Plynnatosť - prírodná lekáreň
Zvýšená tvorba tráviacich plynov → nadúvanie, alebo meteorizmus, je veľmi častý príznak nesprávnej stravy a možných tráviacich porúch. Tvorba plynov je však aj prirodzený jav trávenia potravy. Logickým dôsledkom tvorby plynov v hrubom čreve je vypustenie plynov konečníkom → prdenie. Napríklad zdravý človek vyprodukuje za deň viac ako liter zvyškových plynov, z tohto množstva vpustí za deň vo forme prdov viac ako 80%. Za zvýšenú tvorbu plynov pokladáme 2 l denne a viac pri 25 vypusteniach.
Ak tento stav pretrváva počas viac ako 30 dní, hovoríme o akútnom meteorizme, ak trvá viac ako 6 mesiacov, hovoríme o chronickom meteorizme.
Patogenéza plynnatosti podľa tradičného bylinného liečiteľstva
Podľa tradičného perzského liečiteľstva je teplotný temperament v oblasti žalúdka a tenkého čreva dôležitý pre celkovú vitalitu trávenia. Chlad a studené vlhko môže zhoršiť trávenie v žalúdku a tenkom čreve a nestrávené, alebo nie dobre strávené zvyšky potravy môžu v hrubom čreve s pomocou baktérii produkovať odpadové plyny.
Je preto prirodzené, že naše odporúčania sa sústreďujú na zníženie príjmu studených jedál, alebo príjmu studených nápojov pred jedlom. A vlastne úplné odstránenie studených jedál z nášho jedálnička.
Podľa ajurvédy je rovnováha tela a duše výsledkom prijímanej stravy. Vo všeobecnosti platí, že dnešný človek prijíma približne 3 x viac jedla, než skutočne potrebuje pre svoj život.
Obmedzenie príjmu potravy na normálnu mieru nielenže pomôže odľahčiť tráveniu, ktoré samo o sebe spotrebuje mnoho energie, ale pomôže odľahčiť aj mozgu a ostane nám viac času na jeho používanie.
Bylinná liečba plynnatosti
Majte na pamäti, že akákoľvek intervencia (farmakologická aj bylinná) proti plynnatosti má zmysel, ak je asociovaná s vážnejším poškodením funkcii trávenia. Krátkodobé epizódy vo forme katarov, žalúdočnou nevoľnosťou a pod. je možné riešiť režimovými opatreniami. Tiež je dôležité mať na pamäti, že intenzivnejšia intervencia proti plynnatosti prináša opačný efekt- zápchu.