Ochorenia štítnej žľazy - ambulancia
Existuje niekoľko kontrolných mechanizmov funkcie štítnej žľazy. Klasická os hypotalamus-hypofýza-štítna žľaza je primárnym kontrolným mechanizmom, v ktorom je syntéza hypofýzy a uvoľňovanie hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH) stimulované uvoľňovaním hormónu uvoľňujúceho tyreotropín (TRH) z hypotalamu, produkciu TSH zase stimuluje rast a sekrécia hormónov štítnej žľazy. Sekundárne mechanizmy kontroly funkcie štítnej žľazy zahŕňajú: "up-reguláciu" a "down-reguláciu" expresie hypofýzy a periférnej dejodázy na modifikáciu účinkov T4 a T3; alebo autoregulácia štítnej žľazy v reakcii na dostupnosť jódu. Tejto vzájomnej reakcii hovoríme negatívna spätná väzba.
Štítna žľaza patrí medzi najväčšie žľazy ľudského tela. Jej hmotnosť je u dospelého človeka zväčša 10 až 20 g. Má motýlikovitý tvar. Je tvorená dvomi lalokmi, ktoré sú spojené telom (istmom). Je umiestnená na prednej strane krku - začína sa v mieste, kde je uložená štítna chrupka a leží vlastne na priedušnici.
Nezväčšenú štítnu žľazu voľným okom nevidíme, ale pri asymetrii svalov, chrbtice a u štíhlych ľudí môže byť viditeľná a hmatná pri prehĺtaní. Počas tehotenstva, v puberte a pri rôznych ochoreniach sa však môže zväčšiť do takých rozmerov, že ju vidno voľným okom.
Poruchami funkcie štítnej žľazy trpia asi 2% populácie. Výskyt tejto disfunkcie ovplyvňuje viacerio faktorov, jeden z hlavných je denná bilancia príjmu jódu.