Vňať zlatobyle kanadskej obsahuje triesloviny, flavonoidy, saponíny, ktoré sú zodpovedné za znižovanie vnútorného napätia buniek (preto sa v niektorých bylinných zmesiach bohatších na saponíny tvoria po zaliatí vriacou vodou bulinky), pôsobia proti únave, podporujú imunitu a správnu činnosť kardiovaskulárnej sústavy. Saponíny majú aj antifungicídne účinky. Antioxidanty flavóny a flavonoidy chránia bunky pred voľnými radikálmi a triesloviny so svojim sťahujúcim účinkom Zdá sa, že práve synergii flavonoidov a trieslovín v Zlatobyle vďačíme za jej účinky v boji proti bakteriálnym a vírusovým zápalom v oblasti močových ciest a močového mechúra. V porovnaní s viacerými druhmi bylín s vysokým obsahom trieslovín je Zlatobyľ kanadská nadpriemerne účinná pri zápaloch. Súčasne je účinná aj pri znižovaní následkov reumatických a dnavých bolestí.
Mali by ste vedieť, že
Európska agentúra pre lieky (EMA), vládna skupina, ktorá dohliada na lieky, uznáva bylinu Zlatobyľ za potenciálne užitočnú na zlepšenie účinnosti štandardnej liečby menších problémov s močením. To znamená, že zlatobyľ môže podporovať alebo zvyšovať účinnosť liekov, ako sú antibiotiká na infekciu močových ciest, ale táto bylina by sa na tieto ochorenia nemala používať samostatne. Toľko oficiálne stanovisko, Vedecké výskumy naznačujú že zlatobyľ môže pomôcť odvrátiť infekciu močových ciest, odporúčam kombinovať s plodom borievky a vňaťou prasličky roľnej. plod borievky by rozhodne nemali užívať tehotné ženy. Iná vedecká štúdia potvrdila na vzorke 512 respondentov s hyperaktívnym mechúrom a bolestivým močením, že po požití 500 mg sušenej vňate tri krát denne (15 g denne) u 96% došlo z zlepšeniu ich stavu. Európska agentúra pre lieky ďalej uvádza, že zlatobyľ zvyšuje tok moču. Jeho diuretický účinok môže pomôcť vyplaviť potenciálne škodlivé baktérie a podporiť zdravie obličiek. Zlatobyľ má silný diuretický účinok a pri dlhodobom užívaní odvodňuje obličky, čo je nežiadúci stav. Chronický zápal obličiek ako autoimúnna reakcia vyžaduje držať úroveň vody na vysokej hladine, inak dochádza k ich znefunkčneniu a následným komplikáciám - vysoký tlak, dnavé záchvaty a podobne. Užívanie zlatobile, podobne ako aj iných bylín si silným diuretickým účinkom -praslička, žihľava, petržlen, list brezym zemedym a podobne vyslovene neodporúčam ľuďom s chronickým zápalom obličiek.
Príprava záparu a výluhu a užívanie
Zápar pripravíme z dvoch kávových lyžičiek sušenej vňate Zlatobyle zaliatím vriacou vodou a odstátím cca 10 min. Zlatobyľ neodporúčam variť pre vysoký obsah latexu v listoch. Zápar na vonkajšie použitie pripravíme podobne zaliatim 4 kávových lyžičiek vriacou vodou. Pri príprave záparu na kloktanie a vyplachovanie odporúčam kombinovať zlatobyľ s krvavcom a repíkom, v akútnych stavoch - zápal madlí, hrdla, uzlín ale aj ďasien a pri hnisavývh lôžkach zubov pridajme ešte lyžičku dubovej kôry a zopár klončekov. Výluh je vlastne macerácia v studenej vode, prípadne v inom médiu. Postačí ak dve kávové lyžičky zalejeme na noc studenou vodou, ráno precedíme a prípadne zohrejeme.
Zápar aj výluh bude trochu bude trochu horkejší a veľmi mierne štipľavý v´daka vysokémi obsahu saponínov a trieslovín, Užívajte ho 3 až 5 krát denne po jedle. Zápar spravidla užívame 3 krát denne pred jedlom. Samozrejmosťou pri užívaní bylinných čajov je striedmosť v jedení a dodržiavanie diety - vypustenie príjmu tukov, cukrov - viazaných aj v alkohole.