bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje rosacea, chronické zápalové ochorenie kože, zápal kože, ambulancia, dom byliniek

Dermatóza

Dermatitída

Atopická dermatitída

Kontaktná dermatitída

Akné

Rasacea

práve čítate

Rakovina kože

Rosacea ambulancia 

Stručne

Rosacea je pojem označujúci chronické, zápalové ochorenie kože postihujúce predovšetkým oblasť tváre → čelo, nos, líca a brada Zvýšte pozornosť a nepleťte si rosaceu s ružienkou. Zaujímavé je, že príznaky rosacey sa u žien objavujú skôr, okolo stredného veku → 30–50 rokov. Muži sú tiež náchylnejší na rozvoj rosacey, ale v neskoršom veku. Výskyt rosacey ovplyvňuje aj etnická príslušnosť, pričom najviac sú postihnutí ľudia so svetlou pokožkou.

Príznaky rosacey

Rosacea sa v úvode zvyčajne prejavuje sčervenaním kože často v symetrických škvrnách blízko nosa, na lícach a čele.  Bežné príznaky môžu závisieť od veku a pohlavia: sčervenanie a červené opuchnuté škvrny sú bežné u mladých, malé a viditeľné rozšírené krvné cievy sú charakteristické pre staršie osoby, pričom opuch nosa je bežný u mužov. Medzi ďalšie príznaky patria hrčky na koži → papuly alebo pustuly  a celkový opuch tváre.  Mnoho ľudí pociťuje bodavú alebo pálivú bolesť a zriedkavo svrbenie. V poslednej dobe však naši pacienti opisujú svrbenie ako často sa vyskytujúci príznak.

Kožné problémy majú tendenciu zhoršovať určité spúšťacie faktory, ktoré sa u rôznych ľudí líšia. Bežnými spúšťačmi sú ultrafialové svetlo, teplo, chlad alebo určité potraviny či nápoje. Príznaky sa vyskytujú v rôznych kombináciách a závažnosti, často kolíšu medzi obdobiami exacerbácie a remisie.

Rizikové faktory ochorenia na rosaceu

Rosaceu majú tendenciu zhoršovať určité spúšťacie faktory, ktoré sa u rôznych ľudí líšia. Bežnými spúšťačmi sú ultrafialové svetlo, teplo, chlad alebo určité potraviny či nápoje. Najčastejším rizikovým faktorom podľa našich skúseností je genetika a abnormálne fungujúci imunitný systém.

Patogenéza ochorenia na rosaceu

Rosaceu majú tendenciu zhoršovať určité spúšťacie faktory, ktoré sa u rôznych ľudí líšia. Bežnými spúšťačmi sú ultrafialové svetlo, teplo, chlad alebo určité potraviny či nápoje. Najčastejším rizikovým faktorom podľa našich skúseností je genetika a abnormálne fungujúci imunitný systém.

Existujú štyri morfologické podtypy rosacey, pričom pacienti môže mať viac ako jeden podtyp. 

  • Erytematotelangiektatická rosacea vykazuje trvalé začervenanie → erytém.  Časté sú aj malé, rozšírené krvné cievy viditeľné blízko povrchu kože  a prípadne intenzívne pálenie, štípanie a svrbenie. Ľudia s týmto typom majú často citlivú pokožku. Koža môže byť tiež veľmi suchá a šupinatá. Okrem tváre sa príznaky môžu objaviť aj na ušiach, krku, hrudníku, hornej časti chrbta a pokožky hlavy. 

  • Papulopustulózna rosacea sa prejavuje trvalým začervenaním s červenými hrbolčekmi → papulami; niektoré hnisavé pustuly môžu trvať 1–4 dni alebo dlhšie. Tento podtyp je často zamieňaný s akné.

  • Phymatózna rosacea je najčastejšie spojená s rinofýmou, zväčšením nosa. Medzi príznaky patrí zhrubnutie kože a  nepravidelné povrchové uzliny. Phymatózna rosacea môže postihnúť aj bradu → gnatophyma, čelo → metophyma, líca, očné viečka → blepharophyma a uši → otophyma.  Môžu byť prítomné rozšírené cievky tesne pod povrchom. 

