bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje

čo je nové?   slovník, písmeno M   myofibroplasty

Myofibroplasty

Stručne

Myofibroblasty sú bunky hladkého svalstva s viacerými vplyvmi na  organizmus. Sprostredkovávajú kontrakcie a hojenie rán a zohrávajú kľúčovú úlohu v procese fibrogenézy. V druhom prípade môžu vážne narušiť funkciu orgánov, keď sa kontrakcia a sekrécia proteínov extracelulárnej matrice  stane nadmernou, ako napríklad pri hypertrofických jazvách, sklerodermii a Dupuytrenovej chorobe, ako aj pri fibróze pečene, srdca a obličiek. Navyše, myofibroblasty prítomné v takzvanej strómovej reakcii epiteliálnych nádorov môžu podporovať progresiu invázie rakoviny. 

Ako vznikajú myofibroplasty

K vzniku myofibroblastov vedú viaceré typy buniek,  závislých od typu tkaniva, takže sa môžu tvoriť vo vnútri takmer každého tkaniva v ľudskom tele. Okrem rezidentných fibroblastov a pericytov ich bunkový pôvod zahŕňa cirkulujúce fibrocyty odvodené z kostnej drene, mezenchymálne kmeňové bunky odvodené z tkaniva, lokálne epitelové a endoteliálne bunky, dediferencované bunky hladkého svalstva, iné hviezdicové bunky pečene, mezangiálne bunky, Schwannove bunky a dokonca aj monocyty a makrofágy.

Pokojové (deaktivované) fibroblasty produkujú extracelulárnu matricu → ECM a matrixové proteázy potrebné na homeostatický obrat. Po aktivácii sa fibroblasty stávajú vysoko migračnými, proliferatívnymi a zvyšujú produkciu ECM, enzýmov a cytokínov. Tento prechodný aktivovaný stav sa nazýva proto-myofibroblast. Preskupenie aktínového cytoskeletu z prevažne membránovo asociovaného monomérneho G-aktínu na polymerizované cytoplazmatické F-aktínové stresové filamenty, ktoré prechádzajú cez dĺžku rozšírenej bunky, je charakteristickým znakom

bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje