bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje neurodegeneratívne ochorenia, prírodná lekáreň, dom byliniek

Neuro

degeneratívne ochorenia práve čítate

Huntingtonova choroba

Spinocerebrálna ataxia

Spinálna svalová atrofia

Priónova choroba

Skleróza multiplex

Epilepsia

čo je nové?    prírodná lekáreň    neurodegeneratívne ochorenia

Neurodegeneratívne ochorenia - prírodná lekáreň

Stručne

Ľudský organizmus sa rokmi opotrebováva. Nie je tajomstvo, že žiadne bunky nie sú živé večne, vieme, že hematopoetické bunky v kostnej dreni tiež nie sú žiadne perpetum mobile. Časom naše cievy stratia elasticitu, upchávajú sa, najmenšie kapiláry stratia funkčnosť a bunky v cieľových tkanivách závislé na transporte kyslíka a energie odumierajú.

Prvou zlou správou, ktorú vám v tejto časti povieme je, že na epikríze neurogeneratívnych ochorení sa podieľa aj genetika, keďže, mnohé z týchto ochorení sú sprevádzané zápalom a túto skutočnosť si náš organizmus nielenže zapamätá, ale zapíše aj do genómu. To spôsobí, že mnoho ochorení prepukne u niektorých geneticky disponovaných ľudí v mladšom veku. Tak alebo tak, na starobu alebo genetiku doplácajú periférne orgány, obličky, srdce a mozog. Strata mozgových funkcii, či už sprostredkovaná vekom, genetikou, chronickým ochorením alebo traumou sa vo všeobecnosti nazýva neurodegeneratívne ochorenie. Druhou zlou správou pre nás všetkých je, že tento typ ochorenia sa nedá liečiť, možné je len tlmiť symptómy, a to dôsledným dodržiavaním režimových opatrení, farmakologickými intervenciami, alebo využítím bylinnej medicíny.

Ako vnímame neurodegeneratívne ochorenia my v Dome byliniek?

Do prírodnej lekárne Domu byliniek prichádzajú ľudia väčšinou s už diagnostikovaným neurodegeneratívnym ochorením, či už s alzheimerom, parkinsonom, polyneuropatiou a pod. Nie zriedka sú títo ľudia liečení nielen symptomatickými farmakami na neurodegeneratívne ochorenie, ale aj liekmi, ktoré majú predpísané na niektoré z chronických ochorení, ktoré potenciálne mohli neurodegeneratívne ochorenia spôsobiť.

Priali by sme si, aby nás ľudia navštívili už pri prvom podozrení, resp pri niektorom z potvrdených chronických ochorení uvedených nižšie. Naše spoločné šance predísť, alebo aspoň čo najviac oddialiť nástup neurodegeneratívneho ochorenia sa tým výrazne zvýšia.

Na vzniku neurodegeneratívnych ochorení sa podieľajú okrem opotrebovanosti organizmu → staroby, genetiky aj pomerne jednoducho → [na základe odobratej anamnézy a základných biiochemických markerov]  vysledovateľné chronické ochorenia z ktorých vyberáme:

  1. diabates

  2. hypertenzia

  3. vaskulárne ochorenia

  4. ochorenia obličiek

Sled udalostí, ktoré smerujú k poškodeniu centrálnej a periférnej nervovej sústavy zvyčajne začína v poruche metabolizmu tukov a vzniknutej hyperlipidémii, ktorá prispieva k postupnej ateroskleróze. Obličky sú orgán s nízkou vaskulárnou rezistenciou, ktorá umožňuje nepretržitú vysokoobjemovú perfúziu. Vďaka autoregulačnému systému renín-angiotenzín pracujú obličky s konštatným prietokom krvi a napriek kolísaniu krvného tlaku je udržaná stabilná úroveň glomerulárnej filtrácie. obličkách. V prípade, že  sú obličkové juxtamedulárne aferentné arterioly vystavené dlhodobo zvýšenému tlaku, prejaví sa ich citlivosť ako zvýšený výdaj moču - proteinúria a progresívny pokles GFR v obličkách a ako symptomatická mŕtvica, tiché ochorenie malých ciev mozgu a kognitívny pokles v mozgu.

