bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje ochorenia svalov - ambulancia, príznaky, symptómy, dom byliniek

Choroby svalov - ambulancia

práve čítate

čo je nové?    ambulancia    ochorenia svalov

Choroby svalov    ambulancia 

Stručne

K ochoreniam svalov dochádza najčastejšie pri porušení nervovosvalového prenosu, alebo priamo ochorením svalových buniek. Porušenie nervovosvalového prenosu sa odborne nazýva myasténia gravis, ochoreniu buniek potom hovoríme myopatia. Samostatnú skupinu ochorení svalov tvoria svalové kŕče a svalové horúčky.

Pretože svalový systém a neuróny, ktoré h riadia fungujú ako funkčná jednotka, ochorenie oboch systémov vedie k svalovej atrofii (chradnutiu) a paralýze.

Ako to funguje?

Svalová kontrakcia je výsledkom sledu udalostí, ktoré začínajú nervovým impulzom putujúcim z  mozgovej kôry v mozgu do miechy . Nervový impulz potom prechádza z miechy do nervosvalového spojenia, kde sa uvoľňuje príslušný neurotransmiter, najčastejšie  acetylcholín. Neurotransmiter difunduje cez neuromuskulárne spojenie a stimuluje acetylcholínové receptory na depolarizáciu svalovej membrány. Výsledkom je kontrakcia svalového vlákna. Kontrakcia závisí od integrity každej z týchto častí; choroba alebo porucha v ktorejkoľvek časti spôsobuje svalovú slabosť.

Jednoduchá diagnostika

Svalové ochorenie možno identifikovať posúdením zo strany lekára alebo liečiteľa, či svalové skupiny dokážu zadržať alebo prekonať snahu lekára ťahať alebo tlačiť, alebo pozorovaním, ako postihnutý vykonáva izolované dobrovoľné pohyby proti gravitácii alebo zložitejšie a integrované činnosti, ako je vstávanie zo stoličky, z polohy ležmo alebo chôdzu. 

Jednoduchým neinvazívnym testom s vysokou, až 80% citlivosťou a bez vedľajších účinkov je test ľadovej rukavice. Tento test je založený na predpoklade, že nízke teploty zlepšujú neurosvalový prenos znížením aktivity acetylcholínesterázy. Pacientom s jednostrannou alebo obojstrannou ptózou priložíme vrecko s ľadom na čelo nad postihnuté oko. Po dvoch minútach ľadový obklad odložíme. Pozitívny výsledok testu nastane v prípade, keď je ptóza v ochladenom oku merateľne znížená. V ideálnom prípade výsledky možno demonštrovať fotografiami pred a po. Stupeň ptózy možno merať aj tak, že sa dúhovka považuje za ciferník hodín a zaznamená sa, v ktorom mieste prekryje viečko dúhovku.

Choroba horných motorických neurónov

Svalová slabosť typická pre ochorenie horných motorických neurónov sa prejavuje mŕtvicou spôsobujúcou slabosť jednej strany tela. Rameno je typicky ohnuté, noha je natiahnutá a končatiny majú zvýšený tonus. Určitý pohyb môže byť zachovaný, hoci použitie ruky je obzvlášť obmedzené. V porovnaní so svalovou slabosťou v dôsledku ochorenia dolného motorického neurónu alebo svalu je pri slabosti horného motorického neurónu svalový objem zvyčajne dobre zachovaný. Medzi ďalšie príčiny porúch horných motorických neurónov patrí roztrúsená skleróza , nádory a poranenia miechy .

Choroba dolných motorických neurónov

Degenerácia dolného neurónu spôsobuje ochabnutú svalovú slabosť. Ubúdanie svalov je prominentným znakom, pretože zmršťovanie a prípadná smrť neurónov vedie k denervácii svalu. Najbežnejšie je samotné ochorenie motorických neurónov, tiež myotrofická laterálna skleróza a Lou Gehrigova choroba. Postihnutí jedinci sú vo všeobecnosti vo veku 50 až 70 rokov a majú slabosť horných a dolných motorických neurónov. Ochrnutie postupuje rýchlo a smrť často končí do troch rokov. Spinálne svalové atrofie sú skupinou porúch postihujúcich dojčatá, deti a mladých dospelých, často s autozomálnym recesívnym spôsobom dedičnosti (tj vyžadujúce gén od oboch rodičov na expresiu). Infantilný typ amyotrofickej laterálnej sklerózy je smrteľný do jedného roka, ale staršie prípady bývajú menej závažné. Zatiaľ nie je známa žiadna príčina žiadnej z týchto chorôb a neexistuje žiadny liek.

ochorenia svalov - ambulancia, príznaky, symptómy, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje