bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje sakroilitída, ochorenie krížovej chrbtice, ambulancia, dom byliniek

Sakroilitída - ambulancia

Stručne

Sakroiliitída je zápal jedného alebo oboch sakroiliakálnych kĺbov. Tieto dva kĺby sa nachádzajú v mieste, kde sa krížová kosť (trojuholníková posledná časť chrbtice) stretáva s iliom (časť panvy). ich úlohou je prenos rázových tlakov dolných končatín do trupu a naopak. Je to mimoriadne namáhaný kĺb, nie je preto púrekvapenie, že takmer 15 % ľudí do 40 rokov sa stretlo počas svojho života so zápalom sakrálneho kĺbu.

Epikríza

Jestvuje niekoľko možných epizód, ktoré spôsobujú sakroiliitídu.

  • Osteoartritída - Tento typ artritídy spôsobenej opotrebovaním sa môže vyskytnúť v sakroiliakálnych kĺboch ​​a je výsledkom rozpadu väzov.

  • Ankylozujúca spondylitída - Ide o typ zápalovej artritídy kĺbov chrbtice. Sakroiliitída je často skorým príznakom ankylozujúcej spondylitídy.

  • Psoriatická artritída - Tento zápalový stav spôsobuje bolesť a opuch kĺbov, ako aj psoriázu (šupinaté škvrny na koži). Psoriatická artritída môže spôsobiť zápal miechových kĺbov, vrátane sakroiliakálnych kĺbov.

  • Metabolická artritída - tento typ zápalovej artritídy spôsobujú kryštály kyseliny močovej, ktoré sa usádzajú vo výstelkách kĺbov a  vyvolajú zápal pri neočakávaných pohyboch, preťaženiu, podchladeniu a pod.

  • Ulcerózna kolitída, Crohnova choroba

Ďalšie príčiny sakroiliitídy zahŕňajú:

Traumatické príčiny - pád, nehoda motorového vozidla alebo iné poranenie sakroiliakálnych kĺbov alebo väzov, ktoré podporujú alebo obklopujú sakroiliakálny kĺb, môžu spôsobiť symptómy.

Tehotenstvo - Hormóny generované počas tehotenstva môžu uvoľniť svaly a väzy panvy, čo spôsobí rotáciu sakroiliakálneho kĺbu. Hmotnosť tehotenstva môže tiež zaťažovať sakroiliakálny kĺb a viesť k opotrebovaniu kĺbu.

Pyogénna sakroiliitída - Ide o zriedkavú infekciu sakroiliakálneho kĺbu spôsobenú baktériou Staphylococcus aureus.

Príznaky sakroilitídy

Bežné príznaky sakroiliitídy zahŕňajú bolesť, ktorá:

  • Vyskytuje sa v dolnej časti chrbta, zadku, bokov alebo stehna

  • Zhoršuje sa po dlhom sedení alebo státí alebo vstávaní zo stoličky

  • Zhoršuje sa po rotácii bokov

  • Často úplne znehybní dolnú časť tela

Diagnostika sakroilitídy

Diagnostika sakroilitídy pozostáva z odobratia anamnézy s dôrazom na identifikáciu ergonómie držania tela a  predošlé zápalové udalosti. Sakroilitída nie je viditeľná pohľadom, ako iné zápalové ochorenia kĺbov. Preto váš lekár môže:

  • Vykonať klinické fyzikálne skúšky, pohybové testy s cieľom vyšetriť správne zarovnanie a rotáciu. Počas týchto testov → Menellove testy, vás liečiteľ požiada, aby ste v v ľahu na bruchu dvíhali nohy, alebo v polohe na boku zatlačí na panvu. Bolesť, ktorá sprevádza tieto vyšetrenia poukazuje na možnú sakroilitídu.

  • Vykonať laboratórne testy krvi a moču s cieľom identifikovať možné zápalové reaktanty a mediátory → TNF-α, NF KB, IL-1β, CRP, IL6 , RF, RA, svalové enzýmy →,CK, LDH, myoglobín,  serologické vyšetrenia protilátok pri reaktívnych artritídach →borelióza, chlamýdia, mykoplazma EBV, kyselina močová

  • Vykonať zobrazovacie testy, ak má podozrenia na traumatický pôvod s cieľom zistiť možný rozsah poškodenia.

  • Injekovať steroidy do sakroiliakálneho kĺbu, čo má okrem diagnostickej aj terapeutickú hodnotu, za predpokladu, že sa podozrenie na sakroilitídu potvrdí.

Liečba sakroilitídy

Liečba sakroilitídy sa stanoví individuálne na základe závažnosti symptómov a základných príčin sakroilitídy. Napríklad ankylozujúca spondylitída môže byť základným zápalovým ochorením kĺbov a potom sa musí podľa toho prispôsobiť liečba. Fyzikálnu terapiu bežne vykonáva verejne schválený fyzioterapeut alebo chiropraktik. Fyzikálna liečba má dobre zdokumentovaný účinok na bolesti panvových kĺbov, asymetriu panvy a poruchy v panvovej oblasti.

Sakroilitída zvyčajne spočíva v zápalových reakciách a mechanickej poruche. Liečba preto spočíva v protizápalových liekoch a fyzikálnej terapii. Odporúčame kombináciu nasledujúcej liečby sakroilitídy a bolesti panvy:

  • Protizápalové NSAID lieky alebo injekcie steroidných glukortikoidov, najčastejšie kortizonu v prípade akútnych stavov.

  • Bylinná liečba

  • Fyzikálna liečba svalov a kĺbov 

  • Domáce cviky a tréningy na mieru

Naše tipy: Zmena polohy spánku môže pomôcť zmierniť bolesť počas spánku a prebudenia. Väčšina z postihnutých považuje za najlepšie spať bokom s vankúšom umiestneným medzi nohami, aby boli boky rovnomerne zaťažené. Iní tiež uvádzajú dobré výsledky pri režímovej strave a protiartritických diétach.

sakroilitída, ochorenie krížovej chrbtice, ambulancia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje