Repík je trvalá bylina z čelade rosaceae. Z koreňa vyrastá rozkonárená chlpatá stonka. Spodné listy z hlavnej stonky vyrastajú tesne nad zemou , sú perovito zúbkaté, striedavé, na rube chlpaté. Na jednej stonke vyrastá obačajne päť až sedem listov. Kvety vyrastajú v klasovitom súkvetí, sú obojpohlavné päť početné, Plod repíka je nažka. Spoľahlivo môžeme určiť prítomnosť repíka podľa toho, že po vychádzke do prírody sa na obuv, prípadne na spodnú časť nohavíc prilepia nažky repíka pomocou zahnutých háčikov a nie vždy to ide jednoducho odstrániť. Takto sa semená repíka dostanú na srsť zvierat, ktoré potom robia pre túto skvelú bylinku služby na nezaplatenie.
Repík lekársky rastie na slnečných stanovištiach tak na suchých vápencových podložiach, ktoré má najradšej, ako aj na vlhších polotiesnitých miestach, na medziach, pri cestách, prípadne v redších lesoch alebo polostepných oblastiach. Je to naozaj nenáročná bylinka, skromná na podmienky, ale o to veľkorysejšia v benefitoch, ktoré nám ponúka. V prípade, že sa rozhodnete pestovať repík v záhrade, odporúčam spon 35 až 45 cm do štvorca, má rád ľahké piesočné až hlinito piesočné pôdy. Škodia mu ťažké ílové podložia a tiež mu samozrejme vadia nálety a buriny. Je síce nenáročný, ale keď to už niekde rozbalí, potrpí si na určitý konfort.
Najúčinnejší je, keď ho zberáme v čase kvitnutia od polovice júna do polky júla, to samozrejme závisí od konkrétnych klimatických podmienok. V prípade daždivého júna ale i júla poskytne repík dostatok účinných látok i pri augustovom zbere. Neskorší zber repíka je vhodný najmä pri jeho macerácii s využitím na výrobu likérov, prípadne ako súčasti omáčok alebo dresingov do šalátov. Možno ste nevedeli, ale macerovaný repík je hlavnou zložkou výroby fernetu. Zbierať môžeme všetky časti, tak stonku, listy ako aj kvety, o účinkoch koreňa nemám informácie, to ale neznamená, že žiadne nemá.