Polycystóza obličiek ambulancia
Pri autozomálne dominantnej forme polycystózy obličiek → ADPKD, je najčastejšiou príčinou mutácia génu PKD1 na 16. chromozóme →90%. Vzniká patologický štrukturálny glykoproteín polycystín, ktorý je stavebnou súčasťou bazálnej membrány renálnych tubulov. V priebehu života sú takto postihnuté tubuly dilatované a nefunkčné.
Autozomálne recesívna polycystická choroba obličiek → ARPKD, alebo aj juvenilná forma PKD, je podstatne vzácnejšia vrodená chyba (incidencia 1:20 000 – 40 000) a je spôsobená génovou mutáciou na 6. chromozóme. Prejavuje sa rýchlym rozvojom renálnej insuficiencie v popôrodnom období. U detí s touto chorobou sa v blízkom veku vyskytuje hypoplázia pľúc, oligohydramnión alebo fibróza pečene s rozvojom portálnej hypertenzie.
Príznaky polycystózy obličiek
Táto choroba prebieha vo väčšine prípadov bezpríznakovo, často sme svedkami náhodných nálezov pri USG. V neskoršom štádiu ochorenia sa objavujú príznaky v podobe bolesti bedier alebo brucha, hematúrie, infekcií močových ciest, nefrolitiázy, hypertenzie, pečeňových cýst, prolapsu mitrálnej chlopne, intrakraniálnej aneuryzmy alebo postupného zhoršovania renálnych funkcií. Vyššie uvedené príznaky sa dostavujú až v adolescentnom či strednom veku .
Diagnostika polycystózy obličiek
Medicínska liečba polycystózy obličiek