bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje repíkov herbár - cesnak

Výrobky z cesnaku

Vedeli ste?

V roku 2019 bola svetová produkcia cesnaku 31 miliónov ton , pričom produkcia z Číny predstavuje 76 % z tohto množstva.

Bioaktívne látky zodpovedné za ostrú chuť cesnaku vznikajú pri poškodení buniek rastliny. Keď sa bunka rozbije sekaním, žuvaním alebo drvením, enzýmy uložené v bunkových vakuolách spúšťajú rozklad niekoľkých zlúčenín obsahujúcich síru uložených v bunkových tekutinách. Výsledné zlúčeniny sú zodpovedné za ostrú chuť a silnú vôňu cesnaku. Niektoré z týchto  zlúčenín sú nestabilné a v priebehu času strácajú účinnosť.

Cesnak sa používa v tradičnej medicíne v rôznych kultúrach, napríklad v Egypte, Japonsku, Číne, Ríme, Grécku, Anglicku.  Plínius uviedol zoznam stavov, v ktorých sa cesnak považoval za prospešný. Galén , ktorý písal v druhom storočí, vychvaľoval cesnak ako "rustikálny theriak" (liek na všetko). Avicenna v The Canon of Medicine (1025) odporúča cesnak na liečbu artritídy , uhryznutia hadom a hmyzom , parazitov ,chronický kašeľ a ako antibiotikum . Alexander Neckam , spisovateľ z 12. storočia  o ňom hovoril ako o paliatíve pre slnečné teplo pri práci na poli. V 17. storočí si ho Thomas Sydenham cenil ako aplikáciu pri splývajúcich kiahňach.

V tisícročnom recepte nazvanom The Bald eyes od anglického mnícha z 9 storočia je cesnak súčasťou formuly na liečenie biofilmov vytvorených staphylococus aureus na nehojacich sa ranách. Z pohľadu účinnosti nebola táto receptúra doteraz prekonaná žiadnym antibiotikom.

čo je nové?   herbár    cesnak kuchynský

Herbár - Cesnak kuchynský

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Monocots

  6. Poradie: Asparagales

  7. Čeľaď: Amaryllidaceae

  8. Podčeľaď: Allioideae

  9. Rod: Allium

  10. Druh: Allium sativum

POPIS

Cesnak je trváca kvitnúca rastlina vyrastajúca z cibule . Má vysokú, vzpriamenú kvitnúcu stonku, ktorá dorastá až do 1 m. Listová čepeľ je plochá, lineárna, pevná a približne 1,25-2,5 cm  široká, s ostrým vrcholom. Cesnak kvitne od júna do júla. Struky majú typickú vôňu. Obsahujú vonkajšie vrstvy tenkých obalových listov obklopujúcich vnútornú pošvu, ktorá obklopuje klinček. cesnak obsahuje od 10 do 20 strukov, ktoré majú asymetrický tvar, s výnimkou tých, ktoré sú najbližšie k stredu. Cesnak má obojpojhlavné kvety, takže  ich môže opeliť rôzny hmyz - včely, motýle a iný hmyz.

STANOVIŠTIA

Cesnak  pochádza zo strednej Ázie. Avšak jeho predchodcu dodnes nevieme presne určiť. Na našom území sa divý cesnak vyskytuje len výnimočne vo forme splanených porastov pestovaných kultivarov. Takto splanené cesnaky majú rôzny názov - divý cesnak, vraní alebo poľný cesnak.

Identifikácia divo rastúceho splaneného cesnaku je komplikovaná kvôli sterilite jeho kultivarov. Geneticky a morfologicky je cesnak najviac podobný divokému druhu Allium longicuspis , ktorý rastie v strednej a juhozápadnej Ázii.  Avšak, pretože Allium longicuspis je tiež väčšinou sterilný, je na úvahu, či je skutočne predchodcom Allium sativum . Ďalší navrhovaní kandidáti zahŕňajú Allium tuncelianum ,Allium macrochaetum a Allium truncatum , z ktorých všetky pochádzajú zo Stredného východu. 

Kultúrne pestovaný cesnak pochádzajúci zo severnej pologule môže mať struky zafarabené mierne do fialova. Cesnak pochádzajúci z Rastlina môže na severnej pologuli produkovať ružové až fialové kvety od júla do septembra

Ak je cesnak zasadený v správnom čase a hĺbke, môže sa pestovať aj v severných oblastiach Slovenska. Cesnaku sa darí vo voľnej, suchej a dobre odvodnenej pôde na slnečných miestach. Pri výbere cesnaku na výsadbu je dôležité vybrať veľké cibule, z ktorých oddelíte strúčiky. Veľké klinčeky spolu so správnym rozmiestnením v záhone tiež zväčšia veľkosť cibule. Rastliny cesnaku uprednostňujú rast v pôde s vysokým obsahom organického materiálu , ale sú schopné rásť v širokom rozsahu pôdnych podmienok a úrovní pH.

LIEČITEĽSTVO

Cesnak a jeho produkty sa v mnohých krajinách používajú hlavne na kulinárske a terapeutické účely. Cibuľky surového cesnaku obsahujú množstvo biologicky aktívnych zlúčenín, ako je aliín, alicín, metiín, S-alylcysteín (SAC), dialylsulfid (DAS), S-alyl-merkapto cysteín (SAMC), dialyldisulfid (DADS), dialyltrisulfid (DATS) a metylalyldisulfid. Cesnak je navyše bohatý na fenolové zlúčeniny, ktorých je okolo 20, čo je viac ako u mnohých bežných druhov zeleniny. Kyselina β-rezorcylová je hlavnou fenolovou zlúčeninou, po ktorej nasledujú pyrogallol, kyselina galová, rutín, kyselina protokatechuová a kvercetín. Okrem toho cesnak obsahuje rôzne cukry ako fruktózu, glukózu a galaktózu. Okrem toho je cesnak tiež dobrým zdrojom vitamínov, ako je kyselina askorbová a B komplex (B1, B2, B3, B5, B6, B9). Enzýmy, bielkoviny bohaté na arginín a minerály (vápnik, železo, horčík, mangán, fosfor, draslík, sodík, zinok, selén) sú ďalšie základné zložky prítomné v cesnaku. O všetkých týchto zložkách cesnaku dnes vieme, že zmierňujú mnohé orálne a gastrointestinálne patológie vrátane aftóznych stomatitíd, hepatitíd, pankreatitíd, zápalových postihnutí tenkého a hrubého čreva - ulceróznej kolitídy a crohnovej choroby.

Okrem toho je často cesnak a jeho extrakty používaný v ľudovej medicíne ako súčasť v bylinných zmesí, tinktúr a mastičiek. Vo všeobecnosti sa má za to, že  aliináza → enzým schopný premeniť aliín na alicín je výrazne menej aktívny pri sušenom cesnaku ako pri čerstvom, ale nie je to celkom tak. ä

Cesnak sa od staroveku používa ako terapeutický prostriedok na stavy, ktoré sú v súčasnosti spojené s oxidačným stresom (produkcia a akumulácia reaktívnych foriem kyslíka (ROS)). V teste in vitro (1991) cesnakový prášok preukázal antioxidačné vlastnosti a aliín vykazoval dobrý účinok na zachytávanie hydroxylových radikálov. Zistilo sa tiež, že aliín ovplyvňuje imunitné reakcie v krvi.

Časté a nadmerné užívanie cesnaku konzultuje s lekárom alebo liečiteľom v prípade  užívania warfarínu, saquinaviru, antihypertenzív, blokátorov vápnikových kanálov, chinolónovou skupinou antibiotík , ako je ciprofloxacín , a hypoglykemickými liekmi. Zdroj: en.wikipedia.org

PESTOVANIE

Na sadenie cesnaku je najlepší čas na konci októbra a začiatkom novembra. Niekoľko týždňov zostáva, kým pôda nezmrzne, a počas tohto obdobia struky zapadnú do pôdy a ešte nevyženúť výhonky pred nástupom zimy.

Všetky druhy zimného cesnaku, zasadené na jeseň, v zime dobre v pôde a klíčiace čoskoro, už pri teplote 3-5 stupňov Celzia, čo vám umožní získať veľké výnosy z 1 ha. Ak chcete získať veľké cesnakové hlavy, je potrebné pripomenúť, že vyžaduje vystavenie nízkym teplotám od 0 do 10 stupňov Celzia po dobu 1-2 mesiacov.

Hĺbka výsadby by mala byť najmenej 5 cm, očakávaný výnos od 3 do 10 ton/ha v závislosti od odrody, počasia, prípravy substrátu, hnojenia a ochrany pred hubami.

ZBER A SUŠENIE

Správne zvolený dátum zberu môže ovplyvniť kvalitu plodiny a výnos. Zber je najlepšie začať vtedy, keď zožltnú stonky, najlepšie keď žožltnú prvé spodné listy.  Po vykopaní  by sa mal cesnak sušiť na slnku počas 3 až 4 dní. Cesnak určený na dlhodobé skladovanie by sa mal skladovať v interiéri pri teplote približne 0 ° C a relatívnej vlhkosti 65-70%.

repíkov herbár - cesnak bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje