Fajčenie je najdôležitejším rizikovým faktorom rakoviny močového mechúra. Ľudia, ktorí fajčia, majú najmenej 3-krát vyššiu pravdepodobnosť rakoviny močového mechúra ako ľudia, ktorí nefajčia. Fajčenie spôsobuje asi polovicu všetkých prípadov rakoviny močového mechúra.
Katétre, infekcie a močové kamene. Mnohé krátkodobé infekčné ataky, alebo dlhotrvajúce infekcie
môžu zvýšiť riziko vzniku rakoviny močového mechúra. V skutočnosti nie je známe, ako alebo prečo sa to deje. Niektoré zdravotné stavy, ktoré môžu zvýšiť počet a dĺžku infekcií, zahŕňajú: kvapavka,močové kamene. Dlhodobé používanie močového katétra zvyšuje riziko rakoviny močového mechúra v porovnaní s bežnou populáciou.
Expozície na pracovisku. Niektoré priemyselné chemikálie sú spojené s rakovinou močového mechúra. Chemikálie
nazývané aromatické amíny, ako je benzidín a beta-naftylamín, ktoré sa
niekedy používajú v priemysle farbív, môžu spôsobiť rakovinu močového
mechúra. Pracovníci
v iných odvetviach, ktorí používajú určité organické chemikálie, môžu
mať tiež vyššie riziko rakoviny močového mechúra. K odvetviam s vyšším rizikom patria výrobcovia gumy, kože, textilu a farieb, ako aj tlačiarenské spoločnosti. K
ďalším pracovníkom so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny močového mechúra
patria maliari, strojári, tlačiari, kaderníci (pravdepodobne z dôvodu
silného vystavenia farbám na vlasy ) a vodiči nákladných vozidiel (pravdepodobne z dôvodu vystavenia sa výparom z nafty).
Niektoré lieky alebo bylinné doplnky. Užívanie lieku pioglitazón (Actos ® ) môže byť spojené so zvýšeným rizikom rakoviny močového mechúra. Zdá sa, že riziko sa zvyšuje pri použití vyšších dávok. Výživové doplnky obsahujúce kyselinu aristolochovú (hlavne v bylinkách z čeľade Aristolochia, napríklad vlkovec obyčajný) sa spájajú so zvýšeným rizikom uroteliálnych rakovín, vrátane rakoviny močového mechúra.
Nedostatok tekutín. Ľudia, ktorí pijú veľa tekutín, najmä vody, majú každý deň nižšiu mieru rakoviny močového mechúra. Môže to byť preto, že vyprázdňujú močový mechúr častejšie, čo by mohlo zabrániť chemikáliám zostávať v ich močovom mechúre.
Osobná anamnéza rakoviny močového mechúra alebo inej uroteliálnej rakoviny. Uroteliálne
karcinómy sa niekedy môžu tvoriť v rôznych oblastiach močového mechúra,
ako aj vo výstelke obličiek, močovodov a močovej trubice. Ak
máte rakovinu vo výstelke akejkoľvek časti močového traktu, vystavujete
sa vyššiemu riziku vzniku ďalšej rakoviny, buď na rovnakom mieste ako
predtým, alebo v inej časti močového traktu. To platí aj vtedy, keď je prvý nádor úplne odstránený. Z tohto dôvodu ľudia, ktorí mali rakovinu močového mechúra, potrebujú starostlivé sledovanie.
Vrodené chyby močového mechúra. Pred narodením existuje spojenie medzi pupkom a močovým mechúrom. Toto sa nazýva urachus. Ak časť tohto spojenia zostane aj po narodení, môže sa stať rakovinou. Rakoviny, ktoré začínajú v urachu, sú zvyčajne adenokarcinómy, ktoré sú tvorené bunkami rakovinových žliaz. Približne jedna tretina adenokarcinómov močového mechúra začína tu. Toto je však stále zriedkavé a predstavuje menej ako polovicu 1% všetkých rakovín močového mechúra.
Ďalšia zriedkavá vrodená chyba nazývaná exstrofia výrazne zvyšuje riziko rakoviny močového mechúra. Pri
exstrofii močového mechúra sa močový mechúr aj brušná stena pred
močovým mechúrom počas vývoja plodu úplne neuzavrú a sú spolu spojené. Vnútorná výstelka močového mechúra je tak odkrytá mimo tela. Operácia
krátko po narodení môže uzavrieť močový mechúr a brušnú stenu (a
opraviť ďalšie súvisiace defekty), ale ľudia, ktorí to majú, majú stále
vyššie riziko infekcií močových ciest a rakoviny močového mechúra.
Genetika a rodinná anamnéza. Ľudia, ktorí majú rodinných príslušníkov s rakovinou močového mechúra, majú vyššie riziko, že ju dostanú sami. Niekedy
to môže byť spôsobené tým, že členovia rodiny sú vystavení rovnakým
chemikáliám spôsobujúcim rakovinu (ako sú tie v tabakovom dyme). Môžu tiež zdieľať zmeny v niektorých génoch (napríklad GST a NAT ), ktoré sťažujú ich telu rozklad určitých toxínov, čo môže spôsobiť, že dostanú rakovinu močového mechúra.
Malý počet ľudí zdedí génový syndróm, ktorý u nich zvyšuje riziko rakoviny močového mechúra. Napríklad:
Mutácia génu retinoblastómu ( RB1 ) môže spôsobiť rakovinu oka u dojčiat a tiež zvyšuje riziko rakoviny močového mechúra.
Cowdenova choroba , spôsobená mutáciami v géne PTEN , je spojená hlavne s rakovinou prsníka a štítnej žľazy . Ľudia s týmto ochorením majú aj vyššie riziko rakoviny močového mechúra.
Lynchov syndróm (tiež známy ako dedičný nepolypózny kolorektálny karcinóm alebo HNPCC) je spojený hlavne s rakovinou hrubého čreva a endometria . Ľudia s týmto syndrómom môžu mať tiež zvýšené riziko rakoviny močového mechúra (ako aj iných druhov rakoviny močových ciest).
Chemoterapia alebo radiačná terapia. Dlhodobé užívanie chemoterapeutického lieku cyklofosfamid (Cytoxan ® ) môže dráždiť močový mechúr a zvýšiť riziko rakoviny močového mechúra. Tým, ktorí užívajú tento liek, sa často hovorí, aby pili veľa tekutín, aby pomohli chrániť močový mechúr pred podráždením.
Ľudia, ktorí sú liečení ožarovaním panvy, majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny močového mechúra.