bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje repíkov herbár trnka

Výrobky z trnky 

čo je nové?   herbár    slivka trnková

Herbár - slivka trnková

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Rosids

  7. Čeľaď: Rosales

  8. Podčeľaď: Rosaleceae

  9. Rod: Prunus

  10. Druh: Prunus spinoza

POPIS

Slivka trnková je opadavý ker z čeľade ružovité (Rosaceae). Dorastá do výšky 2 až 4 m. Má rozložitú a hustú korunu. Kôra má černastú farbu. Na starších konároch môžeme občas spozorovať konárik slivkový - krovitý lišajník (Evernia prunastri) na obrázku od Pavla Kešeľáka z portálu nahuby.sk.   V historickej medicíne zohrával tento lišajník úlohu pri liečbe pľúcnych chorôb, v súčasnosti sa používa hlavne pri výrobe parfumov, napríklad vôňa chypre.  Malé listy rastú po odkvitnutí, sú striedavé s listovou stopkou, eliptického tvaru s malými vrúbkami. Kvitne bielymi kvetmi od marca do apríla. Kvety majú priemer 1,5 cm a päť lupeňov. Sú hermafrodické a opeľuje ich hmyz. Kvet trnky patrí medzi medonosné kvetyTrnka má malé kôstkovité plody fialovej farby so zelenou až žltou dužinou. Spočiatku trpké, po vysušení sú sladšie. Trnka zohrala svoju historickú úlohu aj pri zrode sliviek, keď v starovekom Damašku pred 2500 rokmi skrížili trnku s mirabelkou, získali novodobú slivku tak ako ju dnes poznáme. 

STANOVIŠTIA

Trnka je rozšírená skoro po celej Európe a to vďaka tomu, že je prispôsobivá a dobre znáša prakticky všetky druhy podnebí a pôd. Na slnečnom stanovisku na pôde s dostatkom vápnika, suchých svahoch s mierne kyslým ph sa vám však odmení nádhernou úrodou.  Najčastejšie ju môžeme nájsť na medziach a remízkach lúk a pasienkov, kde v čase kvitnutia vytvára skutočne fascinujúce scenérie. Niektoré pramene uvádzajú ako domovskú krajinu Perziu, Najviac sa jej darí v Anglicku, domestifikovaná je v Austrálii, Amerike, rastie aj na severe Afriky. 

LIEČITEĽSTVO

Kvety trnky obsahujú flavónové glykozidy (do 0,5 %, kemferol, kvercetín), kyánogénne glykozidy (stopové množstvo), sacharidy, triesloviny a minerálne látky. V plodoch sú zastúpené triesloviny, sacharidy, glykozidy (kyánogénny amygdalín), antokyány (do 3 %), organické kyseliny, vitamín C, pektíny. Kvetové flavonoidy  pôsobia močopudne (diuretikum) a vyplavujú z organizmu vápnik (saluretikum). Pre mierne prečisťujúce účinky obsahových látok kvetov je droga známa ako laxans a metabolikum. Vysoký obsah trieslovín v plodoch účinkuje sťahujúco za spolupôsobenia ďalších látok hojivo a protizápalovo. Kvet rnky sa pridáva do čajovinových zmesí určených na zlepšenie látkovej premeny. Plody sa používajú pri hnačkových ochoreniach, vnútorne sa užíva pri poruchách trávenia (dyspepsiách), hlavne v pediatrii. Zvonka sa používa na vyplachovanie úst a hltana pri zápalových ochoreniach slizníc. Listy trnky sa vyvárajú a vzniknutý odvar je vynikajúcou ústnou vodou a kloktadlom pre tých, ktorí trpia na angíny alebo laryngitídu. Môže sa tiež použiť aj ako  upokojujúci očný kúpeľ.

Medzi terapeutickými príležitosťami slivky trnkovej vyniká schopnosť vodných a etanolových mecerátov kvetov trnky inhibovať z krvi sodík a tak chrániť citlivé glomerulové bunky pred poškodením. Súčasne prítomnosť flavónov pohlcuje voľné reaktívne formy kyslíka a tak vlastne kvet trnky chráni obličky na dvoch metabolických dráhach, čo je pomerne vzácna vlastnosť bylín.

ZBER A SUŠENIE

Trnka ponúka úžitok počas celého roka a to počas kvitnutia v apríli, počas násady a dorastania listov v júni a počas dozrievania plodov v októbri a novembri. Sušenie kvetov je celkom náročné na zaparenie a dobre odvetranie liesok. Dobrou správou je, že kvety trnka nasadzuje pred olistením, tekže v úvodných dňoch kvitnutia sa kvet trnky pomerne ľahko zbiera zdŕhaním. Listy sušíme pri teplote do 50 C a plody sušíme pri teplote do 45 C, optimálna doba sušenia plodov je zhruba 10 dní.

repíkov herbár trnka bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje