bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje rosacea, ochorenia kože, zápalové ochorenie kože, prírodná lekáreň, dom byliniek

Dermatóza

Dermatitída

Atopická dermatitída

Kontaktná dermatitída

Akné

Rasacea

práve čítate

Rakovina kože

Rosacea prírodná lekáreň

Stručne

Rosacea je pojem označujúci chronické, zápalové ochorenie kože postihujúce predovšetkým oblasť tváre → čelo, nos, líca a brada Zvýšte pozornosť a nepleťte si rosaceu s ružienkou. Zaujímavé je, že príznaky rosacey sa u žien objavujú skôr, okolo stredného veku → 30–50 rokov. Muži sú tiež náchylnejší na rozvoj rosacey, ale v neskoršom veku. Výskyt rosacey ovplyvňuje aj etnická príslušnosť, pričom najviac sú postihnutí ľudia so svetlou pokožkou.

Príznaky rosacey

Rosacea sa v úvode zvyčajne prejavuje sčervenaním kože často v symetrických škvrnách blízko nosa, na lícach a čele.  Bežné príznaky môžu závisieť od veku a pohlavia: sčervenanie a červené opuchnuté škvrny sú bežné u mladých, malé a viditeľné rozšírené krvné cievy sú charakteristické pre staršie osoby, pričom opuch nosa je bežný u mužov. Medzi ďalšie príznaky patria hrčky na koži → papuly alebo pustuly  a celkový opuch tváre.  Mnoho ľudí pociťuje bodavú alebo pálivú bolesť a zriedkavo svrbenie. V poslednej dobe však naši pacienti opisujú svrbenie ako často sa vyskytujúci príznak.

Kožné problémy majú tendenciu zhoršovať určité spúšťacie faktory, ktoré sa u rôznych ľudí líšia. Bežnými spúšťačmi sú ultrafialové svetlo, teplo, chlad alebo určité potraviny či nápoje. Príznaky sa vyskytujú v rôznych kombináciách a závažnosti, často kolíšu medzi obdobiami exacerbácie a remisie.

Rizikové faktory ochorenia na rosaceu

Rosaceu majú tendenciu zhoršovať určité spúšťacie faktory, ktoré sa u rôznych ľudí líšia. Bežnými spúšťačmi sú ultrafialové svetlo, teplo, chlad alebo určité potraviny či nápoje. Najčastejším rizikovým faktorom podľa našich skúseností je genetika a abnormálne fungujúci imunitný systém.

Alternatívna bylinná liečba rosacey

Rosaceu, ako dermatologické zápalové ochorenie liečili a liečia mnohé etniká s pomocou dostupných prírodných zdrojov. Jestvuje niekoľko bioaktívnych rastlinných zlúčenín ktoré sa po stáročia používajú v lokálnej liečbe, ako je kyselina salicylová z vŕbovej kôry zo Salix, 8-metoxypsoralen od Ammi visnaga, triesloviny z dubovej kôry, čierneho čaju alebo kôry hamamelu (pri mokvajúcich ekzémoch), kurkumínu z koreňa curcuma longa, tanínov a trieslovín z agriomonia eupatoria a mnoho iných. 

Okrem toho koreň sladkého drievka, vňať rimbaby, vrchné listy zeleného čaju, kvet chryzantémy  a ovos siaty sa používajú lokálne aj systémovo  pre svoje protizápalové a inhibičné aktivity.

Systémové alternatívne terapie zahŕňajú protizápalové pôsobenie, inhibíciu rastových endotelových faktorov → VEGF. Mnohé epikrízy rosacey začínajú hyperaktívnym imunitným systémom, ktorý u nás liečime upravením činnosti pečene.

rosacea, ochorenia kože, zápalové ochorenie kože, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje