Neurodegeneratívne ochorenia - prírodná lekáreň
Ľudský organizmus sa rokmi opotrebováva. Nie je tajomstvo, že žiadne bunky nie sú živé večne, vieme, že hematopoetické bunky v kostnej dreni tiež nie sú žiadne perpetum mobile. Časom naše cievy stratia elasticitu, upchávajú sa, najmenšie kapiláry stratia funkčnosť a bunky v cieľových tkanivách závislé na transporte kyslíka a energie odumierajú.
Prvou zlou správou, ktorú vám v tejto časti povieme je, že na epikríze neurogeneratívnych ochorení sa podieľa aj genetika, keďže, mnohé z týchto ochorení sú sprevádzané zápalom a túto skutočnosť si náš organizmus nielenže zapamätá, ale zapíše aj do genómu. To spôsobí, že mnoho ochorení prepukne u niektorých geneticky disponovaných ľudí v mladšom veku. Tak alebo tak, na starobu alebo genetiku doplácajú periférne orgány, obličky, srdce a mozog. Strata mozgových funkcii, či už sprostredkovaná vekom, genetikou, chronickým ochorením alebo traumou sa vo všeobecnosti nazýva neurodegeneratívne ochorenie. Druhou zlou správou pre nás všetkých je, že tento typ ochorenia sa nedá liečiť, možné je len tlmiť symptómy, a to dôsledným dodržiavaním režimových opatrení, farmakologickými intervenciami, alebo využítím bylinnej medicíny.
Ako vnímame neurodegeneratívne ochorenia my v Dome byliniek?
Do prírodnej lekárne Domu byliniek prichádzajú ľudia väčšinou s už diagnostikovaným neurodegeneratívnym ochorením, či už s alzheimerom, parkinsonom, polyneuropatiou a pod. Nie zriedka sú títo ľudia liečení nielen symptomatickými farmakami na neurodegeneratívne ochorenie, ale aj liekmi, ktoré majú predpísané na niektoré z chronických ochorení, ktoré potenciálne mohli neurodegeneratívne ochorenia spôsobiť.
Priali by sme si, aby nás ľudia navštívili už pri prvom podozrení, resp pri niektorom z potvrdených chronických ochorení uvedených nižšie. Naše spoločné šance predísť, alebo aspoň čo najviac oddialiť nástup neurodegeneratívneho ochorenia sa tým výrazne zvýšia.
Sled udalostí, ktoré smerujú k poškodeniu centrálnej a periférnej nervovej sústavy zvyčajne začína v poruche metabolizmu tukov a vzniknutej hyperlipidémii, ktorá prispieva k postupnej ateroskleróze. Obličky sú orgán s nízkou vaskulárnou rezistenciou, ktorá umožňuje nepretržitú vysokoobjemovú perfúziu. Vďaka autoregulačnému systému renín-angiotenzín pracujú obličky s konštatným prietokom krvi a napriek kolísaniu krvného tlaku je udržaná stabilná úroveň glomerulárnej filtrácie. obličkách. V prípade, že sú obličkové juxtamedulárne aferentné arterioly
vystavené dlhodobo zvýšenému tlaku, prejaví sa ich citlivosť ako zvýšený výdaj moču - proteinúria a progresívny pokles GFR v obličkách a ako symptomatická mŕtvica, tiché ochorenie malých ciev mozgu a kognitívny pokles v mozgu.