Poruchy metabolizmu lipidov ambulancia
Najčastejšou príčinou poruchy metabolizmu lipidov sú systémové ochorenia → diabetes, hypotyreóza (LDL hypercholesterolémia), ochorenia obličiek , cholestatické poruchy pečene, lymfóm, porfýria a pod. Zriedkavou príčinou poruchy matabolizmu lipidov sú vrodené ochorenia → Gaucherova choroba Tay-Sachsova choroba a pod. Tieto poruchy sú dedičné.
Nadbytok lipoproteínov v krvi sa označuje ako hyperlipoproteinémia a je zo všetkých druhov dislipidémii zdraviu najviac škodlivá. Ľudovo sa nazýva zvýšený cholesterol v krvi. Aj preto budeme venovať tejto poruche metabolizmu zvýšenú pozornosť. Lipoproteíny sú klasifikované podľa veľkosti a hustoty (definované ako pomer lipidu k proteínu). Vysoká hladina lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL) a nízka hladina lipoproteínov s vysokou hustotou (HDL) sú hlavnými rizikovými faktormi pre aterosklerotické ochorenie srdca.
Dyslipidémia je porucha metabolizmu lipidov, pri ktorom je zvýšený plazmatický cholesterol a / alebo triglyceridy alebo nízka hladina HDL cholesterolu, ktorá prispieva k rozvoju aterosklerózy . [Kritický obsah trigliceridov, LDL a HDL cholesterolu prináša možné nepriaznivé situácie, ktoré nazývame aterogénna dislipidémia.] Aterogénna dyslipidémia sprevádzaná poruchami glukózového metabolismu patria k dôležitým rizikovým faktorom vzniku aterosklerózy.
Klinické príznaky ochorenia na dislipidémiu
Dyslipidémia zvyčajne nespôsobuje žiadne príznaky, ale môže viesť k rôznym komplikáciám, ktoré sa už symptomaticky prejavujú. Najzávažnejšie z nich sú ochorenia periférnych a koronárnych artérií, mozgové príhody a v prípade vysokých hladín trigliceridov ( > 500 mg / dl [ > 5,65 mmol / l]) môžu spôsobiť akútnu pankreatitídu. Referenčné hodnoty pre celkový cholesterol < 5 mmol/l, pre nízko hustý cholesterol (LDL C) 1,2 - 3 mmol/l, pre triacylglycerol (TAG) 0,45 - 1,7 mmol/l a pre vysokohustý cholesterol (HDL C) 1,00 - 2,1 mmol/l pre mužov a 1,2 - 2,7 mmol/l pre ženy. Zo sekundárnych príčin na progres ochorenia na dislipidémiu je najsilnejšií nefrotický syndróm, nasleduje Diabetes M 2 a hypotyreóza.
Vplyv niektorých druhov liekov na hladiny lipidov v sére je znázornený v nasledovnej tabuľke. Pri vysokej hladine LDL cholesterolu môžu vznikať lipidové prstence na vonkajšom okraji očnej dúhovky, ďalej môžu vznikať tukové vankúšiky - xantómy na achilových, kolenných a lakťových šľachách.
Súčasne sa odporúča obmedziť príjem
cukrov a obmedziť fajčenie. V prípade nasadenia farmakologickej liečby
sú prvou voľbou inhibítory enzýmu zodpovedného za syntézu cholesterolu -
HMG CoA reduktázy. Volajú sa statíny [lovastatín, simvastatín,
pravastatín, fluvastatín, atorvastatín, rosuvastatín, pitavastatín].
Platí to tak pri primárnej, ako aj pri sekundárnej dislipidémii. Statíny
patria medzi najfrekventovanejšie lieky v klinickej praxi, pokiaľ ide o
odporúčania pri dislipidémiách s progresom kardiovaskulárnych ochorení.