Našu pozornosť budeme venovať plynnatosti, ako nešpecifickému príznaku iného, závažnejšieho ochorenia.
Okrem spomenutých ochorení môže plynnatosť spôsobiť porucha funkcie žalúdka spôsobená bakteriálnou infekciou helycobakter pylori, zlyhanie pečene, alebo obličiek a gastroparézou.
Základom liečenia plynnatosti ako nešpecifického príznaku vyššie zmienených ochorení je dôkladná osobná a rodinná anamnéza. Liečiteľ a lekár sa môže pýtať na stravovacie návyky, históriu plynnatosti, prípadne podrobnosti o charaktere vypúšťaných plynov, časovej následnosti po požití jedla, prevládajúcom čase vypúšťania plynov a pod.
Vo väčšine prípadov k nám klienti neprichádzajú s plynnatosťou ako hlavným problémom. Uvádzajú ju však ako sprievodný príznak, ako sa neskôr ukáže, závažnejších ochorení v súvislosti s trávením jedla.
Viac ako 85% prípadov plynnatosti je možné bezpečne vyliečiť zmenou stravovacích návykov alebo tradičnou bylinnou liečbou. Pofarmakologických prípravkoch zvyčajne siahajú ľudia, ktorí sú spoločensky exponovaní a viac ako 25 prdov denne by ich mohlo pripraviť o predstíž, prípadne o spoločenské postavenie. Medzi najpoužívanejšie z nich patria: