Ochorenia krvných doštičiek ambulancia
Krvné doštičky, tiež nazývané trombocyty, tvoria bezfarebnú zložku krvi. V ľudskom organizme plnia funkciu zrážania krvi pri traumatických udalostiach alebo systémových ochoreniach spojených s vnútorným krvácaním.
Krvné doštičky sa tvoria v kostnej drení. Priemerný normálny počet krvných doštičiek je medzi 250 000 a 260 000 buniek/mm3, hoci vo väčšine laboratórií existuje široký rozsah akceptovaných hodnôt, ktoré siahajú od 150 000 do 400 000/ mm3. Táto hodnota nie je závislá na veku ani na pohlaví. Pokles počtu doštičiek pod fyziologickú hranicu sa označuje ako trombocytopénia, vzostup ako trombocytóza. Približne 2/3 trombocytov sa nachádza v krvnej cirkulácii a 1/3 v slezine. V laboratórnom náleze sa trombocyty označujú skratkou PLT → platelets.
Trombocyty sú bezjadrové, →neprebieha proteosyntéza. Obsahujú mitochondrie → tvorba ATP a ADP a rezíduá Golgiho aparátu a endoplazmatického retikula → zásobáreň vápenatých iónov. V cytoplazme sa nachádza systém prepojených kanálikov, spojený s povrchom doštičky s významom pre sekréciu. Denný tubulárny systém v cytoplazme obsahuje enzýmy pre syntézu derivátov kyseliny arachidónovej.