Post kovidový syndróm ambulancia
Post kovidový syndróm alebo aj tzv dlhý kovid je vysiľujúce systémové ochorenie, ktoré sa vyskytuje najmenej u 10 % závažných infekcií spôsobených akútnym respiračným syndrómom koronavírusom 2 →SARS-CoV-2. Dodnes bolo zistených viac ako 200 symptómov s dopadmi na viaceré orgánové systémy.
Najčastejšie klinické dôsledky infekcie sars Cov 2
Post kovidový syndróm sa spája so všetkými vekovými skupinami a závažnosťami akútnej fázy ochorenia, s najvyšším percentom diagnóz vo veku 36 až 50 rokov a najviac prípadov je v skupine nehospitalizovaných pacientov s miernym akútnym ochorením.
V tejto časti sa budeme venovať najčastejšie sa vyskytujúcim nálezom vrátane kardiovaskulárnych, trombotických a cerebrovaskulárnych ochorení, cukrovky 2. typu, myalgickej encefalomyelitídy/syndrómu chronickej únavy →ME/CFS, nálezy sú často na pečeni, pľúcach, obličkách pankrease, tenkom a hrubom čreve. Okrem toho sa často vyskytujú poruchy imunitného a nervového systému. Ukazuje sa, že kovidová infekcia má závažný vplyv na početné orgány so širokou škálou patológií. Prezentácia patológií sa často prekrýva, čo môže vplývať na správnosť diagnostiky.
Patogenéza postkovidového syndrómu
Cielená diagnostika postkovidového syndrómu v súčasnosti nie je k dispozícii. Mnohí lekári pri objavení sa spomínaných príznakov tušia, čo ich mohlo spôsobiť a tak smeruje jedna z prvých otázok pri odoberaní osobnej anamnézy na prekonanie prekonanie kovidu a formu kovidu, či bol hospitalizovaný, akútny, či napadol dýchacie cesty a pod. a prípadne aj počet a typ očkovaní proti sars Cov 2.
Hoci existujú diagnostické nástroje pre niektoré príznaky postkovidového syndrómu, napr. MRI skeny na zistenie kardiovaskulárneho poškodenia, mikroskopia rohovky a iné nástroje pre identifikáciu neuropatie malých ciev. Často sa stáva, že pomerne podrobná analýza séra a telesných tekutín nepreukáže žiadne, alebo len malé odchýlky. V súčasnosti najvýznamnejším markerom pre potvrdenie postkovidového syndrómu sú hladiny extracelulárnych vezikúl a/alebo imunitných markerov indikujúcich vysokú cytotoxicitu. Okrem toho sú použiteľné testy slín, deformácie erytrocytov, profilov plazmatických lipidov špecifických pre pohlavie a premenných súvisiacich s izokapnickým pufrovaním.
Nevyhnbutné je komplexné posúdenie prostredníctvom anamnézy a ambulantného vyšetrenia.. Odporúčame získať kompletný krvný obraz, test funkcie obličiek, C-reaktívneho proteínu, testu funkcie pečene, funkcie štítnej žľazy, hladiny hemoglobínu A1c (HbA1c), vitamínu D, horčíka, B12, folátu, interleukínu IL 6 a feritínu. Napríklad International Consensus Conference in Critical Care odporúča prijať skríningové testy na predikciu a identifikáciu fyzického a duševného poškodenia. Rozsiahla klinická starostlivosť si tiež vyžaduje dodatočné hodnotenia pre vhodné odporúčania k špecialistom. Dôležité pri pozitívnej diagnóze na postkovidový syndróm je zvážiť aj iné diagnózy, ktoré nesúvisia s COVID-19, pokiaľ ich nemožno vylúčiť.
Hoci v súčasnosti neexistujú všeobecne účinné liečby pre postkovidový syndróm, terapetické postupy pri liečení klinických patogenéz sú k dispozícii. Ide predovšetkým o symptomatické a substitučné terapie, ale aj nefarmakologické terapie, ktoré všetky uvádzame v tabuľke [zdroj: nature.com, Hannah E. Davis, Lisa McCorkell, Julia Moore Vogel, Eric J. Topol]