  • Očná rosacea postihuje oči a očné viečka a môže sa javiť ako červené bielka a pacienti môžu pociťovať suchosť a podráždenie. Ďalšie príznaky zahŕňajú pocity cudzieho telesa, svrbenie, pálenie, štípanie a citlivosť na svetlo Oči sa môžu stať náchylnejšie na infekciu. Približne polovica ľudí s podtypmi 1–3 má tiež očné príznaky. Keratitída je zriedkavá komplikácia, ktorá sa vyznačuje rozmazaným videním a stratou zraku pri postihnutí rohovky .

Medicínska liečba rosacei

Súčasná liečba rosacey je zameraná na potlačenie symptómov s cieľom zlepšiť kvalitu života pacientov, zabrániť progresii a udržať remisie. Väčšina súčasných odporúčaní je založená na identifikácii podtypu rosacey na výber vhodnej terapie. V skutočnosti však často dochádza k prekrývaniu klinických znakov naprieč podtypmi rosacey u každého pacienta, čo si vyžaduje niekoľko terapeutických stratégií na dosiahnutie optimálneho výsledku. Neexistuje teda jediný najlepší spôsob liečby všetkých pacientov s rosaceou. Zvyčajne je potrebný súbor intervencií vrátane vyhýbania sa spúšťacím faktorom, používania denného režimu starostlivosti o pleť, používania lokálnych alebo systémových terapií a protizápalové terapie.

Pri miernom až stredne závažnom priebehu ochorenia na rosaceu sa za prvú líniu považuje lokálny terapeutický prístup.  Metronidazol 0,75 % → gél, krém a pleťová voda; aplikácia dvakrát denne, metronidazol 1 % → gél a krém; aplikácia raz denne, kyselina azelaová 15 % gél → aplikácia dvakrát denne, a ivermektin 1% krém → aplikácia raz denne

Skúsenosti lekárov naznačujú, že lokálny topický ivermektín je o niečo účinnejší ako topický metronidazol pri papulopustulárnej rosacei). Brimonidínový gél je selektívny agonista α2-adrenergných receptorov s vazokonstrikčnou aktivitou, ktorý u väčšiny pacientov vedie k redukcii pretrvávajúceho erytému tváre. Je vo všeobecnosti dobre znášaný, najčastejšie vedľajšie účinky súvisia s pokožkou, vrátane pocitu pálenia, kontaktnej dermatitídy a odrazového erytému. Opatrnosť sa však odporúča okrem iného u pacientov so súbežnou depresiou, kardiovaskulárnym ochorením, Raynaudovým syndrómom a ortostatickou hypotenziou. 

Rosacea patrí medzi ochorenia, ktoré súčasná medicína nevie vyliečiť a tak niet divu, že pacienti skúšajú najrôznejšie voľne dostupné prípravky → makrolidy a analógy makrolidov,  permetrín, retinoidy, lokálne inhibítory kalcineurínu a iné, často len na základe neoficiálnych dôkazov. Tieto  terapie môžu priniesť pacientom mnohé zdravotné ťažkosti, ktoré nie sú schválené FDA, môžu byť užitočné u konkrétnych pacientov na základe posúdenia lekára.

Systémové perorálne terapie sú založené na rozšírenom používaní tetracyklínu a doxycyklínu v rôznych dávkových režimoch. 

V závažnejších alebo pretrvávajúcich prípadoch papulopustulárnej a včasnej fymatóznej rosacey môže byť potrebná perorálna liečba izotretinoínom. Nízka dávka izotretinoínu →(0,3 mg/kg denne) je spojená so zlepšením papulopustulárnej rosacey v porovnaní s doxycyklínom 50–100 mg.. Recidíva po vysadení je však častá – na rozdiel od izotretinoínu pri acne vulgaris.

rosacea, chronické zápalové ochorenie kože, zápal kože, ambulancia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje