekcii.

Zlou správou je, že vo väčšine prípadov dochádza aj po čiastočnom preliečení k recidíve ochorenia a zápalové abscesy majú zvyčajne vyššiu silu, pričom  baktérie sa postupným nasadzovaním antiobiotík stavajú rezistentné.

Prevencia proti lymskej borelióze

Základom prevencie proti lymskej borelióze je dodržiavanie odporúčaní pre vhodné oblečenie do prírody a po každom výlete alebo pobyte v prírode dôkladne prezrieť celé telo a v prípade nálezu prisatého kliešťa tohto parazita odborne odstrániť.

uhryznutie kliešťom, lymská borelióza, ambulancia, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje