čo je nové? bylinkový slovník puríny metabolizmus purínov
Metabolizmus purínov
Metabolizmus purínov označuje metabolické dráhy na syntézu a rozklad purínov, ktoré sú prítomné v mnohých organizmoch. Puríny sú biologicky syntetizované ako nukleotidy, konkrétne ribotidy, teda bázy naviazané na ribóza-5-fosfát. Adenín aj guanín (respektíve ich nukleotidy, adenozínmonofosfát a guanozínmonofosfát) sú odvodené od nukleotidu inozínmonofosfátu (IMP), čo je prvá zlúčenina v tejto dráhe s celým purínovým kruhovým systémom.
Puríny sú metabolizované niekoľkými enzýmami: Guanín > Nukleáza štiepi nukleotid > Nukleotidáza tvorí guanozín > Fosforyláza purínových nukleozidov premieňa guanozín na guanín > Guanáza premieňa guanín na xantín > Xantínoxidáza (XO) katalyzuje oxidáciu xantínu na kyselinu močovú Adenín > Nukleáza štiepi nukleotid > Nukleotidáza tvorí adenozín, následne adenozíndeamináza tvorí inozín > Alternatívne AMP deamináza tvorí IMP, z ktorého nukleotidáza tvorí inozín > Fosforyláza purínových nukleozidov premieňa inozín na hypoxantín > XO katalyzuje premenu hypoxantínu na xantín > XO potom premieňa xantín na kyselinu močovú
Regulácia biosyntézy purínových nukleotidov Tvorba 5'-fosforibozylamínu (PRA) z glutamínu a PRPP katalyzovaná PRPP aminotransferázou (PPAT) je regulačným krokom purínovej syntézy. Tento enzým je alostericky regulovaný prítomnosťou metabolitov. Vysoká koncentrácia PRPP tento enzým aktivuje, ale prítomnosť IMP, GMP a AMP vo vysokých koncentráciách inhibuje jeho pôsobenie. IMP, GMP a AMP sú teda nhibítory, zatiaľ čo PRPP je aktivátor.