prečo liečivé bylinky napísal jakub repík
Používaním liečivých bylín v ich najrôznejších formách - čajoch, záparoch, zábaloch, inhalácii, tinktúr, olejov a mastičiek pri liečbe, podpornej liečbe alebo prevencii máme možnosť lepšie poznať svoje telo, identifikovať prípadné hrozby a tlmiť možné kontraindikácie vzhľadom k nízkym koncentráciám účinných zložiek v bylinách. Ešte pred tým, než sa rozhodneme nasadiť bylinnú liečbu by sme mali vedieť, že drvivá väčšina medikácii, ktoré nám predpisujú lekári alebo sú vo voľnom predaji v lekárňach je vyrobená z extraktov liečivých bylín s vysokými koncetráciami účiných látok. Tieto vysoké koncentrácie účinných látok okrem toho, že dokážu rýchlejšie potlačiť príznaky choroby alebo bolesti, v lepšom prípade odstrániť príčinu našich ťažkostí zaťažujú pečeň a obličky a samozrejme že významným spôsobom narušujú chemickú rovnováhu v našom tele. Preto pokiaľ je to aspoň trochu možné, vytvorme nášmu telu podmienky pre nasadenie bylinnej liečby, vo všobecnosti znížne príjem, tukov a bielkovín, zvýšme podiel vlákniny v našej strave, nekonzumujme jedy ako sú alkohol a cukor a prestaňme fajčiť.
Je to vec známa, že rozhodnutie liečiť choroby bylinkami ide ruka v ruke so zmenou životného štýlu. Práve náš spôsob života je častým spúšťačom našich bolestí. Často sa stáva, že už nepatrnou zmenou našich civilizačných návykov dosiahneme nečakane dobré výsledky.
Nie je mojim cieľom akýmkoľvek spôsobom spochybňovať úlohu lekárov pri liečení našich neduhov. Sú to odborníci, ruky však majú zviazané nezmyselnými predpismi a nariadeniami, o ktorých my, obyčajní ľudia nemáme ani predstavu. Uvediem jeden príklad za všetky. Mamička s dieťaťom navštívi svojho detského lekára s príznakmi hnisavej angíny. Dievčatko bolí hrdlo, v okolí mandlí má hnisavý nález, na jazyku biely povlak, má vysokú horúčku, odmieta jesť aj piť, lebo sa mu ťažko pregĺga. Pediater si vypočuje anamnézu, vykoná vyšetrenie s diagnózou - hnisavá angína. Vykoná výter z hrdla a pošle do laboratória. Výsledky prídu o dva, možno tri dni. V tejto chvíli nevie pediater či ide o výrusovú alebo bakteriálnu infekciu, ba dokonca si nie ani istý, či to vôbec hnisavá angína je. Jedna z možností je, že je to hnisavá angína bakteriálneho pôvodu. Ak by išlo o tento prípad, je potrebné okamžite nasadiť liečbu antibiotikami - optimálne penicilínom. A tak pediater, aj keď si nie je istý, nečaká na výsledky a predpíše úžívanie penicilínu. Ak by sa potvrdila diagnóza bakteriálna hnisavá angína a on by to neurobil, hrozili by vážnejšie následky a zodpovedný za ne by bol pediater. Našťastie, dievčatko nemalo bakteriálnu ani vírusovú angínu ale pomerne často sa vyskytujúcu detskú stomatitídu, ktorú spôsobuje herpetický vírus. Aj keď je to bolestivé ochorenie, je možné ho komfortne liečiť dostupnými bylinnými výťažkami a výluhmi v kombinácii s propolisovou tinktúrou a výplachom repíka alebo kamiliek. Súčasne podporujeme imunitný systém dievčatka echinaceovým sirupom a nastrúhanou cviklou pokropenou trochou škoricového cukru a práškom z klinčekov. Tým, že však dievčatko už pár dní užíva penicilín je na diskusiu či ho vysadiť alebo doužívať. Tak či tak, s každým podaním antibiotík sa stávajú baktérie v jej tele rezistentnejšie a preto aj nebezpečnejšie.
Prijať životnú filozofiu liečiť sa bylinkami neznamená len pomôcť svojmu telu, ale rozvíjať aj svojho ducha. Ideálne je, keď sa naučíme rozpoznávať zopár najdôležitejších bylín a mať ich doma poruke. V pohode to zvládneme počas víkendových rodinných vychádzok do prírody. Súčasne vytvárame u svojich detí vzťah k prírode, odpútame ich od pretechnizovaného sveta plného počítačov, tabletov, mobilov a televízorov a ukážeme im iný svet. o ktorom možno doteraz nemali ani tušenia.