bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje polycystóza obličiek, autozomálne polycystické ochorenie obličiek, cysty na obličkách, ambulancia, dom byliniek

čo je nové?    ambulancia   ochorenia obličiek   polycystóza obličiek

Polycystóza obličiek  ambulancia

Stručne

Polycystóza obličiek je pojem súhrnne označujúci autozomálne dominantnú polycystickú chorobu obličiek  a autozomálne recesívnu chorobu obličiek. Polycystóza je dedičné ochorenie spôsobené poruchou génov Pkd1 a Pkd2, ktoré kódujú proteíny ovplyvňujúce funkčnosť primárneho cília → bunkovej organely vychádzajúcej z membrány renálnych epiteliálnych buniek do lumenu nefrónu. Porucha biogenézy alebo zlyhanie funkcie primárneho cília ovplyvňuje proliferáciu, prežívanie, polaritu a sekréciu renálnych epiteliálnych buniek. Výsledkom je tvorba cýst a progresívna strata obličkovej funkcie. 

[Zdroj RNDr. Katarína Skalická, PhD.]

Patogenéza ochorenia

Pri autozomálne dominantnej forme polycystózy obličiek → ADPKD, je najčastejšiou príčinou mutácia génu PKD1 na 16. chromozóme →90%. Vzniká patologický štrukturálny glykoproteín polycystín, ktorý je stavebnou súčasťou bazálnej membrány renálnych tubulov. V priebehu života sú takto postihnuté tubuly dilatované a nefunkčné.

Autozomálne recesívna polycystická choroba obličiek → ARPKD, alebo aj juvenilná forma PKD, je podstatne vzácnejšia vrodená chyba (incidencia 1:20 000 – 40 000) a je spôsobená génovou mutáciou na 6. chromozóme. Prejavuje sa rýchlym rozvojom renálnej insuficiencie v popôrodnom období. U detí s touto chorobou sa v blízkom veku vyskytuje hypoplázia pľúc, oligohydramnión alebo fibróza pečene s rozvojom portálnej hypertenzie

Príznaky polycystózy obličiek

Táto choroba prebieha vo väčšine prípadov bezpríznakovo, často sme svedkami náhodných nálezov pri USG. V neskoršom štádiu ochorenia sa objavujú príznaky v podobe bolesti bedier alebo brucha, hematúrie, infekcií močových ciest, nefrolitiázy, hypertenzie, pečeňových cýst, prolapsu mitrálnej chlopne, intrakraniálnej aneuryzmy alebo postupného zhoršovania renálnych funkcií. Vyššie uvedené príznaky sa dostavujú až v adolescentnom či strednom veku .

Diagnostika polycystózy obličiek

Väčšina prípadov polycystózy obličiek je objavená náhodne pri USG vyšetrení. Však jestvujú príznaky a indície, ktoré naznačujú prítomnosť polycystózy. V prvom rade je pozitívna rodinná anamnéza, nasleduje ak mierna hematúria → krv v moči, alebo proteinúria → príliš veľa bielkovín v moči. Krv v moči vieme zistiť vituálne, zvýšený obsah bielkovín sa prejavuje zvýšenou penivosťou, čo vieme detekovať zberom moču do nádoby a potrepaním. V prípade, že sa objavia bublinky a moč pení, ide pravdepodobne o proteiúriu.

Medicínska  liečba polycystózy obličiek

V súčasnosti jestvuje niekoľko liečebných stratégii, avšak kauzálna liečba dostupná nie je. Tolvaptan je liek klinicky dostupný pre pacientov s ADPKD.  Tolvaptan pôsobí ako antagonista V2R → vazopresínových receptorov a funguje tak, že znižuje  hladinu intracelulárneho cAMP, aby inhiboval abnormálnu proliferáciu v obličkách ADPKD a tým znižoval krvný tlak. Na Slovensku je účinná látka tolvaptan dostupná v liekoch Jinarc 15, resp 30 g. Pri aplikácii tolvaptánu sa však objavil signál rizika toxicity pečene, ktorý sa vyznačuje extrémne zvýšenou hladinou ALT a je potrebné ho počas liečby starostlivo sledovať. Lixivaptan je novší, nepeptidový, perorálny špecifický antagonista V2R, vykazuje relatívne zachovanú funkciu obličiek (štádium 1 a 2) a stredne poškodenú funkciu obličiek (štádium 3). Ďalšou skupinou liekov sú analógy somatostatínu, lanreotidu a oktreotidu, ktoré spomaľujú progresiu ADPKD inhibíciou chlórového kanála. V klinických štúdiách však nepreukázali významný vplyv na funkciu obličiek.

Okrem toho sa za možné stratégie vývoja lieku ADPKD považujú aj zásahy do abnormálnych signálnych dráh, metabolický a dietetický prístup. Napríklad inhibítory mTOR (everolimus a sirolimus), metformín (agonista AMPK), 2-deoxyglukóza (2DG) (analóg glukózy, ktorý môže paralyzovať glykolytickú dráhu), inhibítory tyrozínkinázy (bosutinib a tesevatinib) a diéta s obmedzením kalórií o všetkých sa uvádza, že spomaľujú rast cýst u pacientov s ADPKD v rôznom rozsahu. Ale žiadne z týchto liečiv uvedených vyššie sa nepovažuje za uspokojivé terapeutické činidlo pre ADPKD pre ich nevýhody, ako sú nestabilné účinky na spomalenie progresie ochorenia, obmedzené aplikácie liečiv akvaretického typu a malý účinok na stratu funkcie obličiek.

polycystóza obličiek, autozomálne polycystické ochorenie obličiek, cysty na obličkách, ambulancia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje