bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje slovník liečiteľa, portálna cirkulácia, dom byliniek

čo je nové?    slovník   slovník, písmeno P  portálna cirkulácia

Portálna cirkulácia

Stručne

Portálna cirkulácia → pečeňový obehový systém. Jeho hlavnou súčasťou je asi 8 cm dlhý kmeň vena portae , ktorý vzniká za hlavou pankreasu na sútoku hornej mezenterickej žily a slezinnej žily (lienalis) . Vena portae  nevedie krv priamo do srdca . Najprv vedie do pečene, kde sa rozpadá na sekundárnu kapilárnu sieť pečeňových sínusoidov, a potom prúdi do dolnej dutej žily a cez venae hepaticae ide do srdca. Okrem systému pečeňovej žilovej brány existuje v tele ďalší podobný systém - hypofýza.

Zbernou oblasťou pečeňového portálového systému sú nepárové orgány brušnej dutiny .

Tie obsahujú:

  1. žalúdok (v. gastroomentalis sinistra et vv. gastricae breves -> v. splenica , v. gastroomentalis dextra -> v. mesenterica sup. + v. gastrica dx. + sin. + v. praepylorica + -> v. portae)

  2. pankreas (vv. pancreaticae -> v. splenica, vv. pancreaticae et pancreaticoduodenalis -> v. mesenterica sup. -> v. portae)

  3. tenké črevo (vv. jejunales et ileales -> v. mesenterica sup.)

  4. hrubé črevo (v. apendicularis + v. ileocolica + v. colica dextra et media -> v. mesenterica sup. (vzostupné a priečne), v. colica sinistra + vv sigmoideae -> v. mesenterica inf. (zostupné) -> slezinová žila -> v. portae)

  5. konečník (v. rectalis sup. (ampulla recti) -> v. mesenterica inf. -> v. splenica -> v. portae)

  6. slezina (v. splenica -> v. portae)

  7. žlčníka . (v. cystica -> v. portae)

Krv z týchto orgánov je bohatá na živiny, ale chudobná na kyslík . Z tohto dôvodu sa okrem funkčného obehu musí do pečene zaviesť systémový obeh. Systémový obeh je zásobovaný vlastnou pečeňovou artériou (alebo prídavnou pečeňovou artériou v 30 % prípadov). Obe tieto cievy prichádzajú do pečene v duplikáte pobrušnice idúcej z dvanástnika do porta hepatis - lig. hepatoduodenale, ktorý je súčasťou malého ostra (omentum minus).

Jednotlivé žilové kmene počas svojho priebehu sprevádzajú príslušné tepny ( a. Mesenterica sup. , A. Mesenterica inf. , A. Splenica ), no v oblasti flexura duodenojejunalis sa začínajú od tepien vzďaľovať, spájajú sa a vzniká v. Portae . Potom stúpa ako súčasť pečeňových trias (v. portae + a. Hepatica propria + ductus hepaticus communis) najviac dorzálne k jeho vstupu do pečene v porta hepatis.

Pri obštrukcii pečeňového obehu (alebo niektorej z vén portálneho systému) sa vytvárajú funkčné spojenia s telesným obehom, ktoré sú schopné zabezpečiť odvod krvi zo systému v. Portae . Tieto funkčné kĺby sa nazývajú portokaválne anastomózy a ich rozšírenie je dôležitým diagnostickým znakom takzvanej portálnej hypertenzie .

slovník liečiteľa, portálna cirkulácia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje