bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje lymská borelióza, bodnutie kliešťom, prírodná lekáreň, dom byliniek

Lymská borelióza

práve čítate

Kliešťová encefalitída

Bodnutie včelou

Bodnutie osou

Bodnutie sršňom

Bodnutie komárom

Lymská borelióza prírodná lekáreň

Stručne

Lymská borelióza je infekčné ochorenie, ktorého spúšťačom je uhryznutie infikovaného kliešťa.  Prejavuje sa ako multisystémové zápalové ochorenie pričom najznámejšími príznakmi včasnej lokalizovanej formy je migrujúci erytém. Postupnou bakteriálnou kolonizáciou a krížením protilátok a ich reakciou so spojivovým a neurálnym tkanivom môžu vzniknúť multiorgánové postihnutia.

Epikríza lymskej boreliózy

Borélie zo skupiny Borrelia burgdorferi sensu lato sú ako všetky spirochéty typické svojím špirálovitým tvarom, ktorý im umožňuje pohyb, vďaka ktorému prekonávajú epiteliálnu a často aj hematoencefalickú bariéru. Na prenos infekcie je potrebné dostatočne dlhé prisatie kliešťa. V odbornej literatúre sa uvádza potreba prisatia v trvaní minimálne 24 hodín, ale prax ukazuje na možnosť prenosu aj za kratší čas. Riziko infekcie však jednoznačne stúpa s dĺžkou prisatia kliešťa a šanca prenosu po 36 hodinách je až 70 %. Počet borélií v klieštovi je na začiatku prisatia nedostatočný, sú fyziologicky nezrelé a nachádzajú sa v tráviacom trakte kliešťa. Pri dlhšom cicaní dochádza k multiplikácii borélií na infekčnú dávku, aktívne migrujú do slín kliešťa a dozrievajú. Až vtedy sú schopné preniesť infekciu na človeka.

Okrem toho dnes už vieme, že sliny kliešťov nie sú len médiom, cez ktoré patogénne baktérie vstupujú do svojich hostiteľov, ale obsahujú aj zmes bielkovín, ktoré odzbrojujú imunitný systém hostiteľského organizmu. To chráni borélie pred akoukoľvek prirodzenou obranou, ktorú by za normálnych imunitný systém vyvinul. Tiež vieme, že akonáhle kliešť uhryzne, sliny ďalej znižujú normálnu imunitnú funkciu tým, že spomaľujú zrážanie krvi a ďalšie aspekty hojenia rán. Týmto spôsobom môže kliešť pokračovať v kŕmení počas dlhšieho obdobia a zároveň prenášať vyššiu záťaž borélií. Sliny kliešťov a borélie ďalej manipulujú biochémiu hostiteľského organizmu, aby degradovali spojivové tkanivo. Kolagén je bohatý na živiny, ktoré vyživujú borélie, takže baktérie majú tendenciu migrovať do oblastí s vysokým obsahom kolagénu podobných kĺbov, aby sa nakŕmili a rozmnožili.  To v konečnom dôsledku robí z kolagénu hustého spojivového tkaniva v tele ideálne miesto na hostiteľstvo baktérií a na rozvoj lymskej boreliózy.

Bylinná liečba lymskej boreliózy

Zo skúseností vieme, že agresia a komplexnosť  spirochetálnej borelitickej infekcie je silným nepriateľom a antibiotická liečba nemusí byť účinná. Keď sa sústredíme len na zabíjanie patogénu, premeškáme príležitosť posilniť vlastné obranné mechanizmy tela. Rozumnou alternatívnou terapeutickou stratégiou je potláčať aktivitu infekcie zvonku a súčasne posiľňovať imunitný systém cestou inhibovania zápalových mediátorov, ktoré sliny kliešťa aktivujú..

Withania somnifera → Ashwagandha pôsobí proti presnej modulácii imunitného systému, ktorú kliešťové sliny a patogény iniciujú a udržujú, aby infekciu udržali

Jedným z mediátorov zápalu spôsobeného spirochétami je NF-kB → nuclear factor kappa beta. Spirochety stimulujú NF-kB, aby poháňali zápal, rozkladajú tkanivá, z ktorých sa potrebujú živiť. Inhibícia NF-kB na prevenciu nadmerného zápalu je veľmi dôležitým terapeutickým cieľom. Medzi množstvom bylín, ktoré vykazujú inhibičné vlastnosti NF-kB patrí koreň kozinca blanitého → astragalus membranaceus, bylina, ktorá sa v tradičnej čínskej medicíne používa po stáročia, najmä ako všeobecný posilňovač imunitného systému Astragalus má tiež tú výhodu, že je adrenálnym adaptogénom, vyrovnáva stresovú reakciu tela a bojuje proti únave.

Cordyceps militaris, druh huby, ktorá sa v ľudovom liečiteľstve historicky používa na zlepšenie imunitnej funkcie. Niektoré koncentráty z tejto huby → vodný macerát, 50 alebo 70% etanolový macerát, môžu povzbudiť imunitný systém, aby fungoval efektívnejšie.

Krídlatka japonská → polygonum cuspidatum, obsahuje významné množstvo resvetranolu, ktorý nielen zastavuje zápalovú kaskádu NF-kB, ale tiež inhibuje rast spirochet v niekoľkých rôznych vývojových štádiách parazita. Resveratrol je vysoko neuroprotektívny, čo môže byť veľmi užitočné pri mozgovej hmle spojenej s lymskou infekciou.

Aromaterapia a jej príspevok k adjuvantnej liečbe lymskej boreliózy

Niektoré originálne esenciálne oleje, resp ich aplikácia môže významne prispieť k dosiahnutiu čo najdlhších remisíí lymskej boreliózy. Zvlášť esneciálne oleje zo strúčikov cesnaku, myrhových stromov, listov tymiánu, vňate oregana, škoricovej kôry, plodov nového korenia, púčikov klinčeka, citronely a semien rasce majú silnú zabíjaciu aktivitu proti spiacim, perzistentným a/alebo  pomaly rastúcim formám lymskej choroby. 

Mnoho nádeje a viery pre pacientov trpiacich lymskou boreliózou poskytujú výsledky vedeckej štúdie výskumníkov z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health . "Zistili sme, že tieto esenciálne oleje boli ešte lepšie pri zabíjaní 'perzistentných' foriem lymských baktérií ako štandardné lymské antibiotiká," hovorí hlavný autor štúdie Ying Zhang, profesor na Katedre molekulárnej mikrobiológie a imunológie na Bloomberg School.

Zhang a jeho kolegovia stoja v popredí úsilia o alternatívne liečenie lymskej boreliózy. V roku 2014 preverili v súčasnosti používané lieky schválené FDA na liečenie lymskej borelióuyvrátane daptomycínu (používaného na liečbu MRSA), ktorý mal lepšiu aktivitu ako súčasné lymské antibiotiká. V roku 2015 uviedli, že kombinácia troch antibiotík – doxycyklínu, cefoperazónu a daptomycínu – spoľahlivo zabila perzistentné baktérie Lyme v laboratórnych testoch. V štúdii z roku 2017 zistili, že esenciálne oleje z vyššie uvedených rastlín pôsobili ešte účinnejšie ako daptomycín.

lymská borelióza, bodnutie kliešťom, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje