Rabdomyolýza je ochorenie svalov pri ktorom dochádza
k rozpadu priečne pruhovaného kostrového svalstva. Tento rozpad sprevádza
prienik obsahu svalových buniek do cirkulácie a
extracelulárnej tekutiny.
Rabdomyolýzu spôsobujú poruchy, ktoré postihujú svalové membrány, membrány iónových kanálov a energetický prísun do svalov. Dochádza k rozpadu priečne pruhovaného svalstva, ktorý je charakterizovaný prienikom intracelulárneho obsahu svalových vlákien do cirkulácie a extracelulárnej tekutiny. Spoločným koncovým patofyziologickým mechanizmom všetkých príčin rabdomyolýzy je nekontrolovaný vzostup voľného intracelulárneho kalcia a aktivácia kalcium-dependentných proteáz, čo vedie k deštrukcii myofibríl a lyzozomálnej digescii obsahu svalových vlákien. Vzostup
kreatínkinázy v sére je najcitlivejším laboratórnym nálezom pre rabdomyoôýzu. V ťažkých
prípadoch je rabdomyolýza sprevádzaná myoglobinúriou, ktorá vyúsťuje do
akútnej renálnej insuficiencie so život ohrozujúcim metabolickým
rozvratom. Fulminantná rabdomyolýza spôsobuje ťažké metabolické poruchy a
postihnutia iných orgánov. Najzávažnejšími komplikáciami rabdomyolýzy
sú akútne renálne zlyhanie, kompartmentové syndrómy a kardiálna zástava.
Prevencia život ohrozujúcich komplikácií rabdomyolýzy závisí
predovšetkým od včasného určenia správnej diagnózy a adekvátnej terapie.
Pri fyzickej prehliadke sa zisťuje citlivosť svalov, najmä tých, ktoré najviac bolia. Vykonajú sa laboratórne testy moču a krvi a v nich sa sleduje
- Kreatínkináza. Ide o enzým nachádzajúci sa v kostrových svaloch, mozgu a srdci.
- Myoglobín v krvi a v moči. Ide o proteín, ktorý je vedľajším produktom rozpadu svalov.
- Draslík. Toto je ďalší dôležitý minerál, ktorý môže vytekať z poranenej kosti a svalov.
- Kreatinín v krvi a moči. Ide o produkt rozpadu vytvorený zraneným svalom. Normálne to obličky z tela odstraňujú.
Zvýšené hladiny týchto látok sú príznakmi poškodenia svalov.
Základným prístupom v liečbe radomyolýzy je systémová hydratácia. V niektorých prípadoch je poskytnutá jednorazová dialýza na obnovu funkcie obličiek.
Ak tím lekárskych odborníkov diagnostikuje rabdo na začiatku jeho progresie, môže ho úspešne liečiť bez dlhodobého poškodenia obličiek.
Väčšina ľudí s rhabdo dostáva tekutiny cez žily v intravenóznom (IV) kvapkaní. Niektorí ľudia môžu vyžadovať dialýzu alebo hemofiltráciu na riešenie poškodenia obličiek v závažnejších prípadoch. Ľudia s traumatickým a netraumatickým rabdom často dostávajú rovnakú liečbu, ale môže sa líšiť v závislosti od konkrétnej príčiny.
Ľudia, ktorí majú vážne vysoké hladiny draslíka, dostanú lieky, ktoré rýchlo znížia hladiny v krvnom obehu.
Obnova tekutín
Dostatok tekutín do tela je prvou a najdôležitejšou liečbou. Zdravotnícky pracovník musí rýchlo začať podávať IV tekutiny. Táto tekutina by mala obsahovať hydrogénuhličitan, ktorý pomáha vyplavovať myoglobín z obličiek.
Cieľom liečby je eliminácia myoglobulínu zo séra - odporúča sa hydrogénuhličitan, znižovanie vysokých hladín draslíka v krvi (hyperkaliémia) a nízke hladiny vápnika v krvi (hypokalcémia) podávaním kalcia, Inzulínu krytého glukózou (inzulín zvýši vstup K+ do buniek): 1 j inzulínu kryje 5 g glukózy. Glukóza 0,5 g/kg + inzulín 0,1 j/kg počas 30 minút iv Efekt zreteľný po cca 30 minútach., β 2 agonistov (zvyšujú vstup K+ do buniek).
Znižovanie sérového kalcia je možné aj cez stolicu a moč podávaním diuretík - furosemidu, resp calcia resonium → nevstrebateľnej živice, po podaní v čreve uvoľňuje vápenaté ióny a viaže draslík. Prebieha teda pozvoľné odstraňovanie kália stolicou.