Ovčie kiahne je vírusové, silne nákazlivé ochorenie. Na rozdiel od pravých kiahní sa dajú dobre liečiť. Vyrážky ovčích kiahní sa objavujú najskôr na trupe, tvári a vo vlasoch a postupujú na končatiny. Spočiatku majú podobu červených vyrážok a postupne sa menia na pupence, potom pľuzgiere, obsah ktorých sa zamúti, pľuzgier pukne a vytvorí sa chrasta. Táto premena trvá cca 24 hodín. Počas ďalších 5 – 6 dní sa objavia nové vlny vyrážok, takže na tele chorého sú viditeľné všetky uvedené štádiá vyrážky. Priemerný počet vyrážok u inak zdravých jedincov je 250 – 500.
Infekciu spôsobuje vírus varicella-zoster, nazývaný tiež HHV3. Virus sa prenáša z chorých osôb priamym kontaktom a vzdušnou cestou. Čas inkubácie – teda čas od nakazenia po úplné rozvinutie sa choroby je približne 14 dní.
Diagnostika ovčích kiahní
Diagnostika ovčích kiahní je primárne založená na príznakoch a symptómoch s typickými skorými príznakmi, po ktorých nasleduje charakteristická vyrážka . Za potvrdenie sa pokladá vyšetrenie tekutiny z vyrážky
Krvné testy možno použiť na identifikáciu odpovede na akútnu infekciu (IgM) alebo predchádzajúcu infekciu a následnú imunitu (IgG).
Očkovanie proti ovčím kiahňam