bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje slovník liečiteľa, reflux, pálenie záhy, prírodná lekáreň, ambulancia, dom byliniek

Framinghamská štúdia založená na 16-ročnom sledovaní kohorty 4 182 mužov a žien ukázala prevalenciu 9,6 % u žien, čo bolo vyššie ako u mužov (8,1 %), a 81,4 % prípadov malo primárnu raynaudovu chorobu.

Reflux

Stručne

Reflux, odborne nazývaný → gastroezofageálna refluxná choroba [GERD]  je stav, pri ktorom sa obsah žalúdka dostane do pažeráka. S týmto sledom udalostí súvisia niektoré mimoriadne nepríjemné symptómy a komplikácie. Vo väčšine prípadov si reflux dokážu pacienti vyliečiť sami prostredníctvom rôznych bikarbonátov a iných  antacíd. Problém s refluxom mala podľa štatistík počas života polovica z dospelej populácie, takže min túto skupinu ľudí bude táto diskusia zaujímať hlbšie.

Epikríza a patogenéza refluxu

Reflux patrí podľa nášho názoru medzi typické civilizačné ochorenia. Medzi rizikové faktory patrí vyšší vek, nadmerný index telesnej hmotnosti →BMI, fajčenie, úzkosť/depresia/ stres a nedostatok  fyzickej aktivity. Okrem toho sú to stravovacie návyky, kitoré môžu tiež prispieť k refluxu, vrátane kyslosti jedla, veľkosti porcii a načasovania jedál, najmä s ohľadom na spánok. 

Reflux je  poruchou dolného pažerákového zvierača. Najčastejšou príčinou sú prechodné inhibície tonusu pažerákového zvierača, nezávislé od prehltnutia. Okrem toho môže reflux spôsobiť znížený tlak v dolnom pažerákovom zvierači, hiátové prietrže, → prietrž žalúdka cez zvierač do pažeráka a oneskorené vyprázdňovanie žalúdka. 

Okrem rizikových faktorov vyššie uvedených, jestvujú aj režimové návyky, ktoré môžu aktivitu reflux zväčšiť

  • Jesť veľké porcie jedla pred spaním, alebo v prestávkach spánku
  • Jedenie určitých potravín (spúšťačov), ako sú mastné alebo vyprážané jedlá, jedlá zahusťované múkou, nekvalitné vína a pod.,
  • Pitie určitých nápojov, ako je alkohol alebo káva
  • Užívanie určitých liekov s účinnou látkou kys acetylsalicová → napríklad acylpyrín a pod.

Príznaky refluxu

Väčšina prípadov refluxu je asymptomatických. Klasickým a najbežnejším príznakom refluxu je pálenie záhy. Pálenie záhy je pocit pálenia v pažeráku, ktorý vyžaruje smerom k ústam v dôsledku spätného chodu kyseliny do pažeráka. Pálenie záhy je tiež často spojené s kyslou chuťou v zadnej časti úst. Reflux môže priniesť so sebou aj nekardiálnu bolesť na hrudníku. Niektorí pacienti sa sťažujú na pocit, akoby mali v hrdle hrudku → glubusový efekt. Môže sa stať, že reflux spustí stiahnutie priedušiek, čo pre pacientov s astmou môže spôsobiť nepríjemnosti.

Možné komplikácie refluxu

Komplikácie refluxu súvisia so zápalom spodnej časti pažeráka → ezofagitída. Žalúdočná kyselina môže poškodiť tkanivo v pažeráku, čo spôsobí zápal, krvácanie a niekedy aj otvorenú ranu alebo vred. Ezofagitída môže spôsobiť bolesť a sťažiť prehĺtanie.

Zúženie pažeráka → striktúra pažeráka. Poškodenie dolného pažeráka žalúdočnou kyselinou spôsobuje tvorbu jazvového tkaniva. Zjazvené tkanivo zužuje potravnú dráhu, čo vedie k problémom s prehĺtaním.

Prekancerózne zmeny pažeráka → Barrettov pažerák. Poškodenie kyselinou môže spôsobiť zmeny v tkanive lemujúcej dolný pažerák. Tieto zmeny sú spojené so zvýšeným rizikom rakoviny pažeráka.

Okrem toho súvisia možné komplikácie s domácou liečbou refluxu s pomocou antacíd.

slovník liečiteľa, reflux, pálenie záhy, prírodná lekáreň, ambulancia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje