Ostružina malina je ker patriaci do čelade ružovité (Rosaceae). Má priame, trochu chlpaté a ostnaté konáre, na ktorých rastú striedavo troj až päťpočetné listy. Listy sú na rube plstnaté a ostro pílkovité. Kvety sú biele, pravidelné, päťpočetné s množstvom tyčiniek. Plody sú červené zložené, po dozretí odpadávajú od lôžka. plody Ostružiny maliny rastú na dvojročných zdrevnatelých prútoch, Jednoročné zelené prúty nerodia.
Ker malina je najbližší príbuzný druh ostružiny krovitej, od ktorej sa líši najmä tým, že korunné lupienky sú nepatrné, uzučké, a rýchle opadávajú.
Ďalej tým, že zložené plody, známe maliny, sa oddeľujú ako celok od kužeľovitého lôžka, na ktorom sedia jednotlivé kôstočky, kým ostružiny černice sa oddeľujú od stopky spolu s lôžkom.
Majú poliehavé osi, podobajú sa prútom a tiež sú dvojaké: jednak minuloročné, zdrevnatené a plodné, jednak tohoročné, plazivé, neplodné, čo sa rok čo rok stále opakuje. Zloženie kvetov je ako u ostružiny krovitej. Plod je zložený - malina. Malina kvitne od mája do augusta. Rastie hojne na lesných rúbaniskách, na kamenistých, porastených stráňach a v riedkych lesoch. Vyskytuje sa v početných odrodách a často sa sadí v záhradách a v poľných kultúrach.
Zbierajú sa mladé listy (Folium rubi idaei). Pre veľký obsah trieslovín majú zvieravý, sťahujúci účinok a požívajú sa ako prostriedok proti hnačkám a úplavici. Spolu s listím ostružiny krovitej poskytujú príjemný bylinkový čaj.
Plody (Fructus rubi idaei) majú veľký význam v potravinárstve pri výrobe malinovej šťavy, ktorá sa vo farmácii často používa na zlepšenie chuti liekov.
Kríky ostružiny maliny rastú na medziach podhorských lúk, na slnečných pozíciách obrátených južne - rúbaniská, riedke lesy prevažne zmiešané dobre dotované vlahou. Darí sa jej na stráňach a svahoch Pohronia, Malej fatry, Malých Karpatoch a Vtáčnika.
Malinový list obsahuje vitamín C, organické kyseliny a triesloviny. Je veľmi účinný pri uvoľňovaní brušných a menštruačných kŕčov a pozitívne vplýva na celý proces trávenia. Zastavuje preháňanie a iné tráviace ťažkosti a vplýva na vylučovanie moču a potu. Tým napomáha telu zbavovať sa škodlivých toxínov, preto je vhodný ako doplnok pri detoxikačnej kúre. Listy majú tiež protizápalové účinky, urýchľujú hojenie rán a eliminujú bolesti hlavy. Odvary z malinových listov sú účinné pri zápaloch ústnej dutiny, podporujú liečbu rôznych kožných problémov a zlepšujú stav kŕčových žíl. Malinový list taktiež pomáha zmierňovať symptómy ochorení močových ciest, bojuje proti horúčke, nádche a prechladnutiu. Pre zlepšenie peristaltiky čriev pri malýh deťoch odporúčam pripraviť bylinný čaj z listov maliny lesnej a vňate rumančeka.