Epidemiológia neurodegeneratívnych porúch pri chronickomm ochorení obličiek

Prevalencia neurodegeneratívnych ochorení pri chronickom ochorení obličiek pred dialýzou sa pohybuje medzi 25 a 62 %, v porovnaní s  11 - 26 % prevalencii  zodpovedajúcej bežnej populácie. V štúdii Reasons for Geographic and Racial Differences in Stroke (REGARDS) bolo každé zníženie glomerulárnej filtrácie o 10 ml/min/1,73 m 2 <60 ml/min/ 1,73 m 2 spojené s 11 % zvýšením prevalencie kognitívnej dysfunkcie. Hemodialyzovaní pacienti majú trikrát vyššiu pravdepodobnosť ťažkej kognitívnej poruchy ako vekovo nedialyzovaní pacienti s uvádzanou prevalenciou 30-40 %.

Chronické ochorenie obličiek je jedným z najsilnejších rizikových faktorov pre poškodenie nervového systému a spojené príznaky, ako sú demencia, strata koordinácie pohybov, ako to preukázala nedávna 6-ročná populačná longitudinálna štúdia, v ktorej bol silnejší faktor  mŕtvica a chronické užívanie anxiolytík → liekov na liečenie úzkosti.

Prevalencia demencie u hemodialyzovaných pacientov je 8-37 %, pričom riziko stúpa úmerne s vekom. Miera prevalencie je v podstate podobná (4-33 %) u pacientov na udržiavacej peritoneálnej dialýze, ale klesá u príjemcov transplantovanej obličky (7-22 %). Aj keď môže dochádzať k skresleniu selekcie, pokiaľ ide o kandidátov na transplantáciu, zlepšenie kognitívnych skóre súbežne s priaznivými štrukturálnymi a funkčnými zmenami integrity bielej hmoty bolo opísané 1 rok po transplantácii obličky. Tieto zmeny sa však nemusia udržať u slabých príjemcov. Starší dospelí na hemodialýze s diagnózou Alzheimerovej choroby alebo demencie majú viac ako  2-násobné riziko úmrtnosti v porovnaní s pacientmi bez týchto diagnóz.

Signálna dráha obličky - mozog.

Málo dnes vieme o kritickej súhre medzi týmito dvoma orgánmi, ktorá môže viesť k dôležitej patofyziológii neurologických chorôb. Obličky a mozog zdieľajú podobné anatomické a fyziologické vlastnosti, ktoré ich robia zraniteľnými voči vplyvu tradičných kardiovaskulárnych rizikových faktorov, ako je hypertenzia alebo diabetes. Ako sme spomenuli vyššie, oba orgány zdieľajú systém nízkej cievneho odporu, ktorý umožňuje nepretržitú vysokoobjemovú perfúziu.

Nepiaznivý vplyv uremických toxínov → zlúčenín guanidínu, ako je kreatinín, guanidín, kyselina guanidinojantárová a metylguanidín,  na cerebrálnu endoteliálnu dysfunkciu a prispieva k poruchám nervového systému. Okrem toho hemodialýza účinne eliminuje vo vode rozpustné toxíny a zlepšuje akútnu uremickú encefalopatiu, ale je relatívne neúčinná pre toxíny viazané na bielkoviny s vysokou molekulovou hustotou alebo stredne veľké toxíny, ktoré môžu prispievať k nervovým poruchám, zvlášť  neuropeptid Y, polypeptid, ktorý sa podieľa na niektorých neurodegeneratívnych a neuroimunitných poruchách, a ktorý je tiež prítomný vo vysokých hladinách pri trvalo zníženej obličkovej filtrácii.

Okrem toho môže medzi týmito dvoma orgánmi existovať krížová zápalová komunikácia, ktorá môže tiež prispieť k záťaži cerebrovaskulárnych a neuropsychiatrických ochorení. Táto komunikácia môže zahŕňať zvýšené uvoľňovanie cytokínov/chemokínov a produkciu reaktívnych foriem kyslíka, čo vedie k neurozápalu, interakcii cytokínov s patogénnymi neurotrofickými faktormi prostredníctvom narušenej hematoencefalickej bariéry a aktivácii dráhy renín-angiotenzín, ktorá prispieva k oxidačnému stresu prostredníctvom angiotenzínu II. Uvoľňovanie cytokínov/chemokínov pri chronickom ochorení obličiek aktivuje imunitné bunky, neuróny a gliové bunky v mozgu, čím sa vytvára kaskáda s uvoľňovaním väčšieho množstva zápalových molekúl, ktoré lokálne interagujú s neurotrofickými faktormi a reaktívnym kyslíkom, čím prispievajú k neuropsychiatrickým poruchám.

neurodegeneratívne ochorenia, